Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Zespół chronicznego zmęczenia: co to jest?
Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia także syndrom chronicznego zmęczenia; w skrócie CFS, od angielskiego chronic fatique syndrome) to choroba, która polega na występowaniu stałego lub nawracającego uczucia wyczerpania. Do zmęczenia dochodzą inne dolegliwości takie jak bóle mięśni czy kłopoty z koncentracją.
Nie wiadomo dokładnie, ile osób choruje na CFS. Według statystyk jest to od 0,002 do 1 procenta populacji. Najczęściej chorują kobiety rasy białej z klasy średniej, w wieku od 20 do 50 lat. ZPZ dopada niemal wyłącznie dorosłych; zauważono, że są na niego podatne przede wszystkim osoby wykształcone i ambitne.
Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny
Dokładne przyczyny zespołu przewlekłego zmęczenia nie są znane. Naukowcy wysuwali różne hipotezy. Przypuszczano, że rozwój choroby wiąże się z obecnością wirusa XMRV, jednak teza nie została udowodniona; podobnie stało się z wirusem CMV, EBV czy innymi herpeswirusami. Możliwe, że za chorobą stoją zaburzenia układu odpornościowego i hormonalnego czy niedobory pokarmowe. Do zachorowania może (ale nie musi) przyczyniać się przewlekłe zmęczenie i stres.
Zespół chronicznego zmęczenia: objawy
Przed zdiagnozowaniem zespołu przewlekłego zmęczenia należy wykluczyć wszystkie schorzenia, które również mogą wywoływać chroniczne wyczerpanie - zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Objawy zespołu chronicznego zmęczenia to:
- występujące przez minimum sześć miesięcy stałe lub nawracające zmęczenie, które nie ustępuje po wypoczynku i wpływa negatywnie na życie zawodowe oraz osobiste,
- problemy ze snem - zarówno nadmierna senność, jak i bezsenność,
- bóle gardła,
- bolesne i powiększone węzły chłonne na szyi lub pod pachami,
- bóle mięśni,
- bóle stawowe,
- bóle głowy o nieustalonej przyczynie, inne niż dotychczas,
- zaburzenia pamięci,
- problemy z koncentracją.
Zespołowi chronicznego zmęczenia może towarzyszyć szereg dodatkowych objawów, nie są one jednak konieczne do tego, by postawić diagnozę. Pozostałe objawy zespołu chronicznego zmęczenia to:
- przewlekły kaszel,
- zawroty głowy,
- bóle uszu,
- dzwonienie w uszach,
- poczucie suchości błon śluzowych, na przykład w ustach,
- niewyjaśnione stany zapalne,
- nudności,
- biegunki,
- wzdęcia,
- bóle brzucha,
- anoreksja,
- zaburzenia miesiączkowania,
- utrata masy ciała.
Zobacz wideo
Wypalenie zawodowe uznane za poważne zagrożenie dla zdrowia
Zespół chronicznego zmęczenia: leczenie
Jak leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Niestety - brak konkretnej przyczyny schorzenia uniemożliwia jego skuteczne leczenie. Stosuje się różne sposoby, od farmakologii po psychoterapię. Lekarz może zalecić leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także środki przeciwdepresyjne czy uspokajające. Jak sami możemy sobie pomóc w pozbyciu się zespołu przewlekłego zmęczenia? Wskazane jest m.in.:
- Aktywność fizyczna. Pomimo ciągłego zmęczenia warto się zmobilizować. Nic tak nie dodaje energii jak aktywność na świeżym powietrzu. Wystarczy około 30-40 minut spaceru, truchtu, jazdy na rowerze.
- Odpoczynek - należy zadbać o odpowiednia ilość snu oraz jego jakość. Organizm potrzebuje czasu na regenerację. Regeneracja następuje podczas snu. Ile powinniśmy spać? Zależy to od kilku czynników. m.in. wieku, im osoba jest starsza, tym mniej potrzebuje snu. Średnio dorosły człowiek potrzebuje około 7 do 8 godzin nieprzerwanego snu.
- Dieta - powinna zawierać produkty kilka grup. Produkty ze skrobią, które podnoszą wytrzymałość wysiłkową organizmu. Produkty zawierające witaminę B12. Witamina B12 potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego oraz tworzenia czerwonych ciałek krwi. Witaminę B12 znajdziemy w mięsie, rybach, drobiu, jajach, produktach mlecznych. W diecie powinny się znaleźć również produkty zawierające żelazo (podroby, mięso fasola, soczewica, zarodki pszenne). Żelazo pomaga zapobiegać niedokrwistości, a przyjmowane łącznie z witaminą C jest łatwo przyswajane przez organizm. Cynk pełni ważną rolę w procesach energetycznych naszego organizmu. Cynk znajdziemy głównie w owocach morza i czerwonym mięsie,