Co to jest cieśń nadgarstka? Warto mówić tutaj raczej o schorzeniu lub zespole objawów, niż o konkretnej chorobie. Związane jest ono z uciskiem na nerw przyśrodkowy nadgarstka przechodzący przez cieśń, czyli przejście od przedramienia do dłoni.
Według klasyfikacji medycznych, cieśń nadgarstka klasyfikowana jest do grupy neuropatii uciskowych. Warto na wstępie zaznaczyć, że dawniej występowała ona bardzo rzadko. Obecnie nawet co dziesiąte zwolnienie lekarskie wśród pracowników biur spowodowane jest właśnie zespołem cieśni nadgarstka. Warto zdawać sobie przy tym sprawę z tego z tego, że:
W jaki sposób manifestuje się zespół cieśni nadgarstka? Objawy tej przypadłości zwykle klasyfikuje się w trzech stadiach. W każdym z nich podstawowym odczuwanym problemem jest ból i drętwienie palców.
Więcej informacji o zdrowiu na stronie głównej Gazeta.pl.
Dlaczego pojawia się zespół cieśni nadgarstka? Przyczyny schorzenia są różne. Mogą być inne w zależności od tego, w jaki sposób przebiega zespół cieśni. Wyróżniamy stany:
Warto podkreślić, że zaledwie połowa przypadków zespołu cieśni nadgarstka jest odpowiednio diagnozowana co do przyczyny. Nie jest jednak przypadkiem fakt, że schorzenie to uznaje się za specyficzne dla pracowników biurowych długotrwale piszących na klawiaturze z rękami w tej samej pozycji. Często na zespół cieśni zapadają też osoby grające na instrumentach muzycznych lub pracujące manualnie z wykorzystaniem precyzyjnych narzędzi.
W jaki sposób przebiega badanie na cieśń nadgarstka? Diagnostyka rozpoczyna się od wywiadu przeprowadzonego przez lekarza z pacjentem. Dzięki temu można uchwycić podstawowe cechy omawianego zespołu. Kolejne metody to stosowanie specjalnych testów, ale też badanie przewodnictwa nerwowego i badanie USG.