Jak badać jądra samodzielnie? Dlaczego jest to takie ważne?

Jak badać jądra samodzielnie, aby prawidłowo rozpoznawać niepokojące symptomy? Przede wszystkim ważna jest znajomość własnego ciała i anatomii, a także regularność samobadania. Badanie jąder samodzielnie krok po kroku.

Badanie jąder samemu. To wcale nie jest takie trudne!

Jak badać jądra samodzielnie zastanawiają się przede wszystkim panowie w dojrzałym wieku. A to błąd! Jak wskazują doniesienia medyczne im wcześniej rozpocznie się regularne samobadanie, tym większa szansa na wczesne wykrycie niepokojących zmian. Dlatego już nastoletni chłopcy wchodzący w okres dojrzewania powinni zaznajomić się z tym, jak powinno wyglądać badanie jąder samemu, a także jak często należy je wykonywać. Nawyk regularnego badania może zapobiec poważnym chorobom dotykającym układu moczowo-płciowego, z rakiem jądra na czele. 

Badanie jąder samodzielnie. Na czym polega?

Do samodzielnego badania jąder nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza ani doświadczenie. Tak na prawdę kluczowa jest znajomość budowy anatomicznej i własnego ciała. Badanie jąder sprowadza się bowiem do dokładnego obejrzenia i dotykania narządu w celu wykrycia ewentualnych zgrubień, guzków, stwardnień i innych nietypowych zmian. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania - wystarczy poświęcić kilka minut, podczas wieczornej kąpieli, by zyskać pewność, że wszystko w tym rejonie jest w porządku.

Badanie jąder samodzielnie. Instrukcja wykonywania

Badanie jąder samodzielnie nie jest trudne. Instrukcja tego jak powinno to wyglądać sprowadza się do dokładnego dotykania worka mosznowego, w którym znajdują się jądra. Kiedy najlepiej to zrobić? Otóż badanie powinno wykonywać się raz w miesiącu. Najlepszym momentem na wykonanie go jest czas kąpieli, gdyż ciepła woda pozwala rozluźnić się skórze, a to w znaczący sposób ułatwia wychwycenie subtelnych zmian. Należy pamiętać przy tym także o tym jak zbudowane są jądra - oprócz nich samych w worku mosznowym wyczuć da się najądrza oraz powrózek nasienny - ich obecność jest jak najbardziej prawidłowa. 

Zobacz wideo Sprawdź:

W przypadku, gdy podczas badania wyczujemy niepokojącą zmianę, należy natychmiast skonsultować się z urologiem, czyli specjalistą chorób układu moczowo-płciowego. Lekarz ten oprócz badania fizykalnego może zalecić wykonanie USG jąder, które pomoże potwierdzić lub wykluczyć istnienie zmiany. USG jest też konieczne w przypadku kiedy zmiana kwalifikuje się do biopsji. 

Zobacz też: Biopsja - co to jest, jak wygląda przebieg?

Badanie jąder samodzielnie: krok po kroku

Badanie jąder samodzielnie, krok po kroku należy wykonywać w następujący sposób:

  • wybierz stałą datę, kiedy będziesz przeprowadzać badanie
  • podczas kąpieli (obojętnie czy w wannie czy pod prysznicem) chwyć dłonią worek mosznowy i postaraj się wyczuć jądro; lekko ściśnij je aby nie przemieszczało się podczas badania - jednorazowo zajmuj się tylko jednym jądrem
  • drugą ręką dokładnie z każdej strony obmacaj jądro; skup się i postaraj wyczuć czy nie pojawiają się zgrubienia, guzki, stwardnienia - jednym słowem jakiekolwiek niepokojące zmiany, których dotychczas nie zauważyłeś; następnie wykonaj te same czynności przy drugim jądrze
  • pamiętaj, że w górnej części jądra zlokalizowane jest najądrze, które wyczuwane jest jako zgrubienie - to jak najbardziej prawidłowa sytuacja.

Pamiętaj, że wszystko, co wydaje się niepokojące nie powinno pozostać bez konsultacji. Aby uzyskać skierowanie do poradni urologicznej należy skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem rodzinnym. Można także skorzystać z możliwości odbycia prywatnej konsultacji, do której skierowanie nie jest potrzebne, ale jest ona w całości odpłatna. 

Więcej o: