Badania kontrolne dla 45-latki wcale nie muszą oznaczać konieczności biegania od gabinetu do gabinetu i wystawania w długich kolejkach oczekujących. Aby zadbać o swój stan zdrowia i zorientować się, jaka jest kondycja naszego organizmu, wystarczy odwiedzić lekarza rodzinnego i udać się na badania laboratoryjne. Obecny stan wiedzy medycznej pozwala na ustalenie bardzo wielu kwestii wyłącznie w oparciu o badania próbek krwi. Dlatego też zastanawiając się jakie badania powinna wykonać 45-latka, należy przede wszystkim w pierwszej kolejności skupić się na podstawowych badaniach laboratoryjnych. Oprócz morfologii i analizy moczu kobieta w tym wieku powinna także skontrolować:
Co powinna zbadać 45-latka? Coraz więcej osób w dojrzałym wieku dowiaduje się, że ma problemy z poziomem cukru we krwi. Cukrzyca typu 2, bo o niej mowa, rozwija się latami, nie dając początkowo objawów, które mogłyby zaniepokoić. Jednak jest to niezwykle podstępna choroba, która atakuje wiele narządów i wyniszcza organizm, zwłaszcza jeśli w porę jej nie zdiagnozujemy i nie zaczniemy wprowadzać działań mających na celu zapanowanie nad poziomem glukozy. Jeśli na podstawie badania zostanie u nas stwierdzony stan przedcukrzycowy lub cukrzyca należy natychmiast skonsultować się z diabetologiem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto także skonsultować się z innymi specjalistami, m.in. okulistą czy nefrologiem, gdyż cukrzyca bardzo negatywnie oddziałuje na narząd wzroku, ale też nerki i inne narządy wewnętrzne.
Polki zapytane o to, do jakiego lekarza iść w wieku 45 lat dość często wskazują na ginekologa. Mimo to do własnych wskazań się nie stosują. Kobiety po 25. roku życia lub te, które rozpoczęły wcześniej współżycie, powinny regularnie poddawać się badaniom ginekologicznym. Jednak do ideału jest nam bardzo daleko. Jedynie niewielki odsetek pań bada się regularnie, poddaje się cytologii czy mammografii. Najczęściej do ginekologa trafiamy w ciąży lub gdy pojawiają się uciążliwe objawy chorobowe. A to już często bywa zbyt późno. Każda kobieta dojrzała przynajmniej raz w roku powinna udać się na wizytę do ginekologa, który wykona badanie, a przy okazji pobierze próbkę do cytologii. W przypadku gdy występują zaburzenia miesiączkowania, podejrzenie przedwczesnej menopauzy etc. lekarz ten może zalecić dodatkowo wykonanie badań hormonalnych, w tym m.in. hormonu FSH czy prolaktyny.
Różnego rodzaju nowotwory to obok chorób układu krążenia najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju. Mimo ciągłej walki o poprawę dostępu do lekarzy onkologów, programów profilaktycznych czy kampanii społecznych nowotwory wciąż zbierają wielkie żniwo w naszym społeczeństwie. Zabierają coraz młodsze osoby, które zdiagnozowane w porę miałyby szansę na wyleczenie i długie życie. Dlatego też kobiety w wieku 45+ zachęca się do regularnego wykonywania badań, m.in. cytologii, czy oznaczenia z krwi markerów nowotworowych:
Zobacz też: Badania kontrolne dla 45-latka: badanie prostaty, kolonoskopia i inne testy diagnostyczne