Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego: przyczyny, objawy, leczenie

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego to jedna z najczęstszych przypadłości męczących pracowników biurowych, którzy wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej, pochylając głowę.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego - objawy najczęściej występujące

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego to zmiany, jakie zachodzą w strukturach budujących kręgosłup, które wpływają na pojawienie się silnych bodźców bólowych. Mogą one dotyczyć tylko jednego odcinka kręgosłupa, ale równie dobrze pojawiać się na całej jego długości.  

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego to przede wszystkim ból pojawiający się w określonych sytuacjach, np. gdy przez dłuższy czas pozostajemy w tej samej pozycji czy po intensywnym wysiłku. Pacjenci, u których zdiagnozowano występowanie zwyrodnień, często skarżą się także na:

Co jest dobre na zwyrodnienie kręgosłupa? Czynniki ryzyka pojawienia się zwyrodnień

Wiele osób zastanawia się, co jest dobre na zwyrodnienia kręgosłupa. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że najlepszym sposobem jest unikanie ich powstawania. Profilaktyka zwyrodnień kręgosłupa sprowadza się do prowadzenia zdrowego, higienicznego trybu życia. Niemniej jednak istnieją pewne czynniki ryzyka zwiększające szansę na zachorowanie. Część z nich możemy kontrolować, innych niestety nie. 

  • brak ruchu
  • uwarunkowania genetyczne
  • nieprawidłowa budowa kręgosłupa
  • wady postawy
  • stres
  • nagłe, niekontrolowane ruchy głową
  • nieodpowiednie warunki do snu
  • wiek.
Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Zwyrodnienie odcinka szyjnego. Zadbaj o prawidłowy sen

W przypadku zwyrodnień odcinka szyjnego niesamowicie ważne jest zachowywanie odpowiedniej postawy ciała. Chory musi pamiętać o tym, aby się nie garbić i nie wysuwać głowy do przodu. Powinien także robić częste przerwy na rozruch, jeśli pracuje w pozycji siedzącej przed komputerem. Istotne jest również to, aby podczas snu zapewnić kręgosłupowi odpowiednie podparcie i nie narażać go na jeszcze większe napięcie. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę ortopedyczną, która dostosuje się do kształtu naszego ciała i zapewni komfortowy sen bez uczucia bólu. 

Zwyrodnienie kręgów szyjnych. Jak wygląda leczenie?

Zwyrodnienie kręgów szyjnych jest niezwykle bolesną chorobą, która może prowadzić do sytuacji, w której pacjent nie może normalnie funkcjonować. Dlatego konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, który podejmie decyzję co do formy terapii. W najlżejszych przypadkach dyskopatii wystarczające może okazać się leczenie farmakologiczne prowadzone w oparciu o preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne. U niektórych pacjentów może zaistnieć potrzeba unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa z pomocą kołnierza ortopedycznego.

Łagodząco na objawy bólowe działać będzie fizjoterapia i rehabilitacja.

W przypadku gdy metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych efektów, może zaistnieć potrzeba przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Jak zapobiec ich powstawaniu?

W kwestii zwyrodnień kręgosłupa, tak jak w przypadku innych schorzeń, istnieje szereg działań profilaktycznych, które mogą nas uchronić przed pojawieniem się choroby. Zwraca się uwagę, że prowadzenie zdrowego stylu życia może przyczynić się do redukcji ryzyka wystąpienia zwyrodnień kręgosłupa. Należy pamiętać m.in. o:

  • prowadzeniu aktywnego trybu życia
  • prawidłowej, zbilansowanej i różnorodnej diecie
  • wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi
  • zadbaniu o prawidłową pozycję podczas snu
  • dbaniu o zachowywanie odpowiedniej postawy ciała

W razie wystąpienia objawów zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz też: Ból w klatce piersiowej od kręgosłupa - przyczyny, objawy, leczenie

Więcej o: