Więcej na temat zdrowia na głównej stronie Gazeta.pl
Ogniskowy rozrost guzkowy wątroby to zwykle pojedyncza zmiana w wątrobie wykrywana przypadkowo przy okazji innych badań. FNH nie daje bowiem na ogół żadnych objawów. Zmiana jest wynikiem rozrostu komórek wątroby wokół zdegenerowanego lub uszkodzonego naczynia krwionośnego, w miejscu uszkodzenia żyły dochodzi też do wytworzenia się przetoki tętniczo-żylnej.
Zmiana bardzo rzadko powoduje jakikolwiek ból, chyba że leży blisko torebki wątroby lub jest bardzo rozległa. Na ogół FNH ma około 5 cm, guzek jest wyraźnie odgraniczony i ma na środku charakterystyczną bliznę. Formy nietypowe FNH to rozrost bez blizny w centralnej części oraz stłuszczenie.
Ogniskowy rozrost guzkowy wątroby dobrze widać na tomografii komputerowej lub podczas rezonansu magnetycznego. Zwykle to wystarcza lekarzowi do postawienia diagnozy. Biopsja nie jest zalecana.
FNH dotyka od 0,3 do 0,5 proc. populacji. Jest to łagodna niezłośliwa zmiana w wątrobie, która znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Prawdopodobnie ma to związek ze stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych lub hormonalną terapią zastępczą. Nieznana jest jednak bezpośrednia przyczyna tej dolegliwości.
Ogniskowy rozrost guzkowy wątroby nie wymaga leczenia. Istnieje tylko niewielkie ryzyko, że taka blizna przekształci się w nowotwór złośliwy. Do tej pory odnotowano tylko pojedyncze zgłoszenia mówiące o współistnieniu ogniskowego rozrostu guzkowego wątroby z rakiem wątroby. To, co może być niepokojące, to szybki rozrost guzka.
Jeżeli zdaniem lekarza FNH rozrasta się lub też powoduje ból czy krwawienie, wykonuje się operację chirurgiczną w celu usunięcia zmiany. Inny powód interwencji lekarskiej to podwyższone poziomy enzymów wątrobowych i żółtaczka spowodowana uciskiem na drogi żółciowe.
Źródła: chirurgia-onkologia.com