HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który jest wyjątkowo powszechnym patogenem, z którym każdy z nas ma do czynienia w ciągu swojego życia. Zakażenie może objawiać się na wiele sposobów, a w najgorszym przypadku może przyczynić się do rozwoju nowotworu szyjki macicy.
Obecnie wyróżnia się blisko 200 typów wirusa HPV. Do zakażenia dochodzi niezwykle łatwo, poprzez kontakt skóra do skóry, ale też drogą płciową. Naukowcy zwracają uwagę, że ze względu na odporność wirusa można się nim także zakazić korzystając z rzeczy należących do osoby będącej nosicielem patogenu (np. ręcznika). Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia HPV to przede wszystkim:
Do tej pory nie znaleziono skutecznego leczenia HPV. W wielu wypadkach wywołane przez wirusa dolegliwości samoistnie ustępują. W przypadku pojawienia się dużych, widocznych zmian skórnych, które powodują kłopoty z samopoczuciem pacjenta można podjąć interwencję mającą na celu ich pozbycia się. Stosuje się w tym celu m.in. krioterapię lub laseroterapię.
W przypadku, gdy w wyniku zakażenia HPV dojdzie do rozwoju choroby nowotworowej, wówczas stosuje się różnorodne metody leczenia onkologicznego - począwszy od interwencji chirurgicznej, przez chemioterapię i radioterapię.
Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem HPV? Nie jest to proste ze względu na powszechność występowania brodawczaka ludzkiego. Niemniej jednak istnieją pewne sposoby na ustrzeżenie się przed przypadkowym zakażeniem. Przede wszystkim ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas podejmowania kontaktów seksualnych - warto zawsze korzystać z prezerwatyw, które chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HPV.
Co zabija wirusa HPV? Jaka jest najskuteczniejsza metoda obrony? Otóż są to bez wątpienia szczepienia. Obecnie na rynku jest kilka preparatów, a w niektórych miastach funkcjonują programy profilaktycznego szczepienia dziewcząt między 9 a 15 rokiem życia. Niestety jak dotąd nie ma żadnego ogólnopolskiego programu, który refundowałby szczepienia przeciwko HPV.
Zazwyczaj test na HPV zalecany jest u kobiet, u których wynik badania cytologicznego okazał się nieprawidłowy. Test dzięki wysokiej czułości pozwala na wykrycie infekcji przetrwałych, a także pozwala wskazać na zwiększone ryzyko rozwoju zmian nowotworowych. Dzięki metodzie PCR możliwe jest wykrywanie obecności DNA wirusa HPV, ale nie tylko. Test umożliwia także ocenę jego onkogenności - nie wszystkie typy HPV wywołują nowotwory (za większość odpowiada HPV 16 i 18).
Do przeprowadzenia testu pobierany jest wymaz z szyjki macicy, a u mężczyzn - próbka z rowka zażołędnego. Cena testu zależna jest od tego ile typów wirusa badamy. Najskromniejsza opcja kosztuje około 150 zł, najbardziej rozszerzona - 350 zł.
HPV w jamie ustnej może przybrać postać łagodnych zmian, które po usunięciu chirurgicznym nie nawracają. Zdarza się jednak, że dochodzi do rozwinięcia się nowotworu jamy ustnej. Dlatego nizwykle istotne jest, aby w momencie zlokalizowania niepokojącej zmiany natychmiast udać się do lekarza i podjać działania w celu ustalenia czym są one wywołane. Wczesne wykrycie może bowiem przełożyć się na całkowite wyleczenie.
Infekcja HPV może w różny sposób przebiegać u różnych osób. Zakażenie wirusem może doprowadzić do rozwoju takich chorób jak:
Zobacz też: HPV u mężczyzn. Co warto o nim wiedzieć? [objawy, jaki lekarz, test]