Wirus brodawczaka ludzkiego. Dlaczego może być groźny?

Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo powszechny i może dojść do infekcji nim w bezwiedny sposób. W nielicznych przypadkach powoduje dokuczliwe lub nawet groźne powikłania. W skrajnych przypadkach sprzyja pojawieniu się raka.

Co to jest brodawczak? Poznaj definicję

Co to jest brodawczak ludzki i dlaczego powinniśmy się go obawiać? Dotychczas wyodrębniono i opisano ponad 200 wariantów wirusa HPV. Poszczególne ich typy mogą przyczynić się do powstawania kurzajek (HPV-1, HPV-2), kłykcin kończystych (HPV-6, HPV-11), ale także nowotworów (HPV-16 i HPV-18).  W przypadku patogenów onkogennych skutkiem może być rak jajnika, nowotwory odbytu, prącia, ale ostatnio potwierdzono także wpływ HPV na częstotliwość zapadania na raka gardła.  

Okazuje się jednak, że wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo rozpowszechniony: nawet w przypadku wariantów wysokoonkogennych liczba przypadków raka jest bardzo niewielka. Większość dorosłych osób ma w swoim życiu kontakt z wirusem. Zwykle odbywa się to bezobjawowo, rzadziej z niewielkimi objawami w postaci brodawek. Czas, w którym organizm radzi sobie z infekcją, trwa do dwóch lat. Mogą wystąpić wówczas dwa problemy:

  • nosiciel może w tym czasie infekować bezwiednie inne osoby
  • jeśli organizm nie jest w stanie zwalczyć wirusa brodawczaka ludzkiego, dochodzi do klinicznej postaci infekcji np. z występowaniem kłykcin kończystych. Brak leczenia może doprowadzić do powstawania nowotworów w przypadku wysokoonkogennych wariantów wirusa    

HPV może przenosić się na wiele sposobów. Przede wszystkim dochodzi do tego w przypadku różnego typu kontaktów seksualnych. Rzadziej staje się to w wyniku kontaktu poprzez naskórek np. w wyniku korzystania z czyichś ręczników lub przypadkowego kontaktu w toalecie (brak mycia rąk). Zwłaszcza częsta zmiana partnerów seksualnych jest powodem dla regularnego wykonywania badań. Jest to o tyle istotne, że od zakażenia HPV do rozwinięcia złośliwego nowotworu może minąć kilka lub kilkanaście lat. Stąd właściwie postawiona diagnoza może dać dodatkowy czas na leczenie. Podstawową nadzieją jest jednak zmniejszenie liczby komórek wirusa w organizmie. W przypadku problemów dermatologicznych i onkologicznych stosuje się właściwe im sposoby leczenia.   

Brodawczak ludzki na skórze - ważne informacje

Jakie zmiany powoduje brodawczak ludzki na skórze? Przede wszystkim chodzi o kurzajki na dłoniach i stopach. Niewielkie grudki pod skórą, które mogą też przypominać odciski, najczęściej nie dają efektów związanych z bólem. Szczególny dyskomfort powodują jednak wówczas, gdy umiejscowią się na podeszwie stopy. Znacznie większym problemem są znajdujące się na narządach płciowych lub odbycie kłykciny kończyste. Niekiedy mogą powodować ból lub problemy z wypróżnianiem.

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Wirus brodawczaka ludzkiego a nowotwory

Wirus brodawczaka ludzkiego może stanowić przyczynę powstanie nowotworów (onkogenne warianty patogenu znacząco zwiększają ryzyko chorób nowotworowych u kobiet i mężczyzn). Zwłaszcza w przypadku raka szyjki macicy ocenia się, że niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy związane są z występującymi wcześniej infekcjami HPV. Mogą one też doprowadzić do raka pochwy lub sromu. Mężczyźni narażeni są zaś na raka prącia i odbytu, ale coraz więcej wskazuje na związek łączący wirusa brodawczaka ludzkiego z nowotworami gardła.  

Wirus brodawczaka ludzkiego - leczenie

Jak zwalczyć wirus brodawczaka ludzkiego? Leczenie polega przede wszystkim na stymulacji odporności. To jej ubytki najczęściej przyczyniają się do pojawienia się fazy przewlekłej choroby. Stąd wspomaganie organizmu w zwalczeniu wirusa brodawczaka ludzkiego jest tak ważne. 

Zobacz też: HPV u mężczyzn. Co warto o nim wiedzieć? [objawy, jaki lekarz, test]

Więcej o: