Szczepienie HPV można określić jako najlepszy sposób na to, by uniknąć zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Dlaczego? Otóż okazuje się, że kontakt z różnymi odmianami tego patogenu ma nawet 80 proc. populacji. U zdecydowanej większości osób zakażenie przebiega bezobjawowo lub z niewielkimi manifestacjami w postaci brodawek lub kurzajek. Zdarza się jednak, że np. przy braku odporności organizm nie jest w stanie zwalczyć wirusa. Wtedy pojawia się postać przewlekła z kłykcinami kończystymi, czasami prowadząca do powstania nowotworu złośliwego. Nie jest to wprawdzie częste, ale niektóre rodzaje raka prawie zawsze związane są z wcześniejszą infekcją HPV. Dzieje się tak w przypadku raka szyjki macicy - 99 proc. zachorowań ma związek z HPV.
Niestety, chociaż pojawienie się w naszym organizmie wirusa zwykle ma miejsce w wyniku kontaktu seksualnego, to można zarazić się także innymi drogami. Chodzi zwłaszcza o kontakt z naskórkiem nosiciela (poprzez ręczniki lub nawet brak mycia rąk po wyjściu z toalety). Stąd właśnie szczepienie HPV uznaje się za wyjątkowo skuteczną formę przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się groźnego patogenu.
Szczepionka HPV dla dorosłych to jednak nie wszystko. Programy szczepień nastolatek w Wielkiej Brytanii budzą duży entuzjazm. Według badań zawartych w czasopiśmie ''Lancet'' masowe szczepienia pomogły ograniczyć zachorowalność na raka szyjki macicy nawet o 90 proc. Szczepienie przyniosło najlepsze rezultaty w przypadku dziewcząt w wieku od 12 do 13 lat. W wyższych grupach wiekowych jej skuteczność była gorsza. Podobne wyniki przyniosły masowe szczepienia w Australii i Szwecji.
Szczepionka HPV dla dorosłych również jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej jednak podać ją jeszcze przed rozpoczęciem życia seksualnego. Pierwszy szczyt epidemiologiczny przypada bowiem pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. Niekiedy lekarze włączają szczepionki u osób, które zaraziły się HPV - jest to związane z bardzo korzystnymi wynikami badań nad takimi przypadkami.
Jak wygląda w naszym kraju profilaktyka HPV? Szczepionka niestety nie jest w pełni refundowana, jej dostępność nie jest też najlepsza. Stąd trzeba przyznać, że stoimy daleko w tyle za większością państw Unii Europejskiej.
Przed każdym szczepieniem niezbędna jest konsultacja lekarska. Jest ono bezpieczne - jedynym efektem ubocznym może być krótkotrwały obrzęk i lekka bolesność w miejscu iniekcji. Jednocześnie czas działania preparatu jest bardzo długi. Dzięki temu wystarczy jedno podanie na całe życie. Z reguły stosuje się:
Ile kosztuje szczepionka HPV? Cena niestety nie zachęca. Dodatkowo pojawiają się problemy z dostępnością właściwych preparatów. Ta jednak coraz bardziej zwiększa się, umożliwiając zaszczepienie. Koszt jednej dawki wynosił zwykle ok. 500 - 600 zł.
Ile będzie nas kosztowała szczepionka HPV? Refundacja 2021 pozwala z nadzieją patrzeć na zwiększenie popularności szczepień. Szczepionka Cervarix przeciwko onkogennym typom wirusa 16 i 18 otrzymała refundację na poziomie 50 proc. Jej cena będzie przy tym niższa - szacunkowo zapłacimy za dawkę ok. 140 zł.
Zobacz też: Harald zur Hausen nie zachęcał do rozpusty. Chciał po prostu ratować życie