Przepuklina kręgosłupa szyjnego to problem, który dotyka ludzi w coraz młodszym wieku. Czym jest przepuklina kręgosłupa? Otóż jest to sytuacja, w której dochodzi do wysunięcia się jądra krążka międzykręgowego, która potocznie nazywana jest wypadnięciem dysku choć nominalnie nic takiego nie ma miejsca. Przemieszczenie, do jakiego dochodzi, powoduje powstanie stanu zapalnego.
Wspomniany krążek międzykręgowy (inaczej zwany dyskiem) to element oddzielający od siebie kręgi kręgosłupa. Jego głównym zadaniem jest amortyzowanie obciążeń, na jakie narażony jest ludzki kręgosłup. Każdy krążek zbudowany jest ze znajdującego się w jego wnętrzu jądra miażdżystego, które dostosowuje swój kształt do tego, w jakiej pozycji znajduje się nasze ciało.
Przepuklina kręgosłupa może dotyczyć pojedynczego krążka lub całej grupy. Najczęściej dotyka ona najbardziej narażonych na przeciążenie odcinków kręgosłupa: lędźwiowego i szyjnego. Warto zaznaczyć, że spory odsetek przypadków może mieć przebieg bezobjawowy.
Przepuklina szyjna ze względu na miejsce, w którym toczy się stan zapalny, jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Towarzyszy jej duże ryzyko uszkodzeń narządów i zaburzeń:
Nim pacjent trafi do lekarza powinien jak najwięcej odpoczywać w pozycji, która nie sprawia mu bólu. Dodatkowo powinien wystrzegać się gwałtownych ruchów głową. Diagnoza mówiąca o przepuklinie szyjnej wymaga leczenia, które może mieć zróżnicowany przebieg:
Niestety często zdarza się, że raz wyleczona przepuklina kręgosłupa powraca, zwłaszcza gdy pacjent nie zadba o zmianę nawyków związanych m.in. z odpowiednim ułożeniem do snu czy ilością czasu spędzaną przed komputerem.
W przeciwieństwie do przypadku nagłego wypadnięcia dysku w odcinku lędźwiowym przepuklina kręgosłupa szyjnego nie daje natychmiastowo odczuwalnego silnego bólu. Objawy jej są mniej uciążliwe, a przez to częściej ignorowane przez pacjentów. Przepuklina odcinka szyjnego objawia się początkowo lekkim bólem i sztywnością szyi. W ich efekcie utrudnione jest wykonywanie swobodnych ruchów głową. Na bardziej zaawansowanym etapie pojawić może się mrowienie w rękach i sztywność będące efektem ucisku na nerwy. Do tego dość często dochodzą bóle i zawroty głowy.
Zobacz też: Ból w klatce piersiowej od kręgosłupa - przyczyny, objawy, leczenie
Przepuklina kręgosłupa szyjnego z uciskiem na rdzeń to jeden ze skrajnie niebezpiecznych przypadków wypadnięcia dysku, któremu towarzyszyć mogą bardzo zróżnicowane objawy w tym: ból ramion, bóle migrenowe, niedowład, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szumy uszne, a nawet paraliż. W takim wypadku nie należy zwlekać i natychmiast udać się do lekarza.
Przepuklina kręgosłupa szyjnego z uciskiem na worek oponowy to jedna ze skrajnie niekorzystnych sytuacji, w której wypadnięcie dysku powoduje bardzo poważne objawy neurologiczne. U pacjenta może wystąpić niedowład lub porażenie mięśni kończyn górnych. Możliwe jest też porażenie mięśni szyjnego odcinka kręgosłupa, a w konsekwencji zaniki mięśniowe. W tak skrajnych przypadkach jedynym sposobem na przywrócenie sprawności choremu jest zabieg operacyjny. Jego celem jest uwolnienie uciśniętego rdzenia kręgowego, co powoduje cofnięcie się objawów.
Zobacz też: Skrzywienie kręgosłupa. Patologiczne zmiany krzywizny kręgosłupa