Gęsia skórka na ciele to reakcja pilomotoryczna pojawiająca się na skutek kurczenia się mięśni zlokalizowanych u podstawy mieszków włosowych. Podczas skurczu włos wyprostowuje się i ukazuje się niewielkie uwypuklenie skóry. Kojarzy się ono z widokiem oskubanej z piór skóry gęsi (stąd potoczna nazwa tego zjawiska). Tego typu reakcja może wystąpić na skórze całego ciała, ale bardzo popularna jest gęsia skórka na nogach i rękach. Nie występuje ona na dłoniach oraz stopach, ponieważ te części ciała nie są porośnięte żadnymi włosami.
Gęsia skórka, w momencie pojawienia się człowieka na Ziemi, spełniała bardzo ważną funkcję. W momencie kurczenia się mięśni i podnoszenia włosów, pomiędzy włoski wpływało ciepłe powietrze. Dzięki temu procesowi tworzyła się warstwa ochronna, która zabezpieczała organizm przez zimnem, deszczem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W momencie, gdy człowiek wynalazł ogień i zaczął szyć ubrania, ta naturalna ochrona przestała być koniecznością. Z czasem włoski zaczęły się przerzedzać, aż skurczyły się do minimum.
Jakie są przyczyny gęsiej skórki? Czy gęsia skórka pojawia się bez powodu? Mogą ją wywołać różne czynniki. Najczęściej jest to reakcja organizmu po przejściu z ciepłego pomieszczenia do zimnego miejsca. Ciekawostką jest to, że odwrotna sytuacja nie przynosi takich samych skutków. Innymi wrażeniami mogącymi wywołać gęsią skórkę są:
Czasami dodatkowymi symptomami pojawienia się gęsiej skórki są poty, drżenie żuchwy i szczękanie zębami. Gęsia skórka i ciągłe uczucie zimna mogą oznaczać infekcje wirusowe lub bakteryjne, którym towarzyszy gorączka.
Gęsia skórka nie jest stałym stanem skóry. Jest to jedynie reakcja na pewne czynniki zewnętrzne. Jednak często bywa mylona z keratosis pilaris – rogowaceniem okołomieszkowym, które jest stanem chorobowym skóry, dotykającym osoby młode. Nieschodząca wysypka jak gęsia skórka u dziecka może oznaczać tą właśnie przypadłość. Rogowaceniem okołomieszkowym jest pojawienie się na skórze zgrubień wokół podstawy włosa, niebędących jednak spowodowanych czynnikami zewnętrznymi. Jest to proces rogowacenia mieszków włosowych, który może być skutkiem zaczopowania ujść mieszków. Taki stan skóry najczęściej pojawia się na udach oraz na ramionach i wymaga dokładniejszej pielęgnacji.
Rogowaceniu okołomieszkowemu możesz zapobiegać stosując się do kilku zasad:
Leczenie rogowacenia okołomieszkowego może być długie, co jest zależne od stopnia zaawansowania schorzenia. Lekarz dermatolog najczęściej zaleca suplementację witaminą A i C. Warto pamiętać także o przejściu na zdrową dietę i zachowaniu prawidłowej pielęgnacji.
U niemowląt i malutkich dzieci gęsia skórka najczęściej jest objawem zimna. To jest ważną informacją dla rodziców i opiekunów, że dziecko jest za lekko ubrane na aktualną temperaturę powietrza lub woda do kąpieli jest zbyt chłodna. Skóra u dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa na czynniki zewnętrzne, dlatego często pojawiają się na niej odparzenia, wypryski, alergiczne wysypki i inne oznaki. Wysypka jak gęsia skórka u dziecka o niejasnym pochodzeniu, która przypomina rogowacenie okołomieszkowe jest powodem do natychmiastowej konsultacji z dermatologiem w celu wykluczeniu schorzenia. U dzieci bowiem rogowacenie występuje w towarzystwie groźnego stanu zapalnego.
Zobacz też: Pokrzywka, wyprysk, a może coś innego? Choroby skóry niełatwo rozróżnić