Więcej tematów dotyczących badań naukowych na stronie głównej Gazeta.pl
Kapronian 17 alfa-hydroksyprogesteronu (17-OHPC) to syntetyczny progestagen dopuszczony do użytku w latach 50. ubiegłego wieku. Progestageny są sztucznymi hormonami sterydowymi (naturalnym progestagenem jest progesteron - kobiecy hormon płciowy wytwarzany przez ciałko żółte). Lek wykorzystuje się w schorzeniach ginekologicznych i w położnictwie, gdzie podaje się go w celu zapobiegania przedwczesnym porodom. Działanie leku polega na zapobieganiu wczesnym skurczom macicy i wspomaganiu jej wzrostu.
Naukowcy z University of Texas Health Science Center w Houston znaleźli dowody, że ten lek, stosowany w celu zapobiegania poronieniu, zwiększa u dzieci ryzyko zachorowania na raka w późniejszym życiu. Publikacja na ten temat ukazała się w czasopiśmie "American Journal of Obstetrics and Gynecology".
- Dzieci urodzone przez kobiety, które otrzymały kapronian 17αlfa-hydroksyprogesteronu podczas ciąży, dwukrotnie częściej zapadały na raka w ciągu swojego życia w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez kobiety, które nie przyjmowały takiego leku - mówi współautorka badania dr Caitlin C. Murphy. Mowa tutaj o takich nowotworach jak rak jelita grubego, rak trzustki, rak tarczycy i wiele innych obserwowanych u osób, które urodziły się po 1960 roku.
Zespół badawczy dotarł do informacji medycznych na temat kobiet, które w latach 1959-1967 były leczone na oddziałach położniczych w Oakland w Kalifornii w ramach Kaiser Foundation Health Plan (organizacja non-profit świadcząca usługi medyczne w Stanów Zjednoczonych). Ponadto w analizie wykorzystano dane na temat zachorowań na raka gromadzone przez California Cancer Registry do 2019 roku.
Naukowcy podają, że na 18 751 dzieci, których losy prześledzono, aż 1008 zachorowało później na raka. W badanej grupie były 234 osoby urodzone przez matki, którym dla podtrzymania ciąży podawano kapronian 17αlfa-hydroksyprogesteronu. Okazało się, że w tej grupie osób rak zdarzał się ponad dwa razy częściej niż w grupie dzieci nienarażonych na działanie 17-OHPC w okresie płodowym. Większość nowotworów (65 proc.) ujawniła się przed 50. rokiem życia.
- Ekspozycja na lek w pierwszym trymestrze ciąży wiązała się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, a ryzyko wzrastało wraz z liczbą wstrzyknięć. Ekspozycja w drugim lub trzecim trymestrze powodowała dodatkowe ryzyko dla potomstwa płci męskiej, ale nie płci żeńskiej. Ryzyko raka jelita grubego, prostaty i raka mózgu było wyższe u potomstwa, które po raz pierwszy zostało narażone na 17-OHPC w pierwszym trymestrze, w porównaniu z potomstwem nienarażonym na działanie leku - takie wnioski sformułowali badacze.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaproponowała w październiku 2020 roku wycofanie kapronianu 17α-hydroksyprogesteronu z rynku z powodu braku wyraźnych korzyści klinicznych.
- W dniu dzisiejszym (tj. 10.05.2020) Centrum Oceny i Badań Leków (CDER) amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków zaproponowało wycofanie preparatu Makena (zastrzyk kapronianu hydroksyprogesteronu) z rynku, ponieważ wymagane badania postmarketingowe nie potwierdziły korzyści klinicznych. Agencja doszła do wniosku, że dostępne dowody nie wskazują, aby Makena jest skuteczna w zatwierdzonym zastosowaniu - podaje FDA na swojej stronie.
Źródła: MedicalXPress.com, American Journal of Obstetrics and Gynecology, FDA.gov