Badania kontrolne dla 40-latka. Jakie badania powinien wykonać mężczyzna w tym wieku?

Badania kontrolne dla 40-latka to zdecydowanie długa lista testów diagnostycznych, mających na celu wykluczenie wielu powszechnych chorób, które dotykają mieszkańców naszego kraju. O jakie badania warto zapytać swojego lekarza?

Badania kontrolne dla 40-latka to norma, do której warto się przyzwyczajać. Jakie testy warto wykonać w tym wieku?

Zobacz wideo U jak dużej części ozdrowieńców po COVID-19 zmiany w płucach nie zregenerują się samoistnie?

Jakie badania powinien wykonać 40-latek?

Przekroczenie 40. roku życia jest momentem, kiedy z troską trzeba przyjrzeć się kondycji swojego organizmu. Jest to także ostatni moment, aby skorygować nasze nawyki i rozpocząć zdrowy tryb życia, celem polepszenia swoich wyników. Profilaktyka wielu chorób związana jest właśnie z wiekiem 40+. O ile do tego momentu wykonywanie badań przesiewowych jest wyrazem dobrej woli i świadomości pacjenta, o tyle po osiągnięciu tego wieku jest to zwyczajnie konieczne, jeśli zależy nam na pozostawaniu w dobrej kondycji i uniknięciu problemów zdrowotnych. Jakie badania powinien wykonać 40-latek? Oprócz podstawowych badań krwi i moczu powinien on wykonać szereg testów specjalistycznych, o których poinformować go może lekarz rodzinny w nawiązaniu do przeprowadzonego wywiadu medycznego. 

Przeczytaj więcej informacji na temat zdrowia na stronie głównej Gazeta.pl.

Co powinien zbadać 40-latek?

Ostatnie miesiące upływające pod znakiem pandemii koronawirusa sprawiły, że wielu Polaków ma bardzo utrudniony dostęp do lekarza POZ a także do specjalistów. W związku z tym powstał specjalny, ogólnopolski program profilaktyczny "Profilaktyka 40 plus", mający na celu zachęcić osoby po 40. roku życia do wykonania pakietu badań, dających ogólny obraz kondycji ich organizmu. Z programu może skorzystać każdy ubezpieczony pacjent, który wcześniej nie korzystał z tego programu, a który w danym roku kalendarzowym ukończy minimum 40 lat. Wśród tego co powinien zbadać 40-latek w ramach projektu znajdziemy:

  • morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP;
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu moczowego we krwi;
  • krew utajona w kale - metodą immunochemiczną (iFOBT);
  • PSA - antygen swoisty dla stercza całkowity;
  • pomiar ciśnienia tętniczego;
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie;
  • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
  • ocena miarowości rytmu serca.

Do jakiego lekarza iść w wieku 40 lat?

Jeśli jesteś mężczyzną i zastanawiasz się do jakiego lekarza iść w wieku 40 lat, to wiedz, że badania najlepiej rozpocząć od lekarza pierwszego kontaktu. Za jego zaleceniem wykonasz pakiet podstawowych testów diagnostycznych. Dopiero na kolejnym etapie należy zastanowić się, jakie wizyty u specjalistów będą konieczne. Nie można w tym momencie nie wspomnieć o wizycie u urologa. Nawet jeśli nasze badania nie wskazują na żadne problemy w tym zakresie, a my sami nie odczuwamy żadnych dolegliwości, to 40. rok życia jest momentem od którego należy regularnie poddawać się badaniom prostaty. Przerost gruczołu krokowego jest niezwykle poważnym schorzeniem, na które z roku na rok zapada coraz więcej mężczyzn. A wystarczy regularnie badać się, aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji. 

Badania 40+. Badanie na krew utajoną w kale

Do badań 40+ należy także dołączyć badanie próbki kału. W laboratorium ocenia się ją pod kątem obecności krwi utajonej. Jest to najskuteczniejszy sposób na wykrywanie raka jelita grubego, który bardzo często dotyka właśnie mężczyzn, często w sile wieku. 

Więcej o: