Medycyna chińska: na czym polega? Medycyna chińska w praktyce

Medycyna chińska znana jest głównie z akupunktury. Tymczasem jest to rodzaj medycyny, która stawia nie tylko na naturalne sposoby leczenia, ale także zapobieganie chorobom. Tym, co odróżnia ją od medycyny Zachodu, jest holistyczne postrzeganie człowieka. Sprawdzamy, na czym polega tradycyjna medycyna chińska.

Tradycyjna medycyna chińska: holistyczne spojrzenie na człowieka

Tradycyjna medycyna chińska jest medycyną holistyczną, postrzegającą człowieka jako całość, wraz ze wszystkimi aspektami jego życia. Wychodząc z założenia, iż wszechświat składa się z wzajemnie na siebie oddziałujących sił yin i yang, a warunkiem istnienia życia jest ciągły przepływ energii qi (chi), przyjmuje ona, iż zdrowie ciała i ducha możliwe jest do osiągnięcia tylko wówczas, gdy przepływ qi zarówno między człowiekiem i otaczającym go światem, jak i w samym organizmie ludzkim, jest spokojny i niczym niezmącony. Według medycyny chińskiej choroba uwidacznia się, gdy przepływ energii zostanie zaburzony bądź wręcz ustanie. Dlatego celem medycyny chińskiej jest dążenie do przywrócenia harmonijnego przepływu energii. Co istotne: w medycynie chińskiej najważniejsza jest przyczyna choroby.

Jak korzystać z maty do akupresury? Zdjęcie ilustracyjne Mata do akupresury. Na co uważać przy wyborze?

Lekarz medycyny chińskiej: dokładny wywiad to podstawa

Lekarz medycyny chińskiej, by podjąć decyzję o leczeniu pacjenta, przeprowadza z nim najpierw bardzo szczegółowy wywiad. Zadaje więc pytania o styl życia, dietę, usposobienie i zwyczaje pacjenta. Dużą wagę przykłada do psychosomatyki, dopytuje o stan emocjonalny poprzedzający wystąpienie choroby czy też jej towarzyszący. Ponadto bada puls, ocenia stan skóry, języka i oczu. Na podstawie zebranego wywiadu i przeprowadzonych szczegółowych oględzin pacjenta stawia diagnozę. Dla lekarza medycyny chińskiej ważne są nie tyle skutki choroby, co przyczyny powstania schorzenia. Sposób leczenia dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Lekarz ma do wyboru trzy podstawowe techniki lecznicze, które może zastosować pojedynczo lub połączyć ze sobą. Ciekawostką jest, że funkcja lekarza w Chinach często przechodzi z ojca na syna, a im więcej pokoleń w danej rodzinie para się medycyną, tym bardziej lekarz medycyny chińskiej jest szanowany przez społeczeństwo.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Medycyna chińska w praktyce: dieta receptą na zdrowie

Jak wygląda medycyna chińska w praktyce? Wszystkie stosowane w medycynie chińskiej metody lecznicze mają służyć przywracaniu harmonii w przepływie energii, w myśl założenia, że choroba jest rezultatem braku równowagi energetycznej lub jej zablokowania. Medycyna chińska dysponuje trzema podstawowymi technikami leczniczymi, które dodatkowo wspomaga dietą i energetyczną gimnastyką. Prawidłowe odżywianie, a także dobry sen i pogoda ducha są, z punktu widzenia medycyny chińskiej, receptą na zdrowie. Medycyna chińska kładzie nacisk przede wszystkim na profilaktykę, zachęcając do zapobiegania chorobom odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną i wypoczynkiem, a w razie potrzeby również zastosowaniem odpowiednich ziół czy akupunktury. Zadaniem lekarza w medycynie chińskiej jest więc przede wszystkim zapobieganie chorobom oraz niedopuszczanie do ich rozwoju.

Zobacz też: Biorezonans magnetyczny: właściwości, opinie

Medycyna Wschodu: skoncentrowana na przyczynie

Tym, co przede wszystkim wyróżnia medycynę Wschodu na tle medycyny tradycyjnej, jest holistyczne spojrzenie na człowieka. Wydaje się ono ze wszech miar słuszne, gdyż żaden narząd w organizmie człowieka nie działa niezależnie od reszty ciała, zatem nieprawidłowe funkcjonowanie jednego z organów wpływa na kondycję i funkcjonowanie pozostałych. Medycyna wschodnia dobiera leczenie w sposób indywidualny, koncentrując się na zniwelowaniu przyczyny, a nie objawów choroby. Postrzegana jest jako skuteczna w przewlekłych chorobach ciała i duszy, zdecydowanie gorzej sprawdza się w stanach nagłych. Medycyna Wschodu nie neguje wiedzy i osiągnięć medycyny Zachodu – ta zaś coraz chętniej sięga po metody stosowane na wschodzie: coraz więcej zwolenników zdobywa sobie akupunktura, zaś medytacja została określona idealną gimnastyką dla mózgu. Niewykluczone, że te dwie gałęzie medycyny w przyszłości będą się przenikać jeszcze bardziej.

Akupunktura jest dziś uznaną metodą walki z bólem. Akupunktura - czym jest i na co pomaga?

Chińska medycyna naturalna: ziołolecznictwo to podstawa

Warto pamiętać, że chińska medycyna naturalna ma za sobą pięć tysięcy lat tradycji. Skupia się ona w głównej mierze na zależnościach i komunikacji pomiędzy poszczególnymi funkcjami organizmu oraz jego narządami. Przywracaniu harmonii w przepływie energii mają służyć trzy podstawowe techniki lecznicze:

Masaż terapeutyczny ma na celu likwidację problemu: napięcia ciała wywołanego przez dolegliwości wewnętrzne. Zadaniem akupunktury jest przywrócenie równowagi energetycznej w organizmie. Poprzez nakłuwanie określonych punktów w ciele można oddziaływać na poszczególne narządy, stymulując lub hamując ich działanie. Jednakże podstawę medycyny chińskiej stanowi leczenie ziołami i żywnością. W medycynie Wschodu do leków ziołowych zaliczane są nie tylko rośliny czy przyprawy, ale także substancje pochodzenia zwierzęcego i mineralnego. Do ich stosowania potrzebna jest ogromna wiedza i doświadczenie. Niezwykle ważny jest również sposób przyrządzania ziół, a także umiejętność ich łączenia – należy mieć na uwadze, że niektóre zioła zastosowane razem mogą mieć niepożądane działanie. Warto też pamiętać, że działanie leków konwencjonalnych i medycyny wschodniej nie zawsze się uzupełnia. Poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach jest niezwykle ważne dla zdrowia.

***Pamiętaj! Warto upewnić się, że medycyna chińska nie wywoła skutków ubocznych, szczególnie w połączeniu ze stosowanym leczeniem konwencjonalnym. Nie należy absolutnie leczyć się na własną rękę, ani tym bardziej rezygnować z terapii konwencjonalnej. Wystrzegać się też trzeba specjalistów medycyny alternatywnej, którzy przekonują o konieczności rezygnacji z leczenia tradycyjnego. Warto natomiast porozmawiać z lekarzem prowadzącym o tym, jakie rodzaje terapii alternatywnej można bez ryzyka stosować w danym schorzeniu.

Zobacz też: Irydologia - kontrowersyjna metoda diagnostyczna. Na czym polega?

Więcej o: