Oparzenia są najczęstszymi widocznymi objawami poparzenia barszczem Sosnowskiego. Ten z pozoru niegroźny objaw w niektórych przypadkach może skończyć się nawet śmiercią osoby, która miała z nią kontakt. Roślinę tę można pomylić z wyrośniętym koprem, który osiąga wysokość nawet do czterech metrów. Duże liście, których średnica może wynieść nawet do 150 centymetrów sprawia, że o oparzenie nie jest wcale tak trudno.
W wyniku kontaktu skóry z barszczem Sosnowskiego dochodzi do reakcji fotouczuleniowych, które dają o sobie znać stosunkowo szybko, bo już po około 15 minutach. Warto jednak nadmienić, że w niektórych przypadkach objawy mogą się pojawić nawet po 48 godzinach, jednak w największej liczbie przypadków pierwsze reakcje zachodzą w odstępie około dwóch godzin od kontaktu.
Występujące zmiany skórne przyjmują postać zaczerwienienia skóry, bolesnych pęcherzy z płynem, bólem skóry, obrzękiem i podrażnieniami. Występujące stany zapalne utrzymują się do kilku dni, natomiast zmiany skórne przez znacznie dłuższy czas. Poza tym częstymi objawami są również nudności, bóle głowy, wymioty, podrażnienia dróg oddechowych czy zapalenie spojówek.
W przypadku kontaktu skóry z barszczem Sosnowskiego jak najszybciej należy umyć ciało zimną wodą z mydłem, aby pozbyć się z jego powierzchni soku rośliny. Istotna jest również ochrona skóry przed promieniami słonecznymi minimum przez 48 godzin od zajścia. Wynika to z faktu, że promieniowanie ultrafioletowe może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia i pogłębienia ran, a następnie powstawania znacznie większych blizn.
Jeśli na skórze pojawi się reakcja zapalna, skutecznym środkiem zaradczym są okłady z mokrych, chłodnych kompresów lub lodu zawiniętego w kawałek materiału, natomiast doustnie warto przyjmować leki antyhistaminowe. Środków farmakologicznych nie powinno się stosować bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Źle dobrane leki mogą tylko nasilić reakcje skórne, a blizny po oparzeniu barszczem Sosnowskiego mogą być większe i bardziej widoczne. Dlatego też konsultacja lekarska jest kwestią bardzo istotną i stanowiącą o naszym bezpieczeństwie.
Jeżeli na skórze pojawiły się oparzenia, bąble lub inne dolegliwości na skutek kontaktu z barszczem Sosnowskiego, niezwłocznie należy się zgłosić do lekarza rodzinnego lub dermatologa. W wielu przypadkach ulgę i szybsze gojenie się ran zapewni odpowiednio dobrana specjalna maść.
Zobacz też: Wysypka od słońca - sprawdź co sprawi, że wysypka po opalaniu zniknie? Jak leczyć?