Ewolucja w badaniach nad rakiem trzustki? Wiadomo, czym żywią się komórki nowotworowe

Znany z wielu produktów kosmetycznych kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry. Odpowiada za jej nawilżenie i doskonale zatrzymuje wodę. Okazuje się, że stanowi także świetną pożywkę dla komórek rakowych w trzustce.

Więcej na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

O sprawie poinformowali na łamach czasopisma "eLife" naukowcy z University of Michigan Health Rogel Cancer Center. Ich ostatnie badanie wskazuje, że kwas hialuronowy działa jak pokarm dla komórek rakowych. Wnioski badaczy nie tylko dostarczyły informacji na temat wzrostu komórek raka trzustki, ale też wskazały na nowe możliwości  leczenia.

- Ludzie badali kwas hialuronowy w raku trzustki od 20 lat i nikt nigdy nie pomyślał, aby sprawdzić, czy może on być składnikiem odżywczym dla komórek rakowych – skomentował wyniki badań dr Costas Lyssiotis, który był członkiem zespołu. 

Co mają wspólnego komórki rakowe i kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy zazwyczaj kojarzy się nam z kosmetyką. Jest stosowany m.in. w medycynie estetycznej, gdzie przyczynia się do zniwelowania zmarszczek, czy też modelowania ust.

W rzeczywistości, kwas ten znajduje się niemal w każdym fragmencie naszego ciała, a jego największe  ilości zlokalizowane są w skórze. Znajdziemy go także w mazi stawowej i ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy jest też składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej oraz budulcem ścian naczyń krwionośnych.

Wiadomo też, że kwas ten przyczynia się do swego rodzaju uodpornienia nowotworu trzustki. Rak ten tworzy pewien rodzaj mikrośrodowiska dzięki otoczce z kwasu hialuronowego. Dzięki niej, nowotwór ten staje się oporny na leczenie. Wszystko ze względu na to, że pochłania z zewnątrz wodę, a w guzie wytwarza się tym samym wysokie ciśnienie, które "wyrzuca" na zewnątrz leki. 

Składniki odżywcze dla komórek rakowych

Jak wynika z najnowszych badań naukowców z University of Michigan Health Rogel Cancer Center, komórki rakowe w trzustce odżywiają się właśnie kwasem hialuronowym. 

- Motywem przewodnim w moim laboratorium badawczym było to, że rak trzustki nie reaguje na powszechny arsenał metod leczenia. Musimy inaczej pomyśleć o tym wyzwaniu - komentował dr Lyssiotis. Jak przekonywał, kwas hialuronowy nie tylko wpływa na gęstość guzów, a co za tym idzie - utrudnia ich leczenie. - To dosłownie łańcuch cukrów. Z perspektywy czasu wydaje się sensowne, że złośliwe komórki również żywią się kwasem hialuronowym - powiedział. 

Jak przekonywał, dzięki temu odkryciu, jest pełen entuzjazmu co do przyszłości skutecznych metod leczenia nowotworu trzustki. 

Więcej o: