Darmowe testy na COVID w aptekach od 27 stycznia. Nie wszędzie będą dostępne

Rząd zapowiedział, że od 27 stycznia, kiedy wejdzie w życie rozporządzenie, będzie można bezpłatnie wykonać test antygenowy w kierunku COVID-19 w aptekach. Do jego zrobienia nie będzie potrzebne skierowanie. Jednak darmowy test na COVID nie będzie dostępny w każdej aptece.

Więcej najnowszych informacji dotyczących COVID-19 znajdziesz na Gazeta.pl.

Bezpłatne testy na COVID w aptekach to nowy pomysł rządu na walkę z piątą falą pandemii. Ich koszt w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Osoba, która będzie chciała wykonać test, nie będzie musiała mieć skierowania od lekarza. Wynik będzie można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta.

Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test przeciwko COVID-19 może dać wynik fałszywie dodatni?

Testy na COVID. Apteka musi być przystosowana

Choć testy mają być ogólnodostępne, nie w każdej aptece możliwe będzie ich wykonanie. Ze strony rządowej dowiadujemy się, że testy będzie można zrobić w tych placówkach, które spełnią standardy bezpieczeństwa, tj. będą miały wydzielone osobne pomieszczenie do przeprowadzania testów. Powinno być regularnie wietrzone i dezynfekowane.

Ponadto testy będą mogli wykonywać ci farmaceuci, którzy przejdą specjalne szkolenie z pobierania wymazów z nosa i gardła. Szkolenie organizowane jest online na platformie e-learningowej przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19Czy czeka nas czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19? Eksperci wyjaśniają

Minister zdrowia Adam Niedzielski 24 stycznia zapowiadał, że pod koniec tygodnia pierwsze apteki powinny zacząć testowanie. "Nie chciałbym mówić, jak to centralnie ma wyglądać, bo każda apteka jest inna, nie każda apteka ma warunki, więc powiedzmy sobie otwarcie: to nie będzie dostępne w każdej aptece w Polsce" - mówił szef resortu cytowany przez serwis wyborcza.biz.

Testy na COVID. Aptekarze nieprzekonani

Część farmaceutów ma wątpliwości, czy w aptekach uda się zorganizować punkty bezpłatnego testowania. Jeden z nich, Walentyn Pankiewicz, zauważa, że problemem mogą być właśnie względy lokalowe i bezpieczeństwa. "Mam punkt szczepień i teoretycznie przyjmuję pacjentów zdrowych. Nagle musiałbym wydzielić miejsce i zadbać o bezpieczeństwo i przyjmowałbym ludzi potencjalnie chorych, czyli tak naprawdę narażałbym wszystkich wokoło" - mówi cytowany przez dziennik.pl.

Naukowcy pracują nad szczepionką na COVID-19COVID-19: Jest nowa, tania, skuteczna, wolna od patentów szczepionka

Z kolei farmaceutka Monika Wąsowska-Imielska w rozmowie z RMF FM przyznaje, że szkolenie w kierunku wykonywania wymazów nie odpowiedziało na wszystkie pytania. "Mamy pacjentów, którzy mają krzywe przegrody nosowe, polipy i tutaj jest problem. Będziemy musieli uzyskać wiedzę, co robić z pacjentami, którzy mają jakiekolwiek problemy. Tego nie było na szkoleniu on-line, więc mam jeszcze dużo pytań" - mówi.

Molnupiravir.Molnupiravir już jest w Polsce, ale nie dla wszystkich

Więcej o: