Drętwienie palców u rąk: kiedy powinno zaniepokoić i jak je leczyć?

Drętwienie palców u rąk to dość popularna dolegliwość, która nie zawsze zwiastuje kłopoty. Jeśli jednak palce rąk drętwieją coraz częściej i nie pomaga zmiana pozycji czy delikatna gimnastyka dłoni, to warto przyjrzeć się tej dolegliwości, gdyż może być sygnałem poważniejszego schorzenia. Sprawdzamy, kiedy może pojawić się drętwienie palców rąk, jak się je diagnozuje i leczy.

Drętwienie palców lewej ręki: co oznacza?

Drętwienie palców lewej ręki nie zawsze musi być symptomem poważnej choroby. Przyczyną drętwienia może być na przykład długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, zwłaszcza w przypadku osób pracujących przy komputerów - tu wystarczy częsta zmiana pozycji podczas pracy i problem zniknie. Drętwienie występujące po przebudzeniu może być z kolei spowodowane złą pozycją w czasie snu - zasypiając z ręką pod głową łatwo narazić się na jej ścierpnięcie. Jeśli jednak drętwienie ręki podczas spania wybudza ze snu i staje się uciążliwe, może być spowodowane chorobą. Drętwienie kciuka, palców wskazującego i środkowego, a także częściowo serdecznego może świadczyć, iż dotknął nas zespół cieśni nadgarstka. Choroba ta atakuje szczególnie osoby, które przez długi czas korzystają z komputerów, często występuje też u kobiet między 40. a 60. rokiem życia. Podobnie może także objawiać się ucisk na nerw łokciowy czy też zespół otworu górnego klatki piersiowej. Drętwienie palców lewej ręki może być także symptomem niektórych chorób neurologicznych, np. polineuropatii. Drętwienie małego palca bądź całej dłoni wywołuje też zespół Guillaina-Barrego - choroba obwodowego układu nerwowego. Drętwienie lewej strony twarzy i ręki może być również sygnałem udaru mózgu. Jeśli drętwieniu palców lewej ręki towarzyszy kłucie w sercu, duszność i niepokój, objawy te mogą świadczyć o nadchodzącym zawale serca. Bólem i mrowieniem lewej ręki może również skutkować układowe zapalenie naczyń. Drętwienie lewej ręki mogą powodować także zmiany zwyrodnieniowe szyjnego odcinka kręgosłupa (tzw. rwa ramienna), a nawet źle zbilansowana dieta, uboga w minerały i witaminy, zwłaszcza wapń, magnez, potas, sód i witaminę B6.

To nic dziwnego, że czasem zdrętwieje ręka, zwłaszcza gdy zbyt dużo czasu spędzasz przy komputerze lub smartfonie. Czasem jednak to ważny sygnał o stanie zdrowia. Drętwienie rąk i nóg - jest się czego bać?

Mrowienie palców u rąk: jak zdiagnozować przyczynę?

Mrowienie palców u rąk nazywane bywa również parastezjami bądź też czuciem opacznym. Jest to nieprzyjemne wrażenie czuciowe, któremu towarzyszy zwykle drętwienie, przemienne odczuwanie zimna lub gorąca, wibracji czy też pieczenia, bądź też uczucie przebiegających prądów. Zdiagnozowanie parestezji opiera się przede wszystkim na wywiadzie lekarskim, toteż warto zwrócić uwagę na to, w jakich sytuacjach pojawia się uczucie mrowienia oraz co powoduje, że ono ustępuje. Takie informacje pomogą lekarzowi w ustaleniu bodźców bezpośrednio wpływających na wystąpienie mrowienia oraz ułatwią zdiagnozowanie choroby bądź dolegliwości, która może być ich przyczyną. W dalszej kolejności lekarz wykonuje badanie przedmiotowe oraz zleca badania dodatkowe, takie jak badania laboratoryjne, RTG, USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, elektromiografię czy angiogram. Choć drętwienie palców dłoni może wywołać długotrwale utrzymywana pozycja, w której nerwy są uciskane, bądź też niewielkiego stopnia odmrożenia, to jednak częściej sygnalizuje ono niedobory niektórych pierwiastków i witamin w organizmie, zatrucie organizmu, bądź też wystąpienie poważniejszych schorzeń: urazów, ucisku nerwów, chorób reumatycznych, metabolicznych czy autoimmunologicznych.

Zobacz wideo Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy choroba?

Drętwienie i puchnięcie palców u rąk: kiedy się pojawia?

Drętwienie i puchnięcie palców u rąk szczególnie często pojawia się u kobiet w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że w organizmie w okresie ciąży dochodzi do zatrzymania nadmiaru wody, co sprzyja powstawaniu obrzęków oraz ucisków na tkanki. Zatrzymanie wody w organizmie sprzyjające powstaniu obrzęków na palcach może wystąpić również w sytuacji, gdy spożywa się zbyt dużo soli, rzadko jednak towarzyszy mu drętwienie palców. Oba objawy, opuchlizna i drętwienie, mogą pojawić się natomiast w przebiegu takich chorób, jak zespół cieśni nadgarstka, blokada przepływu limfy czy problemy z nerkami.

Witaminy z grupy B to grupa witamin rozpuszczalnych w wodzie, które przede wszystkim pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne człowieka - łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają nastrój Drętwienie rąk. Jakie witaminy mogą pomóc zwalczyć ten problem?

Leki na drętwienie palców u rąk: warto skonsultować się z lekarzem

Jakie leki na drętwienie palców u rąk można stosować? Jeśli wynika ono z niedoborów minerałów i witamin, to warto sięgnąć po suplementy lub preparaty multiwitaminowe, które dostarczą do organizmu odpowiednie dawki magnezu, wapnia, potasu i sodu, jak również witamin, w szczególności z grupy B. Dobrze jest też zadbać o odpowiednią dietę, ergonomię pracy oraz stosować ćwiczenia rozciągające palce i nadgarstki. Jeśli drętwienie palców jest wynikiem konkretnej jednostki chorobowej, lekarz może zastosować specjalistyczne leczenie farmakologiczne, na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne.

*Racjonalna zdrowa dieta może w pełni zaspokoić wszelkie potrzeby człowieka. Gdy podejrzewasz ewentualne niedobory, najlepiej skonsultować się z lekarzem i potwierdzić je badaniami laboratoryjnymi. Jeśli już decydujesz się na suplementację, zaopatruj się w aptece i zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj dawek i zalecanego czasu suplementacji (2-3 tygodnie).

Zobacz też: Mrowienie w stopach i uczucie zimna. Czym może być spowodowane drętwienie stóp?

Więcej o: