Badania kontrolne dla 50-latka. O wykonaniu jakich badań warto pomyśleć w tym wieku?

Badania kontrolne dla 50-latka pomagają w wykryciu niebezpiecznych schorzeń, które nieleczone mogą stać się bezpośrednią przyczyną zagrożenia zdrowia lub życia. Jakim testom warto poddawać się regularnie?

Badania kontrolne dla 50-latka, to oczywiście poza podstawowymi testami - jak morfologia krwi i analiza moczu, także inne dodatkowe badania, które wskazują na to, w jakim stanie znajduje się w danym momencie organizm. Jakie badania warto zrobić po skończeniu 50-tki?

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Jakie badania powinien wykonać 50-latek?

Do podstawowych, ale niezwykle istotnych działań diagnostycznych, należy pomiar:

  • poziomu glukozy,
  • ciśnienia tętniczego.

Pierwsze badanie ma na celu wykluczenie istnienia cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego, na który narażone są osoby w dojrzałym wieku - a zwłaszcza te zmagające się z nadwagą.

Z kolei pomiar ciśnienia krwi ma na celu wykluczenie ewentualnego nadciśnienia tętniczego, którego ryzyko również wzrasta z wiekiem i jest niezwykle niebezpieczne - zwłaszcza w przypadku, gdy nie jest leczone. Wysokie ciśnienie nie tylko uszkadza naczynia krwionośne, ale w konsekwencji może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Wiele osób ma wątpliwości Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Wiele osób ma wątpliwości

Co powinien zbadać 50-latek?

Co powinien zbadać 50-latek, który ma za sobą pakiet podstawowych badań zleconych przez lekarza rodzinnego? Otóż jeśli wyniku ujawniły jakieś nieprawidłowości, wówczas nie ma wątpliwości, że lekarz pierwszego kontaktu skieruje pacjenta do właściwego specjalisty. Jeśli jednak są one w normie, nadal należy udać się na profilaktyczną konsultację do kardiologa, okulisty, urologa.

Kardiologa odwiedzamy celem sprawdzenia stanu naszego układu krwionośnego i serca. Nawet jeśli nasze ciśnienie tętnicze jest w normie, warto wykonać EKG, które to badanie monitoruje aktywność serca i daje nam informację zwrotną na temat tego, czy pracuje ono prawidłowo. Po 50. roku życia powinno się je wykonywać przynajmniej raz do roku. 

Te objawy cukrzycy zauważy okulista. Może uchronić nas od ślepoty Pierwsze objawy cukrzycy może zauważyć okulista

Do jakiego lekarza iść w wieku 50 lat?

Żadnemu dojrzałemu mężczyźnie nie powinno się tłumaczyć, że warto iść do lekarza w wieku 50. lat. Wizyta u urologa w tym wieku jest zwyczajną sytuacją, która nikogo nie dziwi, nie zaskakuje, a przede wszystkim nie zawstydza. Bo to właśnie wstyd często jest przyczyną tego, że panowie unikają gabinetu urologicznego jak ognia. Tymczasem profilaktyka raka prostaty, a także innych narządów układu moczowo-płciowego wymaga regularnych badań u tego specjalisty. Prócz oznaczenia markerów nowotworowych z krwi, konieczne jest wykonanie raz do roku badania per rectum, dzięki któremu lekarz może ocenić, czy doszło do przerostu gruczołu krokowego. Badanie nie jest bolesne, trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy zarezerwować chwilę czasu, aby mieć pewność, że wszystko z naszym organizmem jest ok. 

Badania 50+. Przygotuj się na kolonoskopię

Badania 50+ to także te, które mają na celu ewentualne wykluczenie zmian rakowych. W Polsce jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów jest rak jelita grubego. Co roku stwierdza się 19 tysięcy nowych zachorowań - spośród których wiele jest na zaawansowanym etapie, co zmniejsza szanse na wyleczenie. Tymczasem w ramach działań profilaktycznych, osoby po 50. roku życia powinny raz do roku wykonać badanie krwi sprawdzające stan jelita, a także kolonoskopię, dzięki której można wykryć zmiany bezpośrednio w jelicie grubym. 

Mężczyźni w pewnym wieku powinni przebadać prostatę. Badanie prostaty. Jak wygląda? Od kiedy należy wykonywać je regularnie?

Więcej o: