Cieśń nadgarstka - typowe schorzenie pracowników biurowych. Objawy, przyczyny i badania

Czym jest cieśń nadgarstka? Objawy tego schorzenia mogą bardzo utrudniać codzienne życie. Niekiedy zdarza się, że osoba nim dotknięta, ma nawet trudność z utrzymaniem kubka lub długopisu. Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka?

Co to jest cieśń nadgarstka? Warto mówić tutaj raczej o schorzeniu lub zespole objawów, niż o konkretnej chorobie. Związane jest ono z uciskiem na nerw przyśrodkowy nadgarstka przechodzący przez cieśń, czyli przejście od przedramienia do dłoni.

Zobacz wideo Czy gluten to cichy zabójca? [NaZdrowie]

Co to jest cieśń nadgarstka? Podstawowe informacje

Według klasyfikacji medycznych, cieśń nadgarstka klasyfikowana jest do grupy neuropatii uciskowych. Warto na wstępie zaznaczyć, że dawniej występowała ona bardzo rzadko. Obecnie nawet co dziesiąte zwolnienie lekarskie wśród pracowników biur spowodowane jest właśnie zespołem cieśni nadgarstka. Warto zdawać sobie przy tym sprawę z tego z tego, że:

  • nawet 15 proc. światowej populacji może mieć kłopoty z zespołem cieśni nadgarstka,
  • dość rzadko dochodzi do prawidłowego zdiagnozowania tej przypadłości,
  • najbardziej narażone są kobiety powyżej 55. roku życia,
  • ponad połowa pacjentów ze zdiagnozowanym zespołem cieśni odczuwa dolegliwości ze strony obu rąk.

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, które powinny być alarmujące

W jaki sposób manifestuje się zespół cieśni nadgarstka? Objawy tej przypadłości zwykle klasyfikuje się w trzech stadiach. W każdym z nich podstawowym odczuwanym problemem jest ból i drętwienie palców.

  1. W pierwszym stadium problemy te są zwykle bagatelizowane. Osoba dotknięta zespołem cieśni czuje jednak, że ma problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów. Objawem szczególnie niepokojącym powinien być promieniujący ból, który wybudza ze snu.
  2. Drugi etap związany jest z nasileniem objawów. Występują one już nie tylko w nocy, ale i podczas dnia. W szczególności chodzi o sytuacje, w których stale angażujemy nasze ręce - choćby długotrwałe prowadzenie samochodu.
  3. Trzeci etap to już sytuacja bardzo poważna. W obrębie kłębu kciuka dochodzi nawet do zaników mięśniowych. Przy braku leczenia może dojść do trwałego uszkodzenia nerwu przyśrodkowego. Możliwości manualne są już w tym przypadku bardzo ograniczone.

Więcej informacji o zdrowiu na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zespół cieśni nadgarstka to problem, z którym spotyka się coraz więcej osób. Zdjęcie ilustracyjneZespół cieśni nadgarstka. Co to za choroba? Kogo dotyczy i jak się ją leczy?

Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny schorzenia

Dlaczego pojawia się zespół cieśni nadgarstka? Przyczyny schorzenia są różne. Mogą być inne w zależności od tego, w jaki sposób przebiega zespół cieśni. Wyróżniamy stany:

  • przewlekłe: najczęściej są spowodowane zapaleniem ścięgien, złamaniem, tłuszczakiem, hemofilią lub bliznami pourazowymi.
  • ostre: winne są w tym przypadku zapalenia ropne, zwichnięcia ręki, stłuczenia, obrzęki nadgarstka i krwotoki.

Warto podkreślić, że zaledwie połowa przypadków zespołu cieśni nadgarstka jest odpowiednio diagnozowana co do przyczyny. Nie jest jednak przypadkiem fakt, że schorzenie to uznaje się za specyficzne dla pracowników biurowych długotrwale piszących na klawiaturze z rękami w tej samej pozycji. Często na zespół cieśni zapadają też osoby grające na instrumentach muzycznych lub pracujące manualnie z wykorzystaniem precyzyjnych narzędzi. 

Łokieć golfisty to przypadłość objawiająca się bólem występującym po wewnętrznej stronie łokciaŁokieć golfisty - przyczyny, objawy, leczenie

Jakie badanie na cieśń nadgarstka przeprowadza się najczęściej?

W jaki sposób przebiega badanie na cieśń nadgarstka? Diagnostyka rozpoczyna się od wywiadu przeprowadzonego przez lekarza z pacjentem. Dzięki temu można uchwycić podstawowe cechy omawianego zespołu. Kolejne metody to stosowanie specjalnych testów, ale też badanie przewodnictwa nerwowego i badanie USG.

Więcej o: