Orteza na bark. Po co się ją stosuje i jak z niej właściwie korzystać?

Orteza na bark to jeden z rodzajów ortez, które mają na celu czasowe unieruchomienie stawu celem jego odciążenia i ułatwienia procesu leczenia. Jak poprawnie zakładać ortezę na bark i jak długo z niej korzystać?

Orteza na obojczyk. Czym jest orteza?

Orteza na bark to rodzaj stabilizatora, który ma za zadanie utrzymać staw w jednej, określonej pozycji. Tym samym spełnia ona funkcje podobne jakie pełni tradycyjny gips zakładany na kończynę, np. w przypadku złamania. Niemniej jednak w przeciwieństwie do gipsu, orteza jest zdecydowanie lżejsza i sprawia, że pacjentowi łatwiej jest się z nią poruszać czy przemieszczać, a także wykonywać inne codzienne czynności. 

Za usztywnienie stawu w ortezie na obojczyk odpowiadają poduszki powietrzne, które zabezpieczone są warstwami tkaniny przyjaznej w dotyku dla skóry. Ortezy są wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, co podnosi komfort ich użytkowania, zwłaszcza latem. Producenci oferują całą rozmiarówkę ortez, dzięki czemu nie ma większego problemu z dopasowaniem odpowiedniego modelu.

Wyróżnia się trzy rodzaje ortez:

  • sztywne,
  • półsztywne,
  • elastyczne.

Głównym zadaniem ortezy jest unieruchomienie chorego stawu, a także korygowanie nieprawidłowej pozycji ciała. Dlatego też zastosowanie ortez jest znacznie szersze niż w przypadku tradycyjnego gipsu - mogą być używane nie tylko przy urazach, ale także w przypadku różnego rodzaju dysfunkcji neurologicznych, chorób reumatycznych czy po zabiegach operacyjnych.

Jak prawidłowo założyć ortezę? Instrukcja krok po kroku

Staw barkowy jest jednym z najbardziej ruchomych stawów. Jest to możliwe dzięki temu, że jest on utrzymywany przez mięśnie oraz wiązadła i ścięgna, a tylko w niewielkim stopniu chroniony przez struktury kostne. To zapewnia mu elastyczność, ale także zwiększa ryzyko urazów. W części przypadków możliwe jest wówczas  zastosowanie ortezy, która stabilizuje, unieruchamia i wspomaga proces gojenia w obrębie stawu. Jak prawidłowo założyć ortezę? Ze względu na różnorodność dostępnych na rynku ortez proces jej mocowania może nieco się różnić. Jednak ogólnie rzecz ujmując tego typu sprzęt rehabilitacyjny umieszcza się na chorym przedramieniu, a następnie dopasowuje do indywidualnych potrzeb poprzez regulowane zaciski i rzepy.

Zobacz wideo Jak mocno pandemia wpłynie na zdrowie psychiczne Polaków?

Orteza na bark i ramię. Jak założyć?

Jak założyć ortezę na bark i ramię? Przede wszystkim należy dobrać prawidłowy rozmiar stabilizatora. W tym celu należy dokonać pomiaru obwodu klatki piersiowej. Na tej podstawie w sklepie medycznym wybierzemy odpowiedni model.

Ortezę najlepiej zakładać na koszulkę bawełnianą. Przy pierwszym włożeniu powinien asystować ktoś o odpowiednim przeszkoleniu medycznym, kto wskaże jak prawidłowo nakładać stabilizator, bez ryzyka pogłębienia urazu. Dlatego też po raz pierwszy wyrób powinien być założony pacjentowi przez lekarza lub przez przeszkolony personel medyczny. Kiedy chore przedramię zostanie umieszczone w ortezie, należy z użyciem taśmy rzepowej dokładnie zabezpieczyć pozycję, w której powinno się ono znajdować. 

Orteza na ramię i bark. Jakie jest jej zadanie?

Orteza na ramię i bark ma przede wszystkim za zadanie ustabilizowanie ramienia w pozycji anatomicznej. Znajduje ona swoje zastosowanie zwykle w czasie rekonwalescencji po zabiegach operacjach w obrębie stawu barkowego. Lekarz może zalecić ją również w przypadku, gdy dojdzie do przeciążenia ścięgien czy naciągnięcia więzadeł, np. w wyniku intensywnego wysiłku bądź kontuzji sportowej. 

Jak długo nosić ortezę barku? Decyzja należy do lekarza

To, jak długo nosić ortezę barku wynika bezpośrednio z przyczyny, która spowodowała konieczność unieruchomienia ręki. Jeśli jest to jedynie naciągnięcie więzadła lub ścięgna to wystarczyć może kilka czasem kilkanaście dni. W przypadku poważniejszych urazów konieczne może być korzystanie z ortezy nawet przez okres 6 tygodni. Zawsze jednak ostateczną decyzję co do czasu stosowania stabilizatora podejmuje lekarz prowadzący. 

Zobacz też: Orteza na łokieć: proste rozwiązanie, które pomaga w wielu sytuacjach

Więcej o: