Badania kontrolne dla 30 latki to przede wszystkim pakiet podstawowych analiz laboratoryjnych, które można wykonać w każdym laboratorium na własną rękę lub udając się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego celem uzyskania odpowiedniego skierowania - wtedy badania te finansowane są przez NFZ, a pacjent nie ponosi dodatkowych kosztów.
Jakie badania powinna wykonać 30-latka? Przede wszystkim morfologię krwi i analizę moczu. Te dwa podstawowe badania dają pełny obraz tego, w jakim stanie znajduje się obecnie nasz organizm. Z niego dowiedzieć możemy się czy produkcja krwi przebiega prawidłowo, czy w organizmie nie pojawiły się oznaki toczącej się infekcji, czy pacjent nie cierpi na niedokrwistość etc. Te najprostsze badania każdy z nas powinien wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku, a w przypadku złego samopoczucia powtórzyć je doraźnie. Dzięki nim można łatwo wykryć, że dzieje się coś niewłaściwego i kontynuować diagnostykę celem ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy.
Wśród rzeczy, które co roku powinna zbadać 30-latka, jest oczywiście kontrola układu rozrodczego. Kobiety w naszym kraju unikają wizyt u ginekologa i pojawiają się na nich zbyt rzadko. Efektem tego jest bardzo wysoka umieralność w wyniku nowotworów szyjki macicy, przydatków etc. A wystarczy przeprowadzać profilaktyczne badania, aby zmiany wykryć na wczesnym etapie i doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia. Każda kobieta, która ukończyła 25. rok życia lub rozpoczęła współżycie seksualne, powinna regularnie udawać się na badanie do ginekologa, który przy okazji rutynowej kontroli wykona także cytologię. Jest to proste, bezbolesne badanie polegające na pobraniu materiału z pochwy. Wynik najczęściej dostępny jest po kilku dniach.
Rozpoczynając badania kontrolne, zastanawiamy się, do jakiego lekarza iść w wieku 30 lat. Zawsze pierwsze kroki należy skierować do lekarza rodzinnego, który jest w stanie zlecić pakiet podstawowych badań. Kiedy zinterpretuje ich wyniki, może on skierować nas do specjalisty celem wykonania bardziej szczegółowej diagnostyki. W przypadku osób znajdujących się w dobrej kondycji zdrowotnej poza odwiedzeniem lekarza pierwszego kontaktu konieczne jest także wykonanie kontrolnej wizyty u ginekologa, okulisty i kardiologa.
Badania 30+ to także początek jeśli chodzi o profilaktykę antynowotworową, zwłaszcza dla osób u których w bliskiej rodzinie występowały przypadki raka. Jeśli wśród twoich najbliższych znalazły się osoby, które chorowały na nowotwór wówczas jest to sygnał, aby wykonać stosowne badania w tym kierunku w jak najmłodszymi wieku. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi choroby lub zdiagnozować go na początkowym etapie, kiedy jest duża szansa na całkowite wyleczenie. O tych kwestiach również należy porozmawiać z lekarzem rodzinnym, który wskaże, gdzie należy się udać celem odbycia badań diagnostycznych w tym kierunku.
Zobacz też: Badania kontrolne dla 35-latka. Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?