Uderzyłeś się w głowę? Jeśli pojawi się ten objaw, szybko wezwij pomoc

Niektóre urazy głowy będące konsekwencją upadku bądź wypadku mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Przypomina o tym śmierć aktorka Boba Sageta. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jakich objawów nie możemy lekceważyć? Podpowiadamy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy:

Aktor Bob Saget odszedł 9 stycznia 2022 roku. Jego ciało zostało znalezione w hotelowym pokoju. Po ponad miesiącu rodzina aktora podała przyczynę śmierci. Jak dowiadujemy się z oświadczenia, mężczyzna umarł z powodu przypadkowego urazu głowy.

- Biegli ustalili, że Bob zmarł na skutek urazu głowy. Doszły do wniosku, że przypadkowo uderzył o coś tyłem głowy, nic o tym nie myślał i poszedł spać. [...] Żadne narkotyki ani alkohol nie wchodziły w grę - czytamy w oświadczeniu.

Urazy głowy - dlaczego mogą być niebezpiecznie?

Do urazu głowy może dojść na wiele sposobów. Bardzo często jest to skutek upadku czy uderzenia. Na szczęście większość z nich ogranicza się do obtarcia, obrzęku czy siniaków. Zdarzają się jednak także poważniejsze urazy. Do najczęściej występujących i niebezpiecznych zalicza się stłuczenie, wstrząśnienie mózgu oraz krwawienie śródczaszkowe. Towarzyszą im zazwyczaj silne bóle oraz zawroty głowy.

Uraz głowy - jak postępować, gdy do niego dojdzie?

Osoby po urazie głowy nie należy pozostawiać bez opieki. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to m.in. senność, zdezorientowanie, nudności, wymioty. Poza tym mogą pojawić się:

  • zaburzenia widzenia;
  • drgawki;
  • zaburzenia mowy;
  • problemy z utrzymaniem równowagi;
  • zaburzenia oddychania;
  • utrata przytomności. 

W takich przypadkach należy wezwać pogotowie. Warto wspomnieć także o pewnym błędzie. W sytuacji, gdy osoba, która doznała urazu głowy robi się senna i wyjątkowo spokojna, nie należy przyjmować tego za dobrą oznakę. Wówczas jak najszybciej należy wezwać pomoc. 

Część osób tuż po uderzeniu nie odczuwa żadnych dolegliwości. Nie jest to jednak gwarancja, że uszkodzenie nie spowodowało istotnych zmian w organizmie. Czasami objawy pojawiają się dopiero po kilku dniach, dlatego konieczna jest obserwacja stanu zdrowia i zachowania poszkodowanego.

Może cię także zainteresować:

Kresomózgowie. Ilustracja przedstawia mózg pacjenta dotkniętego udarem (u góry po lewej, gdzie kolor fioletowy jest najbardziej intensywny) COVID-19: ryzyko udaru mózgu u starszych osób najwyższe przez pierwsze trzy dni

Więcej o: