Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na ryzyko wysokiego ciśnienia krwi

Długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza niszczy zdrowie płuc oraz układu sercowo-naczyniowego. Jedną z pierwszych oznak może być nadciśnienie tętnicze krwi.

Więcej podobnych tematów na głównej stronie Gazeta.pl

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza całymi latami to podwyższone ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego, ale nie tylko. To także zagrożenie dla układu krążenia, a więc dla zdrowia serca. Im więcej pyłów wdychamy, tym większe ryzyko, że nabawimy się nadciśnienia, jak dowodzą najnowsze badania, o których przeczytamy w czasopiśmie "Scientific Reports". Autorami są naukowcy z Biomedical Research Networking Centre in Diabetes and Associated Metabolic Disorders (CIBERDEM) oraz z Biomedical Research Institute of Málaga (IBIMA) w Hiszpanii.

Uczestnikami tego badania były osoby w wieku od 18 do 83 lat, a badana grupa liczyła 1103 uczestników. W momencie rozpoczęcia obserwacji nikt z wolontariuszy nie cierpiał z powodu poważnego nadciśnienia. Badania rozpoczęto w 2008 roku, a zakończono w 2016/2017. W tym czasie wolontariusze przechodzili badania lekarskie, pobierano im krew, wypełniali też ankiety z pytaniami o styl życia, aktywność fizyczną, dietę, palenie papierosów, spożycie alkoholu itp. Regularnie sprawdzano im ciśnienie krwi. Informacje na temat zanieczyszczenia powietrza pyłami pochodziły m.in. z danych zbieranych przez stacje monitorujące jakość powietrza w Hiszpanii. W czasie badań odnotowano 282 przypadki nadciśnienia tętniczego.

Jak zanieczyszczone powietrze niszczy nasze zdrowie

Z powodu chorób powiązanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera rocznie około 4,2 mln ludzi, jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia. To obecnie jedno z największych zagrożeń zdrowia człowieka. Hiszpańscy naukowcy uzyskali teraz kolejne dowody, że nawet umiarkowane poziomy zanieczyszczeń są groźne dla zdrowia serca.

- Nasze dane potwierdzają obserwacje poczynione już wcześniej przez naukowców z innych krajów, że zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia. Najgroźniejsze dla układu sercowo-naczyniowego są pyły zawieszone w powietrzu - mówi Gemma Rojo, kierująca badaniami.

Pył zawieszony to rodzaj zanieczyszczenia powietrza na który składa się mieszanina cząstek o różnej wielkości i składzie chemicznym. Te najmniejsze, o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, są w stanie przedostać się do płuc człowieka i tam się zakumulować. Maleńkie cząstki pyłu odkładają się w drogach oddechowych oraz w pęcherzykach płucnych.

Przewlekłe narażenie na pyły przyczynia się do rozwoju chorób układów krążenia i oddechowego. Zanieczyszczenia, po przedostaniu się do organizmu, wpływają na układ sercowo-naczyniowy poprzez szereg mechanizmów, w tym niszczą komórki śródbłonka, powodując ogólnoustrojowy i płucny stres oksydacyjny i stany zapalne, prowadzą do dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego i zmian epigenetycznych (choroby genetyczne niewywołane mutacjami).

- Nadciśnienie, jako jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia, może być tutaj głównym mediatorem - mówią badacze.

Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Źródła: MedicalXPress.com, Scientific Reports

Więcej o: