Stosunkowo najczęściej stosowana jest orteza na łokieć tenisisty. Łokieć tenisisty to przypadłość, która dotyka osoby wykonujące jednostajne ruchy ręką (m.in. tenisistów), zmuszone do ciągłego manipulowania nadgarstkami przy jednoczesnym angażowaniu mięśni przedramion (np. pracowników biurowych, elektryków, mechaników czy muzyków). Podczas prostowania i obracania nadgarstkiem, przy jednocześnie zgiętym stawie łokciowym, dochodzi do powstawania mikrourazów, które inicjują proces zapalny. Objawia się on kłującym bólem bocznej części łokcia, promieniującym do nadgarstka, a także palców dłoni (szczególnie kciuka). Zespół bólowy, stanowiący odpowiedź na przeciążenie mięśni, nazywany fachowo zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej, znacznie ogranicza ruchomość kończyny. Stosując ortezę na łokieć tenisisty chory odciąża ścięgna i przyczepy mięśni. Dodatkowo ograniczenie nadmiernego poruszania ręką wpływa na skrócenie czasu rekonwalescencji. Oczywiście o stosowaniu ortezy na łokieć tenisisty decyduje ortopeda lub fizjoterapeuta.
Orteza na rękę i przedramię może być zalecana przez lekarza nie tylko w przypadku kontuzji łokcia ale pomocniczo w wielu schorzeniach. Co ciekawe, w niektórych przypadkach może nawet zastąpić gips. Ortezę na rękę i przedramię stosuje się najczęściej w przypadku zwichnięć, nadciągnięć, pęknięć kości i niektórych złamań, zalecana jest także przy zerwaniu więzadeł oraz po zabiegach czy operacjach, gdy konieczne jest nie tylko usztywnienie przedramienia, ale także zapewnienie mu swobodnej cyrkulacji powietrza. Zależnie od pełnionej funkcji orteza może być sztywna bądź elastyczna. Warto też wiedzieć, że ortezy na przedramię mogą być przeznaczone konkretnie na prawą lub lewą rękę, ale dostępne są również modele uniwersalne.
Usztywniacz na łokieć ma za zadanie delikatnie odciążać i wspierać staw łokciowy. Usztywniacz (stabilizator) łokcia sprawdza się w przypadku urazów, pozwalając na utrzymywanie ręki w takiej pozycji, która umożliwi odciążenie uszkodzonych mięśni czy stawów, dzięki czemu proces gojenia ran po urazie będzie przebiegał szybciej i sprawniej. Usztywniacz nie tylko odciąża i stabilizuje mięśnie i stawy, ale także zmniejsza obrzęk i łagodzi ból. Powinien być stosowany przede wszystkim podczas leczenia i rehabilitacji. Jeśli jednak po zakończonym leczeniu istnieje ryzyko nawrotu schorzenia, warto używać usztywniacza profilaktycznie, podczas wykonywania czynności narażających łokieć i jego okolice na uszkodzenie.
Zobacz też: Ból łokcia - częsty skutek przeciążenia mięśni przedramienia. Jak go diagnozować i leczyć?
Jeśli przyjdzie nam korzystać z ortezy na łokieć tenisisty, jak założyć stabilizator, by spełniał on swoją funkcję? To zależy od tego, jaki rodzaj ortezy zaleci nam lekarz lub fizjoterapeuta. Jeśli będzie to lekka orteza stawu łokciowego, możemy trafić na model owijany, który jest niezwykle wygodny w użytkowaniu: wystarczy owinąć ortezę wokół łokcia i zapiąć pasy. Tego typu ortezy mają regulowaną szerokość i zapięcia rzepowe, które utrzymują ortezę na miejscu. Dodatkowo wykonane są zazwyczaj z przyjemnego w dotyku, elastycznego i oddychającego materiału. Jeśli specjalista zaleci nam natomiast opaskę na łokieć tenisisty, to jej założenie, dzięki regulowanej za pomocą rzepowych zapięć szerokości, również nie powinno nastręczać trudności. Warto jednak dopytać lekarza o to, w którym miejscu powinniśmy odczuwać ucisk, by opaska mogła pełnić swoją funkcję bez ograniczeń.
Stosunkowo często zalecana jest też orteza na łokieć golfisty. Ta dolegliwość objawia się bólem zlokalizowanym po wewnętrznej, przyśrodkowej stronie łokcia. Ból ten często promieniuje w dół, po wewnętrznej stronie przedramienia i może dochodzić do czwartego i piątego palca. Dolegliwości odczuwane przez cierpiącego na łokieć golfisty sprawiają, że unika on wykonywania bolesnych ruchów, osłabiając w konsekwencji siłę mięśni przedramienia. Przyczyną łokcia golfisty są zazwyczaj powtarzalne ruchy ręki podczas pracy lub uprawiania sportu, prowadzące do mikrourazów w okolicy przyczepów mięśni do kości. Ponieważ dolegliwość ta nie jest wywołana stanem zapalnym, ulgę przynosi przede wszystkim masaż. Orteza na łokieć golfisty ma za zadanie ograniczyć niepożądane ruchy ręki przy jednoczesnym ucisku na przyczepy mięśni, prowadzącym do mikromasażu.
Opaska ortopedyczna na łokieć to najprostszy rodzaj ortezy. Może być stosowana zarówno podczas rehabilitacji, jak i profilaktycznie, jako zabezpieczenie przed kontuzją. Zadaniem opaski ortopedycznej jest podtrzymywanie mięśni, stabilizacja stawu oraz ograniczenie nieodpowiednich zgięć. Opaska ortopedyczna wykonana jest z elastycznych, oddychających materiałów, a na rynku dostępne są różne modele, spośród których warto wybrać taki, który będzie optymalny dla naszej budowy ciała. Dobór opaski ortopedycznej należy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, który najlepiej będzie wiedział, jakie cechy i funkcje powinna posiadać opaska ortopedyczna w danym przypadku.
Zobacz też: Buty ortopedyczne dla dzieci. Rodzaje, zastosowania, działanie