Odruch Babińskiego u noworodków, dzieci i dorosłych. Kiedy zanika? Czy jego brak powinien niepokoić?

Odruch Babińskiego u noworodka jest jednym z tych, które świadczą o jego prawidłowym rozwoju. Rodzice oczekujący potomka powinni wcześniej poznać zasady prawidłowego rozwoju maluszka oraz badania, które będzie miał wykonane po narodzinach. Wśród informacji z pewnością pojawi się termin "odruch Babińskiego" u noworodka. Co to jest i kiedy zanika? Odpowiadamy!

Odruch Babińskiego – co to jest?

Odruch Babińskiego to pierwotny odruch, który sprawdzany jest u noworodka natychmiast po urodzeniu. Co to jest dokładnie odruch Babińskiego? Pojawia się on u zdrowego noworodka tuż po przyjściu na świat lub w drugim czy trzecim tygodniu życia. Jest to bardzo ważne badanie, mające na celu sprawdzenie funkcjonowania dolnego odcinka rdzenia kręgowego. Brak odruchu Babińskiego u noworodka może oznaczać zaburzenie nerwów obwodowych. Jako pierwszy, w końcu XIX wieku, przeprowadził to badanie francuski neurolog polskiego pochodzenia – Józef Babiński (stąd się wzięła jego polska nazwa).

Neonatolodzy niejednokrotnie oceniają stan zdrowia noworodków na oddziałach położniczych. Dziećmi, które od początku mają problemy ze zdrowiem, zazwyczaj zajmują się dłużej Neonatolog - specjalista opiekujący się noworodkami, ale nie tylko

Odruch Babińskiego u noworodka. O czym świadczy?

Jest to jeden z kilku naturalnych odruchów u zdrowego noworodka. Odruch Babińskiego u noworodka polega na tym, że delikatnie głaskając stópkę maleństwa, obserwujemy odruchowe wyprostowanie i naprężenie paluszków. U dorosłych ten odruch zmienia się, powodując — w trakcie pogłaskania — podkulenie palców stopy.

Odruch Babińskiego u noworodka świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu nerwów, a jednocześnie informuje o tym, że połączenia nerwowe z mózgiem nie są do końca wykształcone. Odruch Babińskiego najczęściej zanika w siódmym miesiącu życia dziecka, ale może trwać nawet do końca drugiego roku życia malucha i nie jest powodem do niepokoju.

W miarę dorastania odruch Babińskiego zastępowany jest odruchem podeszwowym, który objawia się zwijaniem palców podczas drażnienia stopy. Jeżeli więc odruch Babińskiego utrzymuje się u dziecka jeszcze w trzecim roku życia lub późniejszych latach, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Ten wykluczy nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem nerwów. Odruch Babińskiego u dzieci przedszkolnych i szkolnych oraz osób dorosłych nie jest podstawą do leczenia, ale może być objawem innej choroby lub przebycia udaru.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Brak odruchu Babińskiego u noworodka – co znaczy?

Odruch Babińskiego jest naturalnym stanem w przypadku noworodków i niemowląt. Brak odruchu Babińskiego w pierwszym miesiącu życia wymaga konsultacji u lekarza neurologa, który zdiagnozuje przyczynę tej nieprawidłowości. Ponieważ odruch Babińskiego jest odruchem pierwotnym (tak jak odruch ssania, chwyt czy odruch Moro), dzieci z jego zaburzeniem powinny być pod szczególną opieką pediatryczną i neurologiczną. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka rodzice powinni natychmiast skonsultować się z lekarzem. 

Odruch Babińskiego dodatni i ujemny. Co to znaczy?

Odruch Babińskiego ma dwie postacie – może być dodatni lub ujemny. Dodatni jest wtedy, gdy duży palec wyraźnie prostuje się do góry, a pozostałe palce podwijają się w kierunku podeszwy. W niektórych przypadkach palce zaraz po podwinięciu się zmieniają pozycję i się rozczapierzają. Ten przypadek może dotyczyć jednej lub obydwu stóp. Gdy dotyczy tylko jednej, należy zlokalizować problem. Do przyczyn dodatniego odruchu Babińskiego u dorosłych możemy zaliczyć:

Ujemny odruch Babińskiego u dorosłych jest prawidłową reakcją i wskazuje na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. 

Jak pobrać niemowlakowi mocz do badania? Jak pobrać niemowlakowi mocz do badania? Jak uzyskać wiarygodny wynik?

Odruch Babińskiego u dorosłych

Odruch Babińskiego u dorosłych traktuje się jako stan patologiczny. Nie przeszkadza w chodzeniu, nie powoduje bólu stóp, ale świadczy o tym, że coś nieprawidłowego dzieje się w układzie nerwowym. Najczęściej objawu Babińskiego u dorosłych nie leczy się, ale jest on wskazaniem do przeprowadzenia badań z udziałem tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego. Dzięki tym urządzeniom, lekarzom łatwiej będzie rozpocząć natychmiastowe leczenie.

Zobacz też: Odczekanie 60 sekund przed przecięciem pępowiny może ratować życie wcześniaków

Więcej o: