Objawy raka szyjki macicy wywoływane są w znacznej większości przypadków przez wirus HPV. Profilaktyka raka szyjki macicy, w tym szczepienia przeciwko HPV, mogą w znaczny sposób zmniejszyć ilość zachorowań. Jak do tej pory nowotwór szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem kobiecym. W Polsce dziennie 5 kobiet umiera z powodu zbyt późno wykrytego raka.
Podstawą do wykrycia wczesnych objawów raka szyjki macicy jest regularne wykonywanie cytologii. Jest to jedno z podstawowych badań ginekologicznych, które można przeprowadzić podczas rutynowej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Cytologia pozwala wykryć wewnątrznabłonkową neoplazję szyjki macicy, czyli stan który bezpośrednio poprzedza powstanie inwazyjnego raka szyjki macicy. Jeśli zostaną one wykryte zazwyczaj wdraża się leczenie farmakologiczne, które w wielu wypadkach wystarcza do tego, aby cofnąć powstałe zmiany.
Rak szyjki macicy ujawnia się w wieku 40-55 lat. Jest to jednak statystyka. Wiele kobiet znacznie młodszych zmuszonych jest zmagać się z tym schorzeniem. Już u 25 latek wykrywane są zmiany nowotworowe, za których powstawanie odpowiedzialne są niektóre odmiany wirusa brodawczaka ludzkiego - niezwykle rozpowszechnionego wirusa, którego transfer może mieć miejsce drogą płciową.
Zaawansowany rak szyjki macicy daje objawy dość nieoczywiste, dlatego też często zanim zostanie postawiona prawidłowa diagnoza upływa zbyt dużo czasu. Często pierwszym sygnałem, który budzi niepokój pacjentki jest krwawienie z pochwy po stosunku. Może to być także częściej pojawiające się plamienie między menstruacjami. Do innych objawów nowotworu szyjki macicy należą m.in.:
Rak szyjki macicy w większości przypadków powodowany jest przez wybrane odmiany wirusa HPV. Co ważne trudno jest uniknąć zakażenia nim. Jedyne środki jakie możemy podjąć to rozważne decyzje w kwestiach kontaktów seksualnych. Przyczyny zwiększające ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy to m.in.:
Ponadto istnieje grupa czynników, które uznawane są za sprzyjające rozwinięciu się nowotworu szyjki macicy, a wśród nich wymienia się: przyjmowanie antykoncepcji doustnej, zakażenie wirusem HIV czy też stany zapalne pochwy wywołane rzeżączkę oraz chlamydię.
Stan przedrakowy szyjki macicy to taki moment, w którym kobieta może nie odczuwać żadnych niepokojących objawów, niemniej jednak mogą być one ujawnione dzięki cytologii. Dlatego tak ważne jest regularne badanie się, gdyż wykrycie stanu przedrakowego szyjki macicy może uchronić kobietę przed przejściem choroby w etap inwazyjny. Wcześnie wykryty rak bywa całkowicie uleczalny, dlatego tak wiele mówi się na temat profilaktyki i zachęca się kobiety do odbywania rutynowych wizyt u ginekologa.
Menopauza jest to moment, w którym dochodzi do stopniowego zatrzymania funkcji układu rozrodczego kobiety. Kobieta przestaje miesiączkować, a co za tym idzie nie może zajść w ciążę. Dlatego też jeśli pacjentka przeszła już menopauzę, a mimo to pojawia się krwawienie z pochwy to może to być objawem raka szyjki macicy po menopauzie. W takim wypadku należy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem celem ustalenia przyczyn krwawienia.
Zobacz też: Badanie czystości pochwy. Jakie znaczenie ma flora bakteryjna pochwy?