Objawy cukrzycy zauważy okulista. Może uchronić nas od ślepoty

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących w XXI w. chorób przewklekłych. Zgodnie z wyliczeniami przedstawicieli świata medycznego, do 2030 r. może na nią cierpieć co 10. osoba na świecie. Jej pierwsze objawy może zauważyć okulista, co pomoże w szybkiej reakcji i wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Ministerstwo Zdrowia, w 2018 r. w Polsce było 2,9 mln dorosłych chorych na cukrzycę. Oznacza to, że cierpi na nią co jedenasta osoba pełnoletnia. Jak zauważa resort, liczby te dotyczą jedynie osób zdiagnozowanych. W rzeczywistości może ich być więcej, a krzywa zachorowań rośnie z roku na rok.

Zobacz wideo

Cukrzyca daje wyraźne objawy

Lekarze wskazują, że w przypadku tej choroby niezwykle istotne jest wychwycenie pierwszych objawów. Szybka reakcja pozwoli bowiem wdrożyć natychmiastowe działania i uniknąć destrukcyjnego wpływu na nasz stan zdrowia. Wśród najczęściej wymienianych symptomów są m.in.:

  • utrata masy ciała,
  • osłabienie i senność,
  • wzmożone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • drętwienie kończyn,
  • problemy ze wzrokiem.

W tym ostatnim przypadku cukrzycę może zdiagnozować nasz okulista.

Cholesterol jest lipidem należącym do steroidów. Nie jest naszym wrogiem, przynajmniej niecały Cholesterol HDL za niski. Jaka dieta poprawi poziom "dobrego cholesterolu"?

Gałka oczna wrażliwa na wysoki poziom cukru

Dr n. med. Anna Maria Ambroziak Dyrektor Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka tłumaczyła na łamach portalu "Rynek Zdrowia", że już pierwsze wahania glikemii mogą wpływać na gałkę oczną. 

- Niestabilne widzenie, zmiany refrakcji w kierunku małych minusów u osoby ogólnie zdrowej to pierwsze sygnały, które dla doświadczonego okulisty będą podstawą do przeprowadzenia bardzo wnikliwego badania, właśnie pod kątem zmian cukrzycowych - powiedziała. 

Dzięki regularnym wizytom u specjalisty, wszelkie nieprawidłowości w obrębie przedniego odcinka oka można zaobserwować zanim jeszcze dojdzie do nieodwracalnych zmian w siatkówce.

Cukrzyca powoduje ślepotę u młodych

Zdaniem dra Mariusza Nowaka, który rozmawiał z dziennikarką serwisu "Medycyna Praktyczna dla pacjentów", cukrzyca to główna przyczyna ślepoty u osób młodych. Jest odnotowywana znacznie częściej niż w przypadku zaćmy, urazów czy odwarstwienia siatkówki. 

- W badaniu Wisconsin Epidemiologic Study of Diabetic Retinopathy wykazano, że aż u 50% chorych można by uniknąć utraty lub znacznego upośledzenia wzroku, gdyby w odpowiednim czasie chory został skierowany do okulisty na badania kontrolne oraz leczenie - powiedział dr Nowak.

Jaki obraz widzi astygmatyk? Przede wszystkim nieostry Jak widzi astygmatyk? Czym jest astygmatyzm i jak się go leczy?

Więcej o: