Zespół jelita drażliwego - kto jest najbardziej narażony

Zespół jelita drażliwego dotyka co dziesiątej osoby na świecie, dwa razy częściej kobiety. Jest to też schorzenie pojawiające się w stosunkowo młodym wieku. Co druga osoba ma poniżej 35 lat.

Więcej na temat zdrowej diety przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl

Zespół jelita drażliwego (IBS - irritable bowel syndrom, zespół jelita nadwrażliwego) to rodzaj przewlekłej choroby jelita cienkiego i grubego. Objawy to bóle brzucha oraz zaburzenia rytmu wypróżnień, polegające na naprzemiennych zaparciach i biegunkach. Mogą ustępować, a potem powracać w różnych odstępach czasowych. Ból brzucha ma charakter stały albo nawracających skurczy. Chociaż ból może obejmować różne okolice brzucha, to jednak najczęściej odczuwany jest w podbrzuszu lub w dolnej lewej części.

W przypadku biegunki stolce są wodniste lub półpłynne, wypróżnienia częstsze i z gwałtownym parciem, zwłaszcza po posiłkach, rano lub w stresie. Zaparcia oznaczają rzadkie wypróżnienia, twardy stolec w postaci niewielkich bryłek. Po oddaniu stolca pozostaje uczucie niepełnego wypróżnienia. Do tego dochodzą wzdęcia, domieszka śluzu w kale, niekiedy nudności, wymioty i zgaga, częste oddawanie moczu. Objawy ogólne to bóle głowy, uczucie zmęczenia, nastroje depresyjne, lęki i inne zaburzenia nastroju. Ponadto może dochodzić do rozchwiania cyklu miesiączkowego.

Zespół jelita drażliwego - czynniki sprzyjające chorobie

Nie wiadomo, jakie są bezpośrednie przyczyny IBS. Choroba nie wiąże się bowiem ani z zakażeniem czy zatruciem, albo stanem zapalnym, a badania nie wykazują zwykle żadnych zmian w jelitach.

Literatura medyczna wymienia kilka czynników, które sprzyjają zespołowi jelita drażliwego. Są to:

  • nadmierna reakcja na stres, prowadząca do zaburzeń na osi mózg-jelito (błędne odczuwanie bodźców z narządów układu pokarmowego)
  • zaburzenia perystaltyki jelit i czynności wydzielniczej jelit, zaburzenia w wydzielaniu hormonów wspierających proces trawienia
  • wzmożone odczuwanie bodźców z narządów wewnętrznych
  • zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej
  • skutki uboczne biegunki spowodowanej zakażeniem bakteryjnym
Zobacz wideo Epidemia zespołu jelita wrażliwego?

Kto jest najbardziej narażony na rozwój zespołu jelita drażliwego?

Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego cierpi ponad 10 procent ludzi na świecie, dwa razy częściej chorują kobiety poniżej 50-tego roku życia. U co drugiego chorego pierwsze objawy pojawiają się w już młodości (poniżej 35-tego roku życia).

Najbardziej narażone na zespół jelita drażliwego są osoby z osłabionym układem immunologicznym. To dlatego, że ich mikroflora jelitowa jest zwykle rozregulowana, a brak równowagi pomiędzy "dobrymi", a "złymi bakteriami" prowadzi do zaburzeń trawienia i wchłaniania, a także sprzyja infekcjom. Niska odporność wiąże się ponadto z zaburzeniami funkcji motorycznej jelit, osi mózg-jelita oraz z nietolerancją pokarmową i różnego typu alergiami.

Więcej o: