Badania kontrolne dla 55-latki. Co powinna zbadać kobieta po 55. roku życia?

Badania kontrolne dla 55-latki to pakiet testów, które pozwalają stworzyć profil medyczny pacjentki. Jakie badania powinna wykonać 55-latka?

Jakie badania powinna wykonać 55-latka?

Jakie badania powinna wykonać 55-latka? Dzięki dobrze dobranym badaniom profilaktycznym wiadomo, czy w organizmie kobiety nie toczy się żadna infekcja, czy nie rozwija się choroba przewlekła, a także, w jakiej kondycji znajdują się poszczególne narządy. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że organizm 55-latki nie jest już taki sam, jak był w wieku 20 czy 30 lat. Tkanki nie są już tak dobrze odżywione, a skóra tak sprężysta. Wszystko to jest efektem starzenia się organizmu, którego nie możemy powstrzymać, ale możemy łagodzić jego objawy. Warto przy tym pamiętać, że dojrzały wiek sprzyja także rozwojowi chorób, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka mogąca uchronić nas przed poważnymi skutkami różnych schorzeń. 

Co powinna zbadać 55-latka? Profilaktyka osteoporozy

Co powinna zbadać 55-latka? Po przekroczeniu 55. roku życia kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z profilaktyką osteoporozy. Choroba ta dotyka układu ruchu i zdecydowanie częściej atakuje właśnie panie. Podstawowym badaniem, które może nam dać odpowiedzi w tej kwestii, jest oznaczenie poziomu wapnia całkowitego. Jego niewystarczająca ilość może doprowadzić do osłabienia tkanki kostnej, a co za tym idzie do rozwoju osteoporozy. Wapń jest dostarczany organizmowi głównie z pożywieniem, jednak w przypadku dużych niedoborów może być konieczna dodatkowa suplementacja. Jest to niezwykle ważne, gdyż jest on podstawowym budulcem kości. Dodatkowo pełni też inne funkcje:

  • jest niezbędny do prawidłowej pracy mięśni
  • bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.

Niski poziom wapnia może być związany z przebytą menopauzą, ale także wskazywać na inne schorzenia m.in. niedoczynność przytarczyc czy choroby nerek.

Zobacz wideo Wapń: niedoceniany sojusznik twojego zdrowia. Potrzebuje go serce i układ nerwowy

Do jakiego lekarza iść w wieku 55 lat? Koniecznie odwiedź ginekologa

Każda kobieta, która zastanawia się, do jakiego lekarza iść w wieku 55 lat powinna skierować swoje kroki do ginekologa. Jest to konieczne nawet w przypadku pań, które przeszły menopauzę. Niestety bowiem zaprzestanie czynności układu rozrodczego nie chroni przed nowotworami. W dalszym ciągu konieczne jest regularne wykonywanie cytologii, a także mammografii. W Polsce funkcjonują specjalne programy profilaktyczne zachęcające kobiety do badania piersi, gdyż rak piersi wciąż jest jedną z chorób o najwyższym odsetku śmiertelności wśród Polek. A wystarczy co miesiąc dokonywać samobadania i raz do roku wybrać się na mammografię, aby ewentualne zmiany wykryć na wczesnym etapie, co daje duże szanse na pełne wyleczenie.

Badania 55+. Pamiętaj o kontroli cholesterolu

Cholesterol jest niezwykle ważnym związkiem, bez którego właściwe funkcjonowanie organizmu nie byłoby możliwe. Niemniej jednak chodzi tu o frakcję zwaną potocznie "dobrym cholesterolem". Niestety ludzki organizm ma też zdolność gromadzenia "złego cholesterolu", który zatyka naczynia krwionośne prowadząc do rozwoju miażdżycy. Często jego wysoki poziom jest odpowiedzialny za niebezpieczny dla zdrowia i życia zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Dlatego konieczne jest badanie 55+ celem ustalenia jego poziomu i ewentualnego wprowadzenia działań mających na celu redukcję jego ilości. 

Zobacz też: Badania kontrolne dla 30-latki. Jakie testy wykonać po ukończeniu 30. roku życia?

Więcej o: