Lumbago dopada znienacka, wyłącza z życia na długie godziny. Co należy zrobić, gdy zaatakuje?

Lumbago to charakterystyczny ból pleców występujący w okolicy lędźwiowej. Szacuje się, że uskarża się na niego około 30 proc. populacji. Czy jest to powód do niepokoju? Co możemy zrobić takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Trening na mocne plecy:

Lumbago to wyjątkowo silny ból kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Dotyka głównie osoby dorosłe. Mimo że to bardzo powszechna dolegliwość, wiele osób niepokoi się, gdy dopada je nagle taki ból. 

Lumbago - czy to powód do niepokoju?

Zazwyczaj wywołuje go nadwyrężenie kręgosłupa lub uraz mechaniczny. Atak lumbago może być również spowodowany dyskopatią lędźwiową. Rzadziej jest objawem poważniejszych chorób. Dlatego też zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju. Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków dolegliwość mija samoistnie - maksymalnie po upływie ośmiu tygodni. 

Lumbago - co zrobić, gdy zaatakuje?

Jeśli nie ma przesłanek świadczących o poważniejszej chorobie, stosuje się leczenie farmakologiczne tj. leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Czasami podaje się także środki zmniejszające napięcie mięśniowe. W przypadku przewlekłego bólu zaleca się także fizykoterapię.

Co istotne, w pierwszej kolejności w takich przypadkach, należy udać się do lekarza rodzinnego, który wybierze formę leczenia. Jeśli leki nie przyniosą efektu, pacjent otrzyma skierowanie na RTG kręgosłupa. Od jego wyniku uzależnione jest dalsze postępowanie.

Ból pleców na wysokości łopatek

Bóle pleców mają przeróżne przyczyny i pochodzenie. Najczęściej występującym jest ten w okolicy lędźwiowej, czyli wspomniane lumbago. Dosyć powszechny jest także ból pleców na wysokości łopatek. Może on być objawem m.in.

  • przeciążenia;
  • wad postawy;
  • chorób kręgosłupa.

Przyczyną takiego bólu jest bardzo częsta wymuszona, długotrwała pozycja siedząca lub stojąca oraz pochylona lekko do przodu. W takich przypadkach zawsze należy udać się lekarzy, zwłaszcza gdy dolegliwość trwa dłużej niż tydzień. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: