Inhalatory dla dzieci: jak wybrać urządzenie skuteczne i uniwersalne?

Inhalatory dla dzieci to urządzenia niezwykle przydatne nie tylko wówczas, gdy mamy w domu przewlekle chore dziecko. Sprawdzą się w leczeniu wielu schorzeń dróg oddechowych, również sezonowych. Warto rozważyć zakup takiego urządzenia zanim okaże się ono niezbędne, by wybrać najlepszy model dla naszych potrzeb. Oto, na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając inhalator dla dzieci.

Inhalatory dla niemowląt: kiedy używać?

Inhalatory dla niemowląt mogą pomóc już w przypadku kataru. Wiadomo, że zatkany nosek maluszka to ogromny problem, ponieważ utrudnia niemowlakowi nie tylko oddychanie, ale i ssanie. Robiąc dziecku inhalacje dwa lub trzy razy dziennie można zapewnić mu odpowiednie nawilżanie dróg oddechowych, które przyniesie maluszkowi natychmiastową ulgę: śluz stanie się rzadszy, przez co łatwiej go będzie wykrztusić, natomiast wydzielina w nosie nie będzie zasychać. Inhalacja niemowlęcia nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, pamiętać jednak należy, że powinna być zalecona przez lekarza. Warto zaopatrzyć się w inhalator z zaworem regulującym tempo inhalacji, wyposażony w specjalną maseczkę pediatryczną dla niemowląt - taka maseczka szczelnie obejmuje nosek i usta dziecka, co czyni zabieg bezpieczniejszym. Dla niemowląt, które nie lubią inhalacji, skonstruowano specjalne smoczki do inhalacji - jednak warto je stosować tylko w połączeniu z maskami zakrywającymi nos, by mgiełka lecznicza nie dostała się do oczu (może wywołać podrażnienia).

Inhalator dla dzieci i dorosłych: czy każde urządzenie nada się dla całej rodziny?

Kupując inhalator dla dzieci i dorosłych warto zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty. Dobrze jest też wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę dokonując wyboru. Ważny jest sam rodzaj inhalatora. Do wyboru mamy:

  • inhalator proszkowy, który uwalnia suchą substancję leczniczą, a wielkość dawki uzależnia od siły wykonanego wdechu; tego rodzaju inhalatory nie są polecane dla dzieci;
  • inhalator ciśnieniowy dozujący, który uwalnia dawkę leku w postaci sprężonego gazu; tu również konieczne jest skoordynowanie głębokiego wdechu z momentem uwolnienia leku, co sprawia, że taki inhalator sprawdza się przede wszystkim w przypadku osób dorosłych; do tego rodzaju inhalatorów dołączane są jednak przystawki objętościowe, które umożliwiają korzystanie z nich również dzieciom;
  • nebulizator pneumatyczny, z którego pomocą można podawać niemal wszystkie leki;
  • nebulizator ultradźwiękowy - stosowany do dawkowania określonych rodzajów leków (nie jest polecany w inhalacjach dzieci poniżej pierwszego roku życia);
  • nebulizator membranowo-siateczkowy - polecany szczególnie dla dzieci z uwagi na szybką podaż leku i cichą pracę; jest urządzeniem uniwersalnym dla całej rodziny.

Jaki inhalator dla dzieci wybrać?

Stając przed dylematem, jaki inhalator dla dzieci wybrać, warto wiedzieć trochę więcej o tym, czym jest sama inhalacja i jak przebiega. Inhalacja, zwana też leczeniem wziewnym, polega na podaniu choremu roztworu leku bądź aerozolu bezpośrednio do dróg oddechowych. Taka forma podawania leków nie jest obarczona dużą liczbą skutków ubocznych z uwagi na brak oddziaływania ogólnoustrojowego podawanej substancji leczniczej. Aby jednak inhalacja była skuteczna ważne jest nie tylko to, jaki rodzaj inhalatora wybierzemy (tzw. kieszonkowy, czyli proszkowy lub ciśnieniowy, czy też nebulizator), ale również jaki rozmiar cząsteczek leku dany inhalator jest w stanie wytworzyć. Wielkość cząsteczek wyrażana jest w mikrometrach i decyduje o tym, do której części układu oddechowego lek dotrze podczas inhalacji. Jeśli urządzenie wytwarza cząsteczki o wielkości powyżej 8 mikrometrów, wchłoną się one w górnych drogach oddechowych (gardło i nos), cząsteczki o rozmiarze od 5 do 8 mikrometrów dotrą do tchawicy, te o wielkości 2 - 5 mikrometrów zaczną działać w oskrzelach i oskrzelikach, zaś przedział od 0,5 do 3 mikrometrów gwarantuje dotarcie leku do pęcherzyków płucnych. Dlatego wybierając inhalator dla dzieci najlepiej jest sięgnąć po nebulizator, który będzie wyposażony w funkcję regulacji rozmiaru cząsteczek, ze zdolnością wytwarzania cząsteczek w rozmiarach minimum 1 - 5 mikrometrów.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - płuca

Dobry inhalator dla dzieci: jakie powinien mieć cechy?

Dobry inhalator dla dzieci powinien być urządzeniem skutecznym, dlatego wybierając spośród wielu dostępnych na rynku inhalatorów, warto zwracać uwagę na posiadane przez nie parametry. Kluczowa jest wielkość cząsteczek, na które urządzenie rozbija lek (dobrze, by inhalator miał zdolność wytwarzania możliwie najmniejszych cząsteczek oraz funkcję regulacji tej wielkości) oraz rodzaj inhalatora. Jednak w dobrym inhalatorze dla dziecka istotna jest również prędkość przepływu powietrza (nie powinna być niższa niż 10 l/min), a także czas inhalacji (warto wybrać urządzenie z zaworem regulującym tempo zabiegu). Ważna jest też ciągłość pracy - niektóre urządzenia pracują w trybie przerywanym (np. 20 minut pracy, 40 minut odpoczynku) i mogą się one nie sprawdzić zwłaszcza w wielodzietnych rodzinach. Dobry inhalator ponadto jest wyposażony w akcesoria dodatkowe, np. maseczki w różnych rozmiarach i dodatkowe ustniki. Niektórzy producenci stawiają też na atrakcyjny wygląd inhalatora: na rynku dostępne są urządzenia w kształcie wesołych zwierzątek (misia, pingwina, króliczka, pieska czy słonia). Warto też zwrócić uwagę na długość gwarancji producenta.

Cichy inhalator dla dzieci: dlaczego warto?

Ponieważ maluchy często boją się hałasu generowanego przez urządzenia do inhalacji, warto wybrać cichy inhalator dla dzieci. Niektóre modele mogą generować dźwięk o głośności powyżej 60 dB, co może stanowić dla dziecka spory dyskomfort. Dlatego wybierając inhalator dla dziecka warto też zwrócić uwagę na poziom hałasu generowanego przez urządzenie. Hałas nie przekraczający 40 dB emitują z reguły nebulizatory membranowe oraz ultradźwiękowe, dlatego to wśród nich warto szukać odpowiedniego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że inhalatory ultradźwiękowe nie są polecane dla dzieci do ukończenia pierwszego roku życia.

Zobacz też: Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie

Więcej o: