Rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19. Kto może się zapisać? Jak to zrobić?

Rejestracja na szczepienie COVID-19 jest bardzo prosta. Aby się zapisać, można skorzystać z jednej z czterech dostępnych opcji: infolinii, SMS-a, portalu pacjent.gov.pl lub bezpośredniego kontaktu z punktem szczepień. Kto może zarejestrować się na szczepienie i jak to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku.

Więcej tekstów dotyczących szczepień znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 wciąż jest otwarta. Wszystkie pełnoletnie osoby mają już wystawione e-skierowania. Jeśli minęło 90 dni, a skierowanie nie zostało wykorzystane, zostanie wystawione ponownie. Jedynymi osobami, które muszą poczekać trochę dłużej, są ozdrowieńcy. E-skierowania dla nich zostaną wystawione po 30 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem przeciwko COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Od 7 czerwca na szczepienie mogą zarejestrować się również dzieci, które ukończyły 12 lat. Z kolei od 16 grudnia można szczepić dzieci od 5. roku życia. E-skierowania dla nich znajdują się na ich Internetowych Kontach Pacjenta. Dawki szczepionki dostosowane są do wieku dziecka.

Ponadto ze strony gov.pl dowiadujemy się, że od 2 do 24 grudnia można zaszczepić się w powszechnych punktach szczepień bez wcześniejszej rejestracji.

Rejestracja na szczepienie COVID-19. Krok po kroku

Aby zapisać się na szczepienie, można skorzystać z jednej z czterech możliwości. Rejestracja prowadzona jest:

  • przez SMS-a (wysłanego na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie) - otrzymasz propozycję terminu w miejscu, które znajduje się najbliżej twojego miejsca zamieszkania;
  • przez całodobową i bezpłatną infolinię - umówisz się na konkretny termin w konkretnym miejscu;
  • przez portal pacjent.gov.pl - dostępne są dwa sposoby: przez Profil Zaufany (pełna rejestracja) oraz bez Profilu Zaufanego (szybka rejestracja - w tym przypadku możliwe jest tylko umówienie szczepienia, nie można go zmienić lub anulować);
  • bezpośrednio w punktach szczepień - mapa z punktami i kontaktami do nich znajduje się tutaj.

Rejestracja na szczepienie COVID-19. Ankieta przed szczepieniem

Ankieta przed szczepieniem to jeden z obowiązkowych kroków przed przyjęciem preparatu. Kwestionariusz otrzymasz w punkcie szczepień przed wejściem do gabinetu lub możesz wcześniej wypełnić go online. Na pytania odpowiedz sumiennie i zgodnie z prawdą, nie zatajaj żadnych informacji. Na ich podstawie personel medyczny podejmie decyzję, czy możesz zostać zaszczepiony.

W przypadku wypełniania ankiety przed szczepieniem online, jeśli zaznaczysz, że masz objawy COVID-19 lub jesteś ozdrowieńcem, nie będziesz mógł zatwierdzić kwestionariusza i wysłać go. Oznacza to bowiem, że nie możesz przyjąć szczepienia.

Kwestionariusz przed szczepieniem COVID-19 to również miejsce, w którym powinieneś wspomnieć o ewentualnych schorzeniach, na które cierpisz i/lub o lekach, które przyjmujesz. Jest także pytanie dotyczące reakcji alergicznych. Osoby, które w dniu szczepienia mają ciężką chorobę z gorączką lub ostrą infekcję, nie zostaną zaszczepione. 

Rejestracja na szczepienie COVID-19. Jak zapisać się na trzecią dawkę?

Wszystkie osoby pełnoletnie, które są już w pełni zaszczepione, mogą umawiać się na dawkę przypominającą. Od pełnego zaszczepienia musi jednak minąć co najmniej sześć miesięcy. Na stronie gov.pl przypomniano, że osoby 50+ mogą otrzymać dawkę przypominającą od 24 września, a od 24 listopada dostają skierowanie na nią po pięciu miesiącach.

E-skierowanie na trzecią dawkę szczepienia znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta. Co ważne, w e-rejestracji kolejna dawka została opisana nie jako "dawka trzecia", tylko pierwsza, zaś lekarz opisze szczepienie literą "P".

Rejestracja na szczepienie trzecią dawką wygląda tak samo, jak w opisanym wyżej przypadku. 

Więcej o: