Kosztuje kilka złotych i pomaga schudnąć. Niektórzy powinni go jednak unikać

Kwitnący od maja do połowy wakacji rumianek jest jedną z najbardziej popularnych roślin leczniczych w Polsce. Jego dobroczynne właściwości chętnie wykorzystują specjaliści w dziedzinie kosmetologii czy dietetyki. Docenią je zarówno osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów, jak i te, które zmagają się z problemami ze snem.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najcenniejszym elementem tej rośliny są jej kwiaty. Zawierają w sobie bowiem ogromne ilości bogatego w witaminy i minerały olejku eterycznego. Oprócz tego, w kwiatach rumianku znajdziemy substancje przeciwalergiczne, fitosterole, fenolokwasy, spiroeter, witaminę C, garbniki katechinowe, poliacetyleny, cholinę, związki kumarynowe i śluzowe oraz sole mineralne. To właśnie to bogactwo składników odpowiada za dobroczynne właściwości tej rośliny. 

Rumianek - właściwości lecznicze

Najpopularniejszymi postaciami stosowania rumianku są okłady, kąpiele i napar do picia. Podpowiadamy, kto może skorzystać z jego leczniczych właściwości. 

  • wszyscy, którzy potrzebują ukojenia nerwów i uspokojenia. Rumianek słynie m.in. z działania uspokajającego. Napar można stosować w łagodnych stanach stresowych w celu rozluźnienia i odprężenia. Herbata z koszyczków rumianku jest także pomocna w walce z problemami ze snem i przy łagodnych stanach napięcia nerwowego,
  • na trudno gojące się rany, owrzodzenia i oparzenia. Roślina ta wykazuje również działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Wszystko dzięki zawartości chamazulenu, oraz bisabololu, które mają działanie hamujące wzrost rozwoju bakterii i grzybów. Dodatkowo, olejek  i wyciąg z rumianku działa pozytywnie w walce z zakażeniami wywołanymi m.in. bakterią Staphylococcus aureus czy drożdżakiem Candida albicans.
  • doskonały dla tych, którzy chcą przyspieszyć swój metabolizm. Rumianek pomoże oczyścić organizm z toksyn i wyregulować poziom glukozy. Dzięki temu zmniejszy ryzyko pojawienia się napadów głodu i wspomoże odchudzanie,
  • co ciekawe, roślina może okazać się pomocna przy walce z hemoroidami. W tym przypadku polecane są okłady i nasiadówki,
  • rumianek poprawia też trawienie i przepływ żółci w przewodach żółciowych. Napar z tej rośliny wypity po ciężkostrawnym posiłku przyspieszy trawienie, ale nie wywoła przy okazji innych dolegliwości żołądkowych. Wszystko dzięki jego właściwościom zapobiegającym nadkwaśności żołądka czy nadmiernemu wydzielaniu soku żołądkowego,
  • w kosmetykach wspomaga walkę z trądzikiem i workami pod oczami. Rumianek łagodzi też opuchlizny.
Zobacz wideo

Przeciwwskazania do stosowania rumianku

Choć mnogość dobroczynnych właściwości rumianku, wydaje się być bardzo kusząca, należy pamiętać, że nie każdy powinien z nich korzystać. Jednym z przeciwwskazań do stosowania jest nadwrażliwość organizmu na rośliny z rodziny astrowatych.

Niebezpieczny może okazać się również chamazulen zawarty w roślinie. Choć ma właściwości to stosowanie okładów z rumianku może powodować reakcję uczuleniową. Tym samym, powinny ich unikać osoby z alergiami i skórą skłonną do podrażnień.

Rumianku nie powinno się także stosować podczas terapii lekami farmaceutycznymi. Roślina ta może osłabiać lub wzmacniać ich działanie. Jak w każdym przypadku, wprowadzanie ziół do codziennej diety powinno skonsultować się z lekarzem.

Więcej o: