Więcej na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Rak jelita grubego to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów. Potrafi rozwijać się nawet przez kilkanaście (!) lat, nie dając żadnych wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne i niebagatelizowanie z pozoru błahych dolegliwości. Chorym często wydaje się, że przechodzą przez zatrucie pokarmowe lub po prostu cierpią na wzdęcia.
Nowotwór jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni i drugim, na który zapadają kobiety. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy zauważą krew w stolcu, a objaw oznacza zazwyczaj, że choroba jest już w dość zaawansowanym stadium. Właśnie ze względu na to specjaliści zalecają regularne badania kontrolne, szczególnie osobom, które ukończyły 40. rok życia. Zwykła kolonoskopia może zadecydować o naszym dalszym życiu.
Wśród objawów, które powinny nas zaniepokoić, znajdują się m.in.:
Wiadomo też, kogo w pierwszej kolejności dotyka rak jelita grubego. Aż 90 procent wykrytych przypadków tej choroby dotyczy osób powyżej 50 roku życia. Ponadto, jej pojawieniu się sprzyjają następujące czynniki:
Co istotne, statystyki w przypadku osób, które zgłosiły się do onkologa w pierwszej fazie rozwoju choroby, nie są już tak tragiczne. Tacy pacjenci mają aż 90 proc. szans na wyleczenie.