Bóle głowy po covidzie to jedno z najczęściej zgłaszanych powikłań po przebyciu infekcji, ale też objawów zakażenia. Zarówno chorzy, jak i ozdrowieńcy uskarżający się na covidowe bóle głowy, zwracają uwagę, że jest to inny niż dotychczas znane, rodzaj bólu. Wiele osób wskazuje, że uniemożliwia on normalne funkcjonowanie ze względu na poziom nasilenia. Jak długo ból głowy po covidzie może nam towarzyszyć? Otóż co do powikłań pocovidowych nie ma wciąż ich pełnego obrazu. Wirus mutuje, zmienia się, a co za tym idzie wywołuje różne następstwa w organizmie. Jak do tej pory wiadomo jednak, że niektóre powikłania po tej chorobie mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Wśród nich oprócz bólu głowy wymienia się także:
COVID-19 to choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2. Choć jej epicentrum znajdowało się w Chinach, to bardzo dużą prędkością rozprzestrzeniła się na cały świat. Mimo trwającej już bez mała dwa lata edukacji, powszechnej dezynfekcji, a także wprowadzenia szczepień, w dalszym ciągu istnieje duże ryzyko zakażenia, a z dnia na dzień liczba pozytywnych testów wzrasta. Większość chorych może przechodzić infekcję bezobjawowo. Nie oznacza to jednak, że nie będą się oni zmagać z powikłaniami po niej. Co oznaczają bóle głowy po covidzie? Otóż jest to najczęściej, zaraz po zmęczeniu, zgłaszany objaw, który mimo ustania infekcji wciąż towarzyszy ozdrowieńcom. Przeważnie jest on związany z nadmiernym wysiłkiem, którego ozdrowieńcy przez jakiś czas powinni unikać ze względu na osłabienie organizmu po przebytej infekcji.
Niestety ponieważ pochodzenie pocovidowego bólu głowy nie jest do końca znane, nie ma także jednej metody leczenia. Jak leczyć ból głowy po covidzie? Zazwyczaj przy bólach głowy zaleca się stosowanie powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych na bazie paracetamolu. Jeśli są one nieskuteczne lub bóle trwają długo, wówczas niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią terapię, zalecając leki dostępne na receptę.
Powikłania po COVID-19 powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Jaki lekarz przy bólach głowy po COVID-19 będzie w stanie udzielić nam skutecznej porady? Otóż w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie zebranego wywiadu będzie w stanie ocenić z jakim problemem ma do czynienia. Może on zlecić silniejsze leki przeciwbólowe, skierować nas na dodatkowe badania diagnostyczne lub do innego specjalisty, jeśli podejrzewa, że podłoże bólu ma np. pochodzenie neurologiczne.
Przebycie infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2 jest niezwykle obciążające dla organizmu. Ciągle dowiadujemy się nowych rzeczy na temat konsekwencji zakażenia. Wiadomo, że największe problemy z powrotem do formy mają osoby, które miały ciężki przebieg COVID-19, a w ich leczeniu niezbędne było zastosowanie respiratora. Takie osoby potrzebują wiele czasu na dojście do formy, a w wielu wypadkach niemożliwe będzie osiągnięcie stanu sprzed choroby. Jakie badania przy bólach głowy po covidzie i innych powikłaniach powinni wykonać ozdrowieńcy? Otóż warto wykonać pakiet podstawowych badań, które pokażą stan organizmu po infekcji. Na liście znajdzie się więc:
Zobacz też: Badania profilaktyczne dla 30-latki