Mrowienie głowy - co to oznacza, jakie mogą być przyczyny

W większości przypadków mrowienie głowy to przejściowy objaw i nie musi być powodem do niepokoju. Jednak jeśli doświadczamy uporczywego, przewleklego mrowienia ciała, zwróćmy się z tym do lekarza. To może być bowiem symptom poważniejszego zaburzenia.

Więcej na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl

Mrowienie głowy, uczucie drętwienia, palenia, kłucia, wrażenie, że przebiega przez nas prąd, zimno lub ciepło, to rodzaj parestezji. Tak nazywa się objaw wynikający z uszkodzenia nerwu lub trwającego dłuższy czas nacisku na nerwy. W zdecydowanej większości przypadków jest to odczucie przemijające i niegroźne i nie zostawia trwałych skutków. Jakie mogą być powody parestezji głowy?

Jedną z możliwych przyczyn jest trwająca infekcja zatok i dróg oddechowych, a więc przeziębienie, grypa i inne zakażenia, w tym koronawirusowa. Takie zakażenia skutkują podrażnieniem i stanem zapalnym zatok, które nabrzmiewają i uciskają pobliskie nerwy. Wówczas to zdarza się nam nieprzyjemne odczucie mrowienia skóry głowy. Ustępuje wraz z wyleczeniem stanu zapalnego zatok.

Inna prawdopodobna przyczyna mrowienia głowy to lęk i stres. To nadmiar wydzielanych hormonów, w tym noradrenaliny i adrenaliny, w reakcji na sytuację stresową i niebezpieczeństwo, może tak na nas działać. Jest efektem przyspieszonego przepływu krwi, wywołanego hormonami odpowiedzialnymi za reakcję na potencjalne zagrożenie.

Zdecydowanie najczęściej mrowienie towarzyszy migrenie. Aura migrenowa, poprzedzająca atak bólu, objawia się między innymi, właśnie uczuciem mrowienia skóry głowy. Klasterowe bóle głowy, napięciowe bóle głowy - to wszystko są sytuacje, w których czujemy, jak cierpnie nam ciało, co jest skutkiem wahań ciśnienia krwi.

Inne przyczyny mrowienia głowy to: nadużywanie substancji odurzających (narkotyków), a także przyjmowanie niektórych leków, takich jak leki przeciwdrgawkowe czy chemioterapeutyki.

Zobacz wideo Stymulacja mózgu w walce z przewlekłym bólem i chorobą Parkinsona: zobacz fragment operacji

Przewlekłe schorzenia a mrowienie głowy

Oprócz ciężkich migren parestezje głowy mogą wiązać się z takimi chorobami jak:

  • cukrzyca (choroba uszkadza nerwy)
  • stwardnienie rozsiane (powoduje rozległe uszkodzenia nerwów)
  • neuralgia (podrażnienie, ściśnięcie) nerwu trójdzielnego (ten nerw biegnie po obu stronach twarzy, unerwia policzki, czoło, zęby i szczękę)
  • neuralgia potyliczna (nerwy potyliczne biegną od szyi do czubka głowy, odpowiada za odczucia tylnej i górnej części głowy).

Ponadto parestezja głowy to jeden z objawów padaczki, gdy dochodzi do tak zwanego napadu częściowego prostego. Oznacza to, że chory nie traci przytomności, a napad dotyczy tylko jednej części mózgu. Taki stan może trwać kilka minut.

Za mrowienie głowy mogą odpowiadać ponadto choroby autoimmunologiczne atakujące nerwy i otaczające je tkanki. Przykłady takich schorzeń to: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, fibriomalgia, zespół Guillaina-Barrego, zespół Sjogrena.

Niektóre infekcje wiążą się niekiedy, chociaż rzadko, z uszkodzeniami nerwów w obrębie głowy. To półpasiec, wirusowe zapalenie wątroby typu C, HIV, zapalenie wirusowe mózgu, borelioza. Mrowienie głowy zdarza się też chorym cierpiącym na nadciśnienie. Ponadto mrowienie głowy może towarzyszyć niedoczynności tarczycy, niedoborom witaminy B12, nierównowadze elektrolitowej (odwodnienie) oraz guzom mózgu, tętniakowi mózgu oraz chorobom skóry (egzema) i skoliozie.

Mrowienie głowy w części, która jest owłosiona, powiązane jest niekiedy z uciskiem nerwów wychodzących z rdzenia szyjnego spowodowanym dyskopatią (choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego) lub różnymi zmianami układu kostnego, wrodzonymi albo nabytymi.

Mrowienie głowy a udar mózgu

Udar mózgu jest to zaburzenie czynności tego narządu wywołane nagłym zatrzymaniem dopływu krwi (udar niedokrwienny) lub wylewem krwi do mózgu w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego (udar krwotoczny). Wśród objawów pojawia się także mrowienie lub drętwienie różnych miejsc w ciele, w tym głowy. Udar mózgu wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Żródła: MedicalNewsToday.com, healthline.com

Więcej o: