Ciemne włoski na brodzie u kobiet. Zamiast wyrywać, idź szybko do lekarza

Delikatne włoski na brodzie czy nad ustami u kobiet nie są niczym dziwnym. Jednak w sytuacji, gdy stają się one ciemniejsze i grubsze, warto udać się do specjalisty i wykonać odpowiednie badania.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakie metody depilacji są bezpieczne w ciąży?

Jeśli poziom androgenów i testosteronu u kobiety zaczyna gwałtownie wzrastać, pojawiają się nietypowe objawy. Jednym z nich jest nadmierne owłosienie. Dlatego też ciemne i grube włoski na twarzy mogą być sygnałem zaburzeń hormonalnych. 

Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie

Czasami nadmierne owłosienie jest jedynie defektem kosmetycznym. Może być to jednak także objaw hirsutyzmu. Hirsutyzm jest efektem nadmiernej produkcji hormonów męskich androgenów. Przez to na ciele kobiety pojawiają się włosy w miejscach typowych dla owłosienia męskiego. Hirsutyzm bardzo często jest dziedziczny. Może być jednak także związany z zespołem policystycznych jajników lub wrodzonym rozrostem nadnercza. Dlatego też nadmiernego owłosienia nie należy nigdy lekceważyć. W przypadku pojawienia się takiego objawu skonsultuj się ze specjalistą i wykonaj odpowiednie badania. 

Hirsutyzm - objawy, leczenie

Problem nadmiernego owłosienia u kobiet daje o sobie zazwyczaj znać w okresie dojrzewania. Jeśli na ciele nastolatki pojawią się włosy w nietypowych dla kobiet miejscach (m.in. na klatce piersiowej, pośladkach, brzuchu, górnej wardze), nie należy tego bagatelizować.

Czasami nadmierne owłosienie jest jedynie defektem kosmetycznym. Wówczas najczęściej zalecaną metodą jest depilacja laserowa. - Dostępnych jest wiele technik usuwania zarostu, np. wosk, laseroterapia. Stosowane prawidłowo, wszystkie są bezpieczne i żadna z nich nie ma ograniczeń wiekowych. Natomiast żadna metoda usuwania włosów nie jest trwała, a niektóre techniki usuwania włosów mogą być bolesne - tłumaczył w rozmowie z naszym serwisem edzieck.pl dr Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog, ekspert w dziedzinie laseroterapii, członek Amerykańskiego Towarzystwa Laseroterapii.

Ekspert dodał, że laseroterapia jest najbardziej skuteczną i najlepiej tolerowaną metodą usuwania włosów. - Wiek nie ma znaczenia, jeśli oczywiście pacjent współpracuje, czyli jest w stanie przebyć zabieg po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, np. kremu. Inne metody, takie jak wosk również są bezpieczne i skuteczne u dzieci, ale bardziej bolesne i efekt utrzymuje się krócej - wyjaśnił.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: