Badania kontrolne dla 40-latka to norma, do której warto się przyzwyczajać. Jakie testy warto wykonać w tym wieku?
Przekroczenie 40. roku życia jest momentem, kiedy z troską trzeba przyjrzeć się kondycji swojego organizmu. Jest to także ostatni moment, aby skorygować nasze nawyki i rozpocząć zdrowy tryb życia, celem polepszenia swoich wyników. Profilaktyka wielu chorób związana jest właśnie z wiekiem 40+. O ile do tego momentu wykonywanie badań przesiewowych jest wyrazem dobrej woli i świadomości pacjenta, o tyle po osiągnięciu tego wieku jest to zwyczajnie konieczne, jeśli zależy nam na pozostawaniu w dobrej kondycji i uniknięciu problemów zdrowotnych. Jakie badania powinien wykonać 40-latek? Oprócz podstawowych badań krwi i moczu powinien on wykonać szereg testów specjalistycznych, o których poinformować go może lekarz rodzinny w nawiązaniu do przeprowadzonego wywiadu medycznego.
Przeczytaj więcej informacji na temat zdrowia na stronie głównej Gazeta.pl.
Ostatnie miesiące upływające pod znakiem pandemii koronawirusa sprawiły, że wielu Polaków ma bardzo utrudniony dostęp do lekarza POZ a także do specjalistów. W związku z tym powstał specjalny, ogólnopolski program profilaktyczny "Profilaktyka 40 plus", mający na celu zachęcić osoby po 40. roku życia do wykonania pakietu badań, dających ogólny obraz kondycji ich organizmu. Z programu może skorzystać każdy ubezpieczony pacjent, który wcześniej nie korzystał z tego programu, a który w danym roku kalendarzowym ukończy minimum 40 lat. Wśród tego co powinien zbadać 40-latek w ramach projektu znajdziemy:
Jeśli jesteś mężczyzną i zastanawiasz się do jakiego lekarza iść w wieku 40 lat, to wiedz, że badania najlepiej rozpocząć od lekarza pierwszego kontaktu. Za jego zaleceniem wykonasz pakiet podstawowych testów diagnostycznych. Dopiero na kolejnym etapie należy zastanowić się, jakie wizyty u specjalistów będą konieczne. Nie można w tym momencie nie wspomnieć o wizycie u urologa. Nawet jeśli nasze badania nie wskazują na żadne problemy w tym zakresie, a my sami nie odczuwamy żadnych dolegliwości, to 40. rok życia jest momentem od którego należy regularnie poddawać się badaniom prostaty. Przerost gruczołu krokowego jest niezwykle poważnym schorzeniem, na które z roku na rok zapada coraz więcej mężczyzn. A wystarczy regularnie badać się, aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji.
Do badań 40+ należy także dołączyć badanie próbki kału. W laboratorium ocenia się ją pod kątem obecności krwi utajonej. Jest to najskuteczniejszy sposób na wykrywanie raka jelita grubego, który bardzo często dotyka właśnie mężczyzn, często w sile wieku.