Białe plamki na paznokciach i inne "błahe" dolegliwości. Kiedy do lekarza?

Coś strzeliło w szczęce, skóra swędzi bez powodu, na paznokciach niechciane wykwity... Znacie to? Wiecie, kiedy się martwić? No to posłuchajcie.

Więcej o pozornie banalnych objawach, które mogą być zapowiedzią choroby na Gazeta.pl

W medycynie nie ma niestety prostych odpowiedzi nawet na pozornie banalne pytania. Izolowany objaw rzadko pozwala na postawienie diagnozy. Wszystko zależy nie tylko od tego, z jakim symptomem mamy do czynienia, ale też, jak bardzo jest nasilony, jakie objawy mu towarzyszą, jak długo się utrzymuje, a nawet, kogo dotyczy. Przykładowo - biegunka przy lekkim zatruciu pokarmowym u osoby dorosłej zwykle nie oznacza poważnego zagrożenia. U małego dziecka bywa niebezpieczna przez ryzyko odwodnienia.

Białe plamki na paznokciach

Gdy na paznokciach pojawiają się małe, białe punkciki, niektóre osoby wierzą, to objaw poważnych problemów z układem kostnym, spowodowany znacznym niedoborem wapnia. Tymczasem zazwyczaj przyczyna jest banalna: to wynik łagodnego urazu paznokcia, np. w wyniku nieostrożnej pielęgnacji, a nawet niewielkiego uderzenia, którego można nawet nie zauważyć. Najczęściej znikają w szybkim tempie.

Jeśli jednak nagle plamek jest naprawdę dużo, a w powierzchni paznokcia tworzą się wgłębienia i zgrubienia, paznokieć łuszczy się, "plamki" są wyraźnie pionowe, wzdłuż całej długości (jak na zdjęciu, na górze artykułu), trzeba będzie skontaktować się z dermatologiem. W taki sposób może objawiać się łuszczyca i inne choroby. Do dermatologa w ramach NFZ niezbędne jest skierowanie, które wystawia lekarz pierwszego kontaktu.

Drganie powiek

Ten objaw bywa kojarzony z problemami neurologicznymi, tymczasem samodzielnie występujące mimowolne drganie powiek to najczęściej jedynie skutek zmęczenia lub podenerwowania. Przyczyną dolegliwości bywa także niedobór pierwiastków odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie: głównie magnezu, ale też potasu.

Zazwyczaj wystarcza więc solidny odpoczynek, ewentualnie przyjmowanie preparatu z magnezem, by drgania powiek (i nie tylko) ustąpiły. Preparaty są dostępne bez recepty. Samodzielnie nie należy ich jednak przyjmować dłużej niż dwa tygodnie, zawsze zgodnie z dawkowaniem zalecanym w ulotce.

Jeśli jednak:

  • drgają ci także mięśnie twarzy,
  • bolą oczy,
  • widzenie jest zaburzone (np. niewyraźne, podwójne),

rzeczywiście może być tak, że w grę wchodzi schorzenie neurologiczne, albo choroba oczu. Do okulisty nie potrzebujesz skierowania, do neurologa kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Odwiedź go w pierwszej kolejności, by ocenił, z którym specjalistą należy skontaktować się najpierw.

Czytaj więcej na ten temat:

Drżenie mięśni - o czym świadczy

Zobacz wideo

Serce w galopie

Czasem serce zaczyna bić zbyt szybko. Pracuje, niczym zziajany motor. W medycynie taki objaw określany jest jako tachykardia. Chociaż brzmi poważnie, wcale najczęściej nie oznacza niczego poważnego. Bardzo szybkie uderzenia serca, czyli ponad 100 na minutę, to naturalna reakcja na wysiłek (np. po sesji aerobiku), stres czy wzruszenie. Kołatanie serca wywołuje też kofeina (mocna kawa, nadmiar coli), wypalenie papierosa lub podwyższona temperatura.

Jeśli nie masz gorączki, nie pomogło odstawienie kawy i rzucenie palenia, a galop serca zdarza się zupełnie bez wyraźnej przyczyny, czas skonsultować się z lekarzem. Szczególnie, gdy często brak ci oddechu, masz zawroty głowy. Być może twoje serce lub tarczyca nie pracują tak sprawnie, jak należy, i tachykardia to objaw poważniejszego problemu.

Zdecydowanie więcej na ten temat

Mroczki przed oczami

Jeśli gwiazdki, błyski czy plamki, pojawiają się niespodziewanie, w ciągu dnia, a potem, zwykle w ciągu godziny, dopada cię silny ból głowy, prawdopodobnie cierpisz na migrenę z aurą.

Gdy mroczki pojawiają się zaraz po przebudzeniu, robi ci się ciemno w oczach, chociaż powinnaś być wypoczęta po nocy, prawdopodobnie to skutek nagłego spadku ciśnienia. Do mózgu dopływa za mało krwi, stąd ten nieprzyjemny objaw. Najczęściej wystarczy zapamiętać, by nie podnosić się zbyt gwałtownie, a problemy mijają, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Gdy to nie wystarcza, warto na nocnej szafce mieć zawsze szklankę wody i wypijać jej zawartość na dzień dobry. Mroczki bywają też objawem niewielkiego odwodnienia, a to zdarza się często po nocy.

Jeśli podejrzewasz migrenę, koniecznie odwiedź neurologa (kieruje lekarz pierwszego kontaktu). Chociaż nie jest to schorzenie zagrażające bezpośrednio życiu i zdrowiu, bywa tak uciążliwe, że czasem utrudnia codzienną egzystencję. Tymczasem nowoczesne leki pozwalają nie tylko wygrać z bólem, ale i znacznie ograniczyć ilość napadów migrenowych.

Gdy, prócz porannych mroczków, często masz także, w ciągu dnia, zawroty głowy, czujesz się słabo, czas odwiedzić lekarza. Możliwe, że to objawy anemii, ale bez konsultacji lekarskiej trudno wykluczyć i problemy kardiologiczne.

Każda osoba, której dokuczają mroczki, powinna przynajmniej raz odwiedzić okulistę. Trzeba wykluczyć schorzenia groźne dla oczu, w tym takie, które prowadzą do utraty wzroku.

Swędzenie bez powodu

Nie masz żadnej wysypki, ani wyraźnych podrażnień skóry, a jednak odczuwasz jej świąd. Szukasz w internecie i dowiadujesz się, że tak bywa przy poważnych chorobach wewnętrznych, których nazwy nawet nie sposób wymówić. Tylko czy na pewno?

Ludzka skóra jest znacznie bardziej wrażliwa, niż nam się zdaje. Jej swędzenie może być reakcją nawet na wahania temperatury, obniżoną wilgotność. Dokucza częściej, gdy jest przesuszona. Zatem, nim wpadniesz w panikę, warto jednak pomyśleć o zmianie kosmetyków na bardziej odpowiednie do jej rodzaju.

Zastanów się nad swoim trybem życia: czasem świąd skóry to sygnał, że organizm kiepsko radzi sobie ze stresem.

Nie lekceważ tego objawu, jeśli jesteś w ciąży. To może być wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych. Trzeba odwiedzić lekarza. Także wtedy, gdy nie oczekujesz dziecka, ale swędzenie dokucza przez dłuższy czas, skóra łuszczy się. Może to być problem dermatologiczny lub wątrobowy. Przy przewlekłym stresie czasem także potrzeba specjalistycznej pomocy.

Coś strzela w szczęce

Podczas jedzenia, albo ziewania, odczuwasz nieprzyjemne trzaski w szczęce. Obawiasz się, że w końcu zasadniczo się przemieści i nie wróci już na miejsce? Taki objaw może pojawić się, gdy mięśnie żuchwy są zbyt rozluźnione w wyniku nadmiernego zmęczenia, albo napięte z powodu stresu. Dochodzi wówczas do tymczasowego przesunięcia w połączeniu skroniowo-żuchwowym. Odpocznij trochę, a powinno ustąpić bez śladu.

Problem trzeba jednak skonsultować z lekarzem, gdy charakterystycznemu strzelaniu towarzyszy ból, albo szczęka jest opuchnięta. Wówczas możliwe, że masz zapalenie stawu, wymagające leczenia.

Więcej o: