Badanie jąder. Jak często je wykonywać? Czy można zrobić je samodzielnie?

Badanie jąder to jedna z najważniejszych procedur profilaktycznych, o której powinni pamiętać wszyscy mężczyźni. Wczesne wykrycie zmian daje bowiem szansę na uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych. Badanie jąder - jak często je wykonywać i jak się przygotować?

Badanie jąder. Do jakiego lekarza udać się w tym celu?

Jaki lekarz zajmuje się badaniem jąder? Otóż jeśli zauważymy coś niepokojącego, wtedy jak najszybciej należy skontaktować się z urologiem, który jest specjalistą w zakresie chorób układu moczowego zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Jeśli chcemy skorzystać z wizyty w ramach NFZ konieczne jest posiadanie skierowania do poradni specjalistycznej, które uzyskujemy u lekarza POZ. Tej formalności można uniknąć korzystają z wizyty prywatnej, która jest jednak w pełni odpłatna, podobnie jak badania zlecone przez lekarza podczas takiej wizyty. 

Badanie jąder. W jakim wieku należy zacząć regularnie się badać?

Badanie jąder jest niezwykle ważną czynnością, która pozwala uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych wynikających ze zbyt późnego dostrzeżenia objawów chorobowych. Każdy mężczyzna powinien regularnie, raz w miesiącu dokonywać samobadania jąder. Nie ma tak naprawdę wytycznych co do tego, w jakim wieku badanie jąder należy rozpocząć. Prawda jest taka, że im wcześniej wejdzie to w nawyk tym lepiej. Panowie oprócz samobadania powinni także przynajmniej raz w roku odwiedzić urologa w celu przeprowadzenia badań profilaktycznych. 

Badanie USG jąder. Kiedy się je zaleca?

Badanie USG jąder jest badaniem obrazowym, które w łatwy i bezbolesny sposób pozwala na sprawdzenie stanu jąder, ale także najądrzy i moszny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dowiedzieć się o ewentualnych guzkach czy torbielach, które powstają w obrębie narządu i mogą być symptomem poważniejszych zaburzeń, w tym także zmian nowotworowych. Badanie USG zlecane jest przez lekarzy w sytuacji, gdy po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym zachodzi podejrzenie schorzeń takich jak np. wodniak jądra, guz moszny czy żylaki powrózka nasiennego.

Czasami za ból jądra i podbrzusza odpowiada nowotwór. Ze względu na ryzyko rozwoju stanów patologicznych, zagrażających zdrowiu i życiu, utrzymujące się stany bolesności okolic intymnych należy zgłaszać lekarzowi rodzinnemu lub urologowi. Ból jąder - przyczyny, objawy, leczenie

Ultrasonografia jest też pomocna podczas diagnozowania takich problemów jak: różnego typu stany zapalne najądrza lub jąder, krwiak jądra, nowotwór jądra, uraz jądra czy przepuklina pachwinowa

Na badanie USG jąder kieruje zazwyczaj urolog w przypadku gdy podejrzewa występowanie jednego z powyżej wymienionych schorzeń. Można je wykonać u mężczyzn w każdym wieku i wielokrotnie powtarzać, gdyż jest w pełni bezpieczne dla organizmu. 

Badanie jąder. Na czym polega?

Na czym polega badanie jąder, które mężczyzna może wykonać samodzielnie? Otóż krótko mówiąc polega ono na dokładnym obejrzeniu i dotykaniu worka mosznowego. W ten sposób podczas comiesięcznego badania można wyczuć pojawiające się zmiany, które powinny wzbudzić zainteresowanie i skłonić do konsultacji z lekarzem. Bezzwłocznie należy skontaktować się z lekarzem jeśli:

  • w jądrze wyczuwalne jest jakiekolwiek stwardnienie
  • zauważalne jest powiększenie lub obrzęk jądra
  • jądro jest twarde lub bolesne w czasie dotykania
  • odczuwalny jest dyskomfort w podbrzuszu 

Skręt jądra Skręt jądra: przyczyny, objawy, leczenie

Badanie jąder. Jak się przygotować?

Prawidłowo przeprowadzone badanie jąder nie wymaga specjalnego przygotowania. Najlepiej zrobić je podczas prysznica lub kąpieli, ponieważ wyższa temperatura pozwala rozluźnić się skórze. Zdecydowanie lepsze efekty daje badanie przeprowadzane na stojąco. Pamiętać należy także o tym, aby podczas badania skupiać się na jednym jądrze - dokładnie obmacać je z każdej strony w poszukiwaniu zmian, nawet tych subtelnych, niewielkich guzków. Następnie należy powtórzyć procedurę z drugim jądrem. 

Zobacz też: Impotencja (zaburzenia erekcji) - przyczyny, objawy i leczenie

Badanie jąder. Jak często należy je przeprowadzać?

Jak już wspomniano, to jak często należy przeprowadzać badanie jąder nie jest uzależnione od wieku. Wszyscy mężczyźni powinni dokonywać go samodzielnie raz na 4 tygodnie. Z kolei badanie profilaktyczne u urologa najlepiej zrobić raz do roku, chyba że wskazania lekarskie będą inne. Taka sytuacja może dotyczyć osób, które posiadają genetyczne uwarunkowania zwiększające ryzyko wystąpienia raka jąder. 

Więcej o: