Szczepienie HPV. Kiedy warto się zaszczepić?

Szczepienie HPV może zminimalizować ryzyko powikłań po infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego. Warto je rozważyć zwłaszcza w profilaktyce raka szyjki macicy. Nie jest ono przy tym obarczone szczególnym ryzykiem.

Szczepienie HPV. Czy jest lepsza metoda na uniknięcie infekcji?

Szczepienie HPV można określić jako najlepszy sposób na to, by uniknąć zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Dlaczego? Otóż okazuje się, że kontakt z różnymi odmianami tego patogenu ma nawet 80 proc. populacji. U zdecydowanej większości osób zakażenie przebiega bezobjawowo lub z niewielkimi manifestacjami w postaci brodawek lub kurzajek. Zdarza się jednak, że np. przy braku odporności organizm nie jest w stanie zwalczyć wirusa. Wtedy pojawia się postać przewlekła z kłykcinami kończystymi, czasami prowadząca do powstania nowotworu złośliwego. Nie jest to wprawdzie częste, ale niektóre rodzaje raka prawie zawsze związane są z wcześniejszą infekcją HPV. Dzieje się tak w przypadku raka szyjki macicy - 99 proc. zachorowań ma związek z HPV. 

Niestety, chociaż pojawienie się w naszym organizmie wirusa zwykle ma miejsce w wyniku kontaktu seksualnego, to można zarazić się także innymi drogami. Chodzi zwłaszcza o kontakt z naskórkiem nosiciela (poprzez ręczniki lub nawet brak mycia rąk po wyjściu z toalety). Stąd właśnie szczepienie HPV uznaje się za wyjątkowo skuteczną formę przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się groźnego patogenu. 

Wirus HPV (fot. Shutterstock) HPV u mężczyzn. Co warto o nim wiedzieć? [objawy, jaki lekarz, test]

Szczepionka HPV dla dorosłych i nie tylko

Szczepionka HPV dla dorosłych to jednak nie wszystko. Programy szczepień nastolatek w Wielkiej Brytanii budzą duży entuzjazm. Według badań zawartych w czasopiśmie ''Lancet'' masowe szczepienia pomogły ograniczyć zachorowalność na raka szyjki macicy nawet o 90 proc. Szczepienie przyniosło najlepsze rezultaty w przypadku dziewcząt w wieku od 12 do 13 lat. W wyższych grupach wiekowych jej skuteczność była gorsza. Podobne wyniki przyniosły masowe szczepienia w Australii i Szwecji. 

Szczepionka HPV dla dorosłych również jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej jednak podać ją jeszcze przed rozpoczęciem życia seksualnego. Pierwszy szczyt epidemiologiczny przypada bowiem pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. Niekiedy lekarze włączają szczepionki u osób, które zaraziły się HPV - jest to związane z bardzo korzystnymi wynikami badań nad takimi przypadkami.  

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

HPV - szczepionka. Co warto wiedzieć? 

Jak wygląda w naszym kraju profilaktyka HPV? Szczepionka niestety nie jest w pełni refundowana, jej dostępność nie jest też najlepsza. Stąd trzeba przyznać, że stoimy daleko w tyle za większością państw Unii Europejskiej.  

Przed każdym szczepieniem niezbędna jest konsultacja lekarska. Jest ono bezpieczne - jedynym efektem ubocznym może być krótkotrwały obrzęk i lekka bolesność w miejscu iniekcji. Jednocześnie czas działania preparatu jest bardzo długi. Dzięki temu wystarczy jedno podanie na całe życie. Z reguły stosuje się:

  • w przypadku osób do 15 roku życia: dwie dawki szczepionki podane w odstępie 6 miesięcy
  • w sytuacji osób po 15 roku życia: trzy dawki preparatu z zamknięciem cyklu szczepień w czasie 12 miesięcy 

Szczepionka HPV - cena

Ile kosztuje szczepionka HPV?  Cena niestety nie zachęca. Dodatkowo pojawiają się problemy z dostępnością właściwych preparatów. Ta jednak coraz bardziej zwiększa się, umożliwiając zaszczepienie. Koszt jednej dawki wynosił zwykle ok. 500 - 600 zł.

Szczepienie przeciw HPV HPV: co to za wirus? Co zabija wirusa HPV? Jak wygląda leczenie?

Szczepionka HPV - refundacja 2021

Ile będzie nas kosztowała szczepionka HPV? Refundacja 2021 pozwala z nadzieją patrzeć na zwiększenie popularności szczepień. Szczepionka Cervarix przeciwko onkogennym typom wirusa 16 i 18 otrzymała refundację na poziomie 50 proc. Jej cena będzie przy tym niższa - szacunkowo zapłacimy za dawkę ok. 140 zł.   

Zobacz też: Harald zur Hausen nie zachęcał do rozpusty. Chciał po prostu ratować życie

Więcej o: