Kiedy zrobić cytologię po raz pierwszy w życiu? To sprawa dyskusyjna i w znacznej mierze zależna od naszego stanu zdrowia. Jeśli bowiem dzieje się coś niepokojącego, wówczas nie należy zwlekać z wykonaniem badania. Jest ono przeprowadzane także u dziewcząt, które jeszcze nie współżyły. W przypadku młodych kobiet, które nie mają dolegliwości ginekologicznych i nie rozpoczęły współżycia badanie cytologiczne powinno przeprowadzić się nie później niż do momentu ukończenia 25 roku życia. W przypadku dziewcząt aktywnych seksualnie zalecenie to mówi o wykonaniu badania nie później niż do 3 lat od momentu zapoczątkowania aktywności seksualnej.
Cytologia jest badaniem, które potocznie określa się badaniem czystości pochwy. Przeprowadza się ją rutynowo podczas zwykłej wizyty u ginekologa. Do jej wykonania pacjentka musi usiąść na fotelu ginekologicznym. Następnie lekarz wprowadza do pochwy cienki wziernik, a w jego środku umieszcza specjalną szczoteczkę, którą pobiera materiał do badania. Musi go pobrać z przynajmniej dwóch miejsc, aby wynik był wiarygodny. Całe badanie trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund i jest bezbolesne . Gotowy materiał trafia do laboratorium, skąd wyniki powracają zazwyczaj w przeciągu kilku dni. Wyniki cytologii najczęściej sprowadzają się do określenia: prawidłowy lub nieprawidłowy. Jeśli wynik jest niewłaściwy, wówczas lekarz z pewnością skontaktuje się z pacjentką w celu ustalenia dalszego przebiegu diagnostyki. W którym dniu najlepiej wykonać cytologię? Sprawdź poniżej.
Cytologia jest badaniem polegającym na pobraniu materiału do badań, które pomagają w wykryciu wczesnych stadiów raka szyjki macicy, ale także obecności wirusa HPV. Cytologię powinna wykonywać każda kobieta. Może to bowiem ustrzec ją przed zapadnięciem na poważne choroby układu rozrodczego. Kiedy najlepiej zrobić cytologię? Otóż z wiadomych względów nie można jej przeprowadzić podczas menstruacji. Najdogodniejszym terminem jest okres przypadający co najmniej dwa dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Najpóźniejszy moment na wykonanie cytologii w cyklu przypada na 4 dni przed kolejnym krwawieniem.
Cytologia należy do badań profilaktycznych, dlatego należy ją wykonywać regularnie. Co ile zaleca się cytologię? W przypadku kobiet, u których nie ma obciążeń rodzinnych ani nie występuje ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, a wynik badania jest prawidłowy wystarczy powtarzanie badania co trzy lata. W przypadku nieprawidłowości lub obciążeń warto częściej sprawdzać wyniki cytologii - nawet co roku.
Cytologię wykonuje się także obowiązkowo u kobiety w ciąży, aby wykluczyć wszelkie infekcje, a także u kobiet po menopauzie - jeśli chciałyby one zaprzestać wykonywania takiego badania, wówczas powinny szczegółowo omówić to ze swoim lekarzem.
Zobacz też: