Oddawanie szpiku. Na czym polega procedura i czy jest niebezpieczna dla zdrowia dawcy?

Oddawanie szpiku to gest, który może uratować komuś życie. Mimo to wciąż wiele osób waha się, czy dołączyć do bazy potencjalnych dawców mając obawy co do tego jak przebiega procedura i czy nie wpływa ona negatywnie na zdrowie.

Oddawanie szpiku - ryzyko. Czy istnieje ryzyko dla dawcy?

Oddawanie szpiku jest procedurą medyczną, która pozwala na pozyskanie komórek macierzystych, które mogą w znaczący sposób pomóc w leczeniu innej osoby. Specjaliści zgodnie twierdzą, że oddawanie szpiku nie stanowi ryzyka dla zdrowia i życia dawcy i jest w pełni bezpieczną procedurą. Nie oznacza to jednak, że każdy może nim zostać. Najważniejszym kryterium jest bardzo dobry stan zdrowia. Istnieje szereg przeciwwskazań do zostania dawcą. Wśród nich część to czynniki czasowe, a pozostałe w zupełności wykluczają daną osobę jako dawcę. Do przeciwwskazań czasowych należy: ciąża, laktacja, dłuższy pobyt za granicą oraz wykonanie tatuażu. Po upłynięciu pewnego czasu od tych zdarzeń można dołączyć do bazy dawców.

Z kolei choroby, które wykluczają daną osobę jako dawcę to: 

  • astma,
  • nadciśnienie,
  • padaczka
  • choroby nowotworowe
  • choroby zakaźne
  • choroby autoimmunologiczne
  • choroby psychiczne.

Dawcą nie mogą zostać także osoby zmagające się z poważnymi nałogami, w tym przede wszystkim z uzależnieniem od leków, alkoholu czy narkotyków

Jak wygląda oddawanie szpiku?

Osoby, które zastanawiają się nad rejestracją w bazie dawców przede wszystkim zastanawiają się nad tym jak wygląda oddawanie szpiku. Procedura może bowiem przebiegać w dwojaki sposób: 

  • pobranie z krwi obwodowej - w tym przypadku przez pięć dni przed pobraniem dawca musi przyjmować zastrzyki z czynnika wzrostu, który może wywołać objawy grypopodobne. Samo pobranie odbywa się z użyciem wenflonów wkłutych w obie ręce dawcy. Krew pobrana z jednej ręki przechodzi przez maszynę mającą na celu wyizolowanie komórek macierzystych, a następnie wraca do drugiej ręki. Cała procedura trwa do 90 minut i dawca nie musi pozostawać w szpitalu.
  • pobranie z talerza kości biodrowej - w tym wypadku konieczna jest krótkotrwała hospitalizacja. Szpik pobierany jest z talerza kości udowej z wykorzystaniem specjalnej igły w ilości około litra. Procedura odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu dawca może odczuwać niewielki ból w okolicy biodra jak w przypadku stłuczenia. 
Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Oddawanie szpiku kostnego. Jak zostać dawcą?

Oddawanie szpiku kostnego jest wyrazem dużej odwagi, a także troski o dobro innych ludzi. Aby zostać dawcą, należy spełnić kilka warunków. Rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku można  dokonać wyłącznie wtedy, gdy nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania. Oznacza to, że każda zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia może podzielić się z kimś potrzebującym swoim szpikiem kostnym. Zaznacza się, że osoba taka musi ważyć przynajmniej 50 kg, a jej wskaźnik BMI nie może przekraczać 40.

Gdzie zgłosić się, aby trafić do bazy dawców szpiku? Najłatwiej jest skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie udzielone zostaną wszelkie szczegółowe informacje. Pomoc można uzyskać także w Fundacji DKMS - najbardziej znanej instytucji, która zachęca do dołączenia do bazy potencjalnych dawców i sama prowadzi jedną z nich. 

Oddawanie szpiku. Na czym polega?

Na czym polega oddawanie szpiku? W skrócie chodzi o uzyskanie krwiotwórczych komórek macierzystych, które podane chorym na schorzenia związane z układem krwionośnym pomagają zacząć produkować właściwą, zdrową krew. W wielu przypadkach jest to jedyna metoda leczenia, która jest w stanie uratować życie ludzkie. Dlatego tak ważne jest, aby w świadomości społecznej funkcjonowały wyłącznie prawdziwe informacje na temat związany z byciem dawcą i procedurą pobrania, która jest bezbolesna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia.

Zobacz też:  Zapalenie kości i szpiku: objawy, leczenie

Więcej o: