Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Wiele osób ma wątpliwości

Czy picie kawy tuż przed badaniem krwi to dobry pomysł? Ta kwestia zastanawia wiele osób, gdyż na ten temat krąży wiele mitów. Podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować się do takiego badania.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tańsza kawa z własnym kubkiem:

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Czy w sytuacji, gdy wybieramy się na badania krwi, powinniśmy zmienić swoją rutynę? Okazuje się, że jest to wskazane, jeśli zależy nam na tym, by wyniki były jak najbardziej wiarygodne. 

Czy można pić kawę przed badaniem krwi?

Na badania krwi powinniśmy przyjść odpowiednio przygotowani. Na ten temat krąży jednak wiele mitów. Jeden z nich dotyczy picia kawy tuż przed badaniem. Możemy spotkać się z opinią, że nie ma w tym nic złego. Jest to jednak błędne założenie. Poranna kawa, wypita przed badaniem, może wpływać na poziom elektrolitów i glukozy we krwi. Ta sama zasada dotyczy herbaty. 

Badanie krwi - najważniejsze zasady

Badania krwi powinny być wykonywane na czczo, z zachowaniem 8-12. godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Poza tym:

  • bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek;
  • w dniu poprzednim badania lepiej zrezygnować z tłustych i obfitych posiłków;
  • na 2-3 dni przed badaniem krwi nie powinniśmy pić alkoholu. Powód? Alkohol może wpływać na wysokość poziomu enzymów wątrobowych, bilirubiny, glukozy, lipidów, cholesterolu, elektrolitów czy niektórych hormonów;
  • nie jest zalecane także palenie papierosów przed badaniem. Może to spowodować wzrost poziomu adrenaliny, kortyzolu, aldosteronu oraz wolnych kwasów tłuszczowych;
  • w dniu badania możemy wypić jedynie niewielką ilość wody.

Co ważne, na pobranie krwi należy wybrać się w godzinach od 7:00 do 10:00. Natomiast w sytuacji, gdy badanie zostanie wykonane o innych porach dnia, warto uwzględnić to w czasie interpretacji uzyskanych parametrów. 

Więcej o: