Chirurg naczyniowy. Czym się zajmuje? Co leczy? Jakie badania można u niego wykonać?

Chirurg naczyniowy - jest to pecjalista, który zajmuje się leczeniem chorób związanych z nieprawidłowościami w obrębie układu krwionośnego i funkcjonowania naczyń krwionośnych. Dowiedz się, kim dokładnie jest chirurg naczyniowy, jakie choroby leczy i które badania można wykonać w jego gabinecie.

Chirurg naczyniowy – czym się zajmuje?

Chirurg naczyniowy trudni się diagnozowaniem i leczeniem chorób obejmujących niewłaściwe funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz naczyń limfatycznych. To właśnie do tego specjalisty zgłaszają się pacjenci z problemami żylnymi. Czym zajmuje się chirurg naczyniowy? Lekarz ten jest specjalistą głównie od udrażniania naczyń krwionośnych, w których światło przepływu krwi zostało zaburzone przez utworzone blaszki miażdżycowe. Wśród jego kompetencji znalazło się usuwanie powstałych tętniaków, zrostów oraz operacyjne wstawianie protez naczyniowych. W zakres specjalizacji chirurga naczyniowego wchodzi również diagnozowanie, leczenie i udrażnianie naczyń limfatycznych biorących udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu krwionośnego.

Lekarz chirurg naczyniowy – kiedy się do niego zgłosić?

Lekarz chirurg naczyniowy zajmuje się nieprawidłowościami w obrębie funkcjonowania naczyń krwionośnych. Jego pomocy możesz potrzebować, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy wskazujące na zaburzenia w układzie krwionośnym (rozszerzone i widoczne tuż pod skórą żyły lub guzki na nich). Zasięgnij porady lekarza rodzinnego, który po wstępnym wywiadzie, skieruje pacjenta do chirurga naczyniowego. Pamiętaj, że NFZ refunduje badania i zabiegi wykonywane przez chirurga naczyniowego, ale do specjalisty potrzebujesz skierowania.

Zobacz wideo Kołatanie serca - kiedy się pojawia i co oznacza?

Chirurg naczyniowy – co leczy?

Co leczy chirurg naczyniowy? Konsultacje tego specjalisty są niezbędne w przypadku podejrzenia:

  • miażdżycowych zmian w kończynach dolnych i w tętnicach szyjnych,
  • stanów zapalnych układu krążenia,
  • "stopy cukrzycowej", czyli niegojących się ran powstałych na stopach z przyczyny nieleczonej lub źle zdiagnozowanej cukrzycy,
  • zatorów tętnic (głównie tętnicy szyjnej),
  • ostrego i przewlekłego zapalenia żył głębokich i widocznych żylaków,
  • nowotworu układu naczyniowego,
  • przewlekłego owrzodzenia żylnego,
  • choroby Buergera.

Do lekarza chirurga naczyniowego powinniśmy zgłosić się także w przypadku rozległych pajączków powstałych na kończynach dolnych, nieprzemijającego mrowienia lub drętwienia nóg, pojawiania się zasinień na skórze. Pomoc specjalisty jest potrzebna przy bólach kończyn w miejscach, gdzie krew słabiej krąży, widocznie popękanych naczyniach krwionośnych, bólu zamostkowego oraz częstego kaszlu i duszności (mogących świadczyć o możliwym zatorze tętnicy płucnej).

Każdy przypadek jest wnikliwie analizowany, a chirurg naczyniowy często zleca dodatkowe badania, które potwierdzą lub wykluczą chorobę. Po pełnej diagnostyce lekarz ustala plan terapeutyczny. Początkowo może wprowadzić leczenie farmakologiczne mające na celu zlikwidowanie lub zaleczenie schorzenia.

Chirurg naczyniowy – jakie badania i zabiegi wykonuje?

Podstawowe badanie chirurga naczyniowego to sprawdzenie przepływu krwi w kończynach dolnych, tętnicach szyjnych i kręgowych oraz tętnicach trzewnych. To badanie wykonuje się przy pomocy aparatu USG Dopplera, którego obraz pokazuje zmiany w żyłach i tętnicach oraz wydolność przepływu krwi. USG Dopplera jest bardzo ważnym badaniem pozwalającym na szybkie reagowanie w razie wykrycia nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dodatkowym badaniem zleconym przez chirurga naczyniowego może być tomografia komputerowa najważniejszych naczyń krwionośnych, flebografia, limfografia oraz angioskopia i arteriografia.

Przy przewlekłej niewydolności żylnej chirurg naczyniowy może zastosować skleroterapię, która polega na usuwaniu żylaków przy pomocy leku obliterującego. Zabiegi obejmują także metody wewnątrznaczyniowe, czyli wszczepienie w niedrożny odcinek naczynia krwionośnego stentu lub zabieg aterektomii. W przypadkach bardzo zaawansowanej choroby chirurg naczyniowy może zdecydować się na leczenie operacyjne, a nawet – w skrajnym przypadku – amputację chorej kończyny.

Zobacz też: Hematolog - specjalista od chorób krwi i układu krwiotwórczego

Więcej o: