Jak pieprzyki zmieniają się w czerniaka - naukowcy odkryli nowy mechanizm molekularny

Nowe odkrycie dotyczące wyspecjalizowanych komórek skóry, zwanych melanocytami, może doprowadzić do bardziej ukierunkowanego leczenia czerniaka.

Więcej tematów o zdrowiu na stronie głównej Gazeta.pl

Pieprzyki, czyli ciemne małe plamy na skórze powstają, gdy komórki skóry zwane melanocytami ulegają specyficznej mutacji genetycznej w genie BRAF. Zmienione komórki zaczynają się wówczas szybko dzielić i w efekcie na skórze pojawia się pieprzyk. Na szczęście ten proces nie trwa długo, większość pieprzyków w pewnym momencie przestaje rosnąć i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Ale melanocyty, w których doszło do mutacji w genie BRAF, odpowiadają też za czerniaka, śmiertelnie groźnego raka skóry. Szacuje się, że ta genetyczna mutacja odpowiada nawet z połowę przypadków czerniaka. Do rozwoju guza dochodzi, gdy w wyniku uszkodzeń komórki skóry zaczynają się niezwykle szybko dzielić. Taki guz może rosnąć w nieskończoność.

Dla nauki nie jest jasne, dlaczego ta sama zmiana w genie BRAF raz wywołuje raka, a raz odpowiada tylko za nieszkodliwe znamię. Badania prowadzone na Uniwersytecie Utah (Stany Zjednoczone) przynoszą pewne wyjaśnienie.

Zobacz wideo Na czym polega proces starzenia skóry? Wyjaśnia lekarz

Dlaczego pieprzyki mogą zmienić się w czerniaka

Zacznijmy od wyjaśnienia roli, jaką pełnią melanocyty. Są to komórki produkujące barwnik, a więc nadające skórze kolor, a także chroniące nas przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego, emitowanego przez słońce. W przypadku pieprzyków specyficzne zmiany w sekwencji DNA melanocytów (a dokładniej mutacje w genie BRAF) obserwuje się bardzo często (w ponad 75 procentach). Jednak taka sama mutacja zdarza się u chorych na raka skóry (co drugi przypadek czerniaka), towarzyszy także innym nowotworom, takim jak rak okrężnicy i płuc. Dlaczego ta sama mutacja genetyczna wywoduje tak różne skutki?

Naukowcy spojrzeli na zmutowane melanocyty z innej strony. W tym celu pobrali próbki niegroźnych pieprzyków oraz zrakowaciałych komórek skóry i poddali je badaniom. Korzystali przy tym z najnowocześniejszych technik, w tym cyfrowej cytometrii holograficznej oraz profilowania transkryptomicznego (transkryptom to zestaw cząsteczek mRNA obecny w określonym momencie w komórce czy grupie komórek). To pozwoliło im określić, jakie są molekularne różnice pomiędzy pieprzykiem i czerniakiem.

Wyniki tych badań pokazały, że melanocyty, które przekształcają się w czerniaka, nie muszą mieć dodatkowych mutacji i różnić się tym od melanocytów odpowiedzialnych za zwykły pieprzyk. To nie mutacje je różnią, a czynniki środowiskowe.

- Odkryliśmy nowy mechanizm molekularny, który wyjaśnia, jak tworzą się pieprzyki, jak powstaje czerniak i dlaczego pieprzyki czasami stają się czerniakami - mówi dr Robert Judson-Torres, jeden z autorów badania.

- Chodzi tutaj o sygnały pochodzące ze skóry wokół melanocytów, które nadają im kierunek. Melanocyty wyrażają geny w różnych środowiskach, nakazując im albo niekontrolowane dzielenie się, albo całkowite zaprzestanie podziałów - piszą badacze.

Naukowcy uważają, że ich odkrycie pozwoli na opracowanie nowych sposobów leczenia i zapobiegania czerniakom. - Pochodzenie czerniaka zależne od sygnałów środowiskowych daje nowe spojrzenie na profilaktykę i leczenie. Nasze odkrycie może mieć wpływ na próby zwalczania czerniaka poprzez zapobieganie mutacjom genetycznym lub ukierunkowanie terapii na mutacje. Będziemy mogli też zwalczać czerniaka poprzez zmianę środowiska - wyjaśnia dr Judson-Torres.

Oznacza to na przykład poszukiwanie potencjalnych biomarkerów czerniaka albo nowych czynników ryzyka.

Źródła: MedicalXPress.com, eLife

Więcej o: