Gęsia skórka: jak wygląda? Jakie są powody jej powstawania?

Gęsia skórka to coś, czego każdy z nas doświadczył. Przejście z ciepłego pomieszczenia do przestrzeni o dużo niższej temperaturze u większości osób prowadzi do powstania na ich nieosłoniętej skórze gęsiej skórki, czyli reakcji organizmu na uczucie zimna. Jest to naturalne zjawisko, które ludzkość otrzymała w spadku po przodkach sprzed milionów lat. Wtedy nasze ciała porastało gęste włosie chroniące skórę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.

Gęsia skórka na ciele – co to jest?

Gęsia skórka na ciele to reakcja pilomotoryczna pojawiająca się na skutek kurczenia się mięśni zlokalizowanych u podstawy mieszków włosowych. Podczas skurczu włos wyprostowuje się i ukazuje się niewielkie uwypuklenie skóry. Kojarzy się ono z widokiem oskubanej z piór skóry gęsi (stąd potoczna nazwa tego zjawiska). Tego typu reakcja może wystąpić na skórze całego ciała, ale bardzo popularna jest gęsia skórka na nogach i rękach. Nie występuje ona na dłoniach oraz stopach, ponieważ te części ciała nie są porośnięte żadnymi włosami.

Gęsia skórka, w momencie pojawienia się człowieka na Ziemi, spełniała bardzo ważną funkcję. W momencie kurczenia się mięśni i podnoszenia włosów, pomiędzy włoski wpływało ciepłe powietrze. Dzięki temu procesowi tworzyła się warstwa ochronna, która zabezpieczała organizm przez zimnem, deszczem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W momencie, gdy człowiek wynalazł ogień i zaczął szyć ubrania, ta naturalna ochrona przestała być koniecznością. Z czasem włoski zaczęły się przerzedzać, aż skurczyły się do minimum. 

Gęsia skórka – przyczyny

Jakie są przyczyny gęsiej skórki? Czy gęsia skórka pojawia się bez powodu? Mogą ją wywołać różne czynniki. Najczęściej jest to reakcja organizmu po przejściu z ciepłego pomieszczenia do zimnego miejsca. Ciekawostką jest to, że odwrotna sytuacja nie przynosi takich samych skutków. Innymi wrażeniami mogącymi wywołać gęsią skórkę są:

  • strach,
  • niepokojący dźwięk,
  • zaskakujący zapach,
  • bardziej lub mniej przyjemne wspomnienia.

Czasami dodatkowymi symptomami pojawienia się gęsiej skórki są poty, drżenie żuchwy i szczękanie zębami. Gęsia skórka i ciągłe uczucie zimna mogą oznaczać infekcje wirusowe lub bakteryjne, którym towarzyszy gorączka.

Gęsia skóra a rogowacenie okołomieszkowe

Gęsia skórka nie jest stałym stanem skóry. Jest to jedynie reakcja na pewne czynniki zewnętrzne. Jednak często bywa mylona z keratosis pilaris – rogowaceniem okołomieszkowym, które jest stanem chorobowym skóry, dotykającym osoby młode. Nieschodząca wysypka jak gęsia skórka u dziecka może oznaczać tą właśnie przypadłość. Rogowaceniem okołomieszkowym jest pojawienie się na skórze zgrubień wokół podstawy włosa, niebędących jednak spowodowanych czynnikami zewnętrznymi. Jest to proces rogowacenia mieszków włosowych, który może być skutkiem zaczopowania ujść mieszków. Taki stan skóry najczęściej pojawia się na udach oraz na ramionach i wymaga dokładniejszej pielęgnacji.

Rogowaceniu okołomieszkowemu możesz zapobiegać stosując się do kilku zasad:

  • nie używaj do mycia klasycznego mydła, które nadmiernie wysusza skórę – do tego celu warto wykorzystać środki myjące z substancjami nawilżającymi i regenerującymi naskórek,
  • często nawilżaj skórę kosmetykami pielęgnującymi – wykorzystaj balsam do ciała lub delikatne mleczko zawierające alantoinę, mocznik, panthenol, kwas salicylowy lub masło Shea,
  • do peelingowania skóry używaj tylko delikatnych środków – te zawierające grube ziarna do ścierania mogą uszkodzić naskórek i pogorszyć jego stan,
  • podczas osuszania skóry po kąpieli nie trzyj jej ręcznikiem – delikatnie dotykaj skóry, usuwając wilgoć.
Zobacz wideo Na czym polega proces starzenia skóry? Wyjaśnia lekarz

Leczenie rogowacenia okołomieszkowego może być długie, co jest zależne od stopnia zaawansowania schorzenia. Lekarz dermatolog najczęściej zaleca suplementację witaminą A i C. Warto pamiętać także o przejściu na zdrową dietę i zachowaniu prawidłowej pielęgnacji.

Wysypka jak gęsia skórka u dziecka. Czy należy skonsultować się z pediatrą?

U niemowląt i malutkich dzieci gęsia skórka najczęściej jest objawem zimna. To jest ważną informacją dla rodziców i opiekunów, że dziecko jest za lekko ubrane na aktualną temperaturę powietrza lub woda do kąpieli jest zbyt chłodna. Skóra u dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa na czynniki zewnętrzne, dlatego często pojawiają się na niej odparzenia, wypryski, alergiczne wysypki i inne oznaki. Wysypka jak gęsia skórka u dziecka o niejasnym pochodzeniu, która przypomina rogowacenie okołomieszkowe jest powodem do natychmiastowej konsultacji z dermatologiem w celu wykluczeniu schorzenia. U dzieci bowiem rogowacenie występuje w towarzystwie groźnego stanu zapalnego.

Zobacz też: Pokrzywka, wyprysk, a może coś innego? Choroby skóry niełatwo rozróżnić

Więcej o: