Nebulizator: urządzenie, które przenosi inhalacje na wyższy poziom

Nebulizator, nazywany często - choć nie do końca słusznie - inhalatorem, to urządzenie stosowane w leczeniu chorób dróg oddechowych. Sprawdzamy, czym dokładniej jest nebulizator, ile kosztuje jego zakup i jakie rodzaje nebulizatorów dostępne są na rynku.

Co to jest nebulizator?

Zacznijmy od tego, co to jest nebulizator. Najprościej rzecz ujmując jest to urządzenie, które przekształca lek z postaci płynnej do postaci aerozolu, który podany zostanie wprost do dróg oddechowych. Zabieg ten sprawia, że lek nie tylko szybciej się wchłania, ale aerozol w postaci drobnych cząsteczek dociera głębiej, dokładnie tam, gdzie jest potrzebny. Taka forma podania leku jest więc bardziej efektywna i szczególnie wskazana u najmłodszych pacjentów. Nebulizację można przeprowadzać samodzielnie w domu, lek w formie mgiełki dostaje się poprzez usta bezpośrednio do układu oddechowego. Nebulizator sprawia, że w owej mgiełce zawieszone są niewielkie krople leku, a od ich wielkości zależy, do którego miejsca układu oddechowego się one przedostaną. Największe wchłaniają się w nosie i gardle (czyli górnych drogach oddechowych), mniejsze przedostają się do tchawicy i dużych oskrzeli, jeszcze mniejsze wchłoną się w oskrzelach i oskrzelikach, najmniejsze zaś dotrą do pęcherzyków płucnych. Nebulizator znajduje zastosowanie w leczeniu takich przewlekłych chorób, jak astma, mukowiscydoza czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Lek szybko dociera w miejsce, w którym jest najbardziej potrzebny, a dodatkowo znacznie ograniczone zostaje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Nebulizator dla dzieci: jak wybrać?

Jaki nebulizator dla dzieci wybrać? Modele przeznaczone dla dzieci różnią się ceną oraz sposobem działania. Oczywiście najtańsze urządzenia nie gwarantują wysokiej jakości wykonania nebulizatora, dlatego lepiej z nich zrezygnować. Warto zwrócić uwagę nie tylko na solidność wykonania, ale także na to, czy użyto bezpiecznych materiałów. Dobrze, by nebulizator miał mocny i trwały silnik, najlepiej gdy posiada tryb pracy ciągłej. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany nebulizator posiada standardowe rozmiary wymiennych elementów. Z uwagi na swą niewielką wagę oraz cichy tryb pracy dla dzieci w szczególności polecane są nebulizatory siateczkowe.

Zobacz też: Leki mukolityczne - działanie, wskazania i przeciwwskazania

Nebulizator siateczkowy: jakie są jego zalety?

Nebulizator siateczkowy, zwany też membranowym, jest urządzeniem przenośnym, małym i lekkim, zazwyczaj zasilanym bateriami. Aerozol jest tu wytwarzany podczas przeciskania się roztworu przez siateczkę, tj. membranę drgającą z odpowiednią częstotliwością. Choć urządzenie to jest stosunkowo drogie, a ponadto niesie ze sobą konieczność okresowej wymiany membrany, to jednak umożliwia zużycie niemal całego leku, bez pozostawiania jego resztek w komorze. Ponieważ nie wymaga specjalnych technik oddechowych, gwarantuje szybką podaż leku a ponadto jest bardzo cichy, nebulizator siateczkowy polecany jest szczególnie dzieciom. Z uwagi na swoje zalety, mimo ceny, uznawany jest za produkt uniwersalny dla całej rodziny.

Zobacz wideo Smog stwarza zagrożenie nie tylko zimą. Dlaczego?

Nebulizator ultradźwiękowy: czym się wyróżnia?

Nebulizator ultradźwiękowy to urządzenie, w którym do wytworzenia aerozolu wykorzystywane są fale dźwiękowe. Jest wydajniejszy i cichszy od nebulizatora pneumatycznego, jednak nie wszystkie leki można podawać z jego użyciem. Nie można stosować go u dzieci w pierwszym roku życia. Chociaż zabiegi przeprowadzane z jego pomocą trwają krótko i można regulować ich prędkość, nie wymaga specjalnych technik oddechowych i służy podaniu dużych dawek leku, to jednak wytwarza aerozol o dużej gęstości, przez co może prowadzić do podrażnień dróg oddechowych, a średnica wytwarzanych przezeń cząsteczek jest często większa, niż w przypadku nebulizatora pneumatycznego.

Nebulizator: cena. Ile kosztuje urządzenie?

Jaką kwotę trzeba wyasygnować, chcąc kupić nebulizator? Cena tego urządzenia będzie zależała od wielu czynników. Po pierwsze istotny jest rodzaj nebulizatora. Istnieją trzy podstawowe rodzaje nebulizatorów: pneumatyczny, ultradźwiękowy i siateczkowy. Najpowszechniej stosowany jest nebulizator pneumatyczny, zwany też inaczej nebulizatorem tłokowym, czy też kompresorowym bądź mechanicznym. Urządzenie to jest najbardziej wszechstronne, z jego pomocą można podawać wszystkie rodzaje leków. Jest też wyrobem stosunkowo tanim. Koszty zakupu pozostałych rodzajów nebulizatorów są znacznie wyższe.

Chcąc wybrać nebulizator odpowiedni dla siebie lub rodziny, nie warto kierować się jednak wyłącznie jego ceną. Należy zwrócić również uwagę na inne parametry podane przez producenta na opakowaniu czy w instrukcji obsługi. Istotna jest m.in. wielkość wytwarzanych przez urządzenie cząstek, średnia aerodynamiczna wielkość cząstek (MMAD), frakcja respirabilna (parametr, który określa, jaka część cząstek dotrze do dolnych dróg oddechowych), prędkość przepływu, prędkość nebulizacji, martwa objętość (parametr określający ilość pozostałego w urządzeniu płynu) oraz tryb pracy. Warto także zwracać uwagę na głośność pracy oraz dodatkowe akcesoria dołączone do urządzenia.

Najtańszy, pneumatyczny nebulizator, można kupić w granicach 100 – 200 zł. Takie urządzenia mają jednak dość słabe parametry (duże straty leku, wydłużone zabiegi), a dodatkowo są dość głośne. Bardziej wszechstronne urządzenia, zdatne zarówno do profilaktyki, jak i leczenia, można nabyć w granicach 500 zł. Zwykle mają one zadowalające parametry, regulację prędkości zabiegu i są znacznie cichsze od tańszych urządzeń. Nebulizatory powyżej 1000 złotych, choć wiążą się z większym wydatkiem, mogą okazać się urządzeniami ekonomicznymi (mała strata leku, możliwość pracy w trybie ciągłym, krótszy czas zabiegów). Ponadto można je stosować zarówno w profilaktyce, jak i w większości schorzeń.

Zobacz też: Choroby płuc - objawy, diagnoza, leczenie

Więcej o: