Pieczenie w gardle. Czego może być efektem i jak sobie z nim radzić? [diagnoza, leczenie]

Pieczenie w gardle to zazwyczaj objaw, który pojawia się podczas przeziębienia i jest zapowiedzią tworzącego się stanu zapalnego gardła. Ale czy tylko? Kiedy jeszcze pojawia się pieczenie gardła i jak sobie z nim radzić?

Pieczenie w gardle i przełyku, czyli refluks jako przyczyna przykrych dolegliwości w jamie ustnej

Pieczenie w gardle wcale nie musi oznaczać tego, że szykuje nam się przeziębienie połączone ze stanem zapalnym gardła. Równie często pieczenie w gardle i przełyku jest efektem refluksu, który jest niezwykle częstym schorzeniem układu pokarmowego. Refluks prowadzi do cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku i gardła. Nadtrawione pokarmy trafiając z powrotem do gardła powodują nieprzyjemne uczucie pieczenia. Jak sobie z nim poradzić? Refluks nie jest prosty do wyleczenia. Zazwyczaj stosuje się środki zobojętniające i hamujące wydzielanie kwasu solnego. Konieczna jest także zmiana nawyków żywieniowych, stosowanie diety oraz rezygnacja z używek.

Pierwsze objawy raka gardła zazwyczaj przypominają typową infekcję górnych dróg oddechowych, dlatego tez ogromna chorych lekceważy takie dolegliwości i zgłasza się do lekarza zbyt późno, gdy możliwości medycyny są już bardzo ograniczone Obrzęk gardła: objawy, przyczyny, leczenie

Piecze w gardle. Co to jest ostre zapalenie gardła?

Chyba każdy z nas choć raz w życiu doświadczył ostrego zapalenia gardła. Co to jest takiego? Jest to schorzenie, które łatwo rozpoznać po pieczeniu w gardle, które uniemożliwia przełykanie, utrudnia mówienie, a co za tym idzie codzienne funkcjonowanie.

Stan zapalny gardła może być wywołany przez bakterie, wirusy oraz grzyby. Oprócz uczucia bólu i pieczenia, towarzyszy mu także często suchy kaszel. W celu diagnozy należy udać się do lekarza rodzinnego, który może np. zalecić wykonanie wymazu, który potwierdzi przyczynę powstania stanu zapalnego.

Jeśli przyczyną jest bakteria, wówczas konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii. W przypadku zakażenia wirusowego zaleca się zazwyczaj leczenie objawowe, polegające na łagodzeniu występujących dolegliwości.

Piecze w gardle: przyczyny najczęściej występujące

Kiedy dziecko lub dorosły uskarża się, że piecze w gardle przyczyny zwykle upatrujemy w infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Tymczasem objaw taki może dawać także alergia. Jeśli dolegliwość pojawia się schematycznie, o określonej porze roku, wtedy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który skieruje nas do alergologa. Ten z kolei może zlecić wykonanie odpowiednich testów, które potwierdzą bądź wykluczą występowanie alergii wziewnej. Zazwyczaj oprócz pieczenia w gardle alergia objawia się także katarem siennym, łzawieniem oczu, występowaniem wysypki

Pieczenie w gardle. Jak leczyć domowymi sposobami?

To jak leczyć pieczenie w gardle jest uzależnione od powodu jego występowania. W przypadku, gdy mamy do czynienia z typową infekcją wirusową, wówczas warto zastosować znane domowe metody na łagodzenie bólu gardła. Należą do nich:

  • regularne, obfite nawadnianie organizmu wspomaga odbudowę podrażnionej błony śluzowej; warto w tym czasie włączyć do swojego jadłospisu herbatę z miodem, cytryną lub sokiem malinowym, ale także ziołowe napary: z kwiatu lipy, rumianku i czarnego bzu
  • płukanie gardła naparami o sprawdzonych właściwościach antybakteryjnych i antyseptycznych (w tym celu idealnie sprawdzi się rumianek, szałwia, kora dębu).

Jeśli te sposoby nie dają oczekiwanego efektu, zawsze można sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty preparaty do ssania, które łagodzą ból i pieczenie gardła. 

Pierścień gardłowy Waldeyera ma chronić przed infekcjami Pierścień Waldeyera (pierścień gardłowy chłonny): budowa, funkcjonowanie i choroby

Pieczenie w gardle. Jakie badania należy wykonać?

W przypadku gdy pieczenie w gardle nie ustaje, a wręcz nasila się, wtedy należy udać się do lekarza. Ten po przeprowadzeniu badania fizykalnego może postawić diagnozę lub zalecić wykonanie dodatkowych badań. Jakie badania przy pieczeniu w gardle będzie trzeba jeszcze wykonać? Otóż może okazać się, że konieczne jest wykonanie wymazu, aby określić jaka bakteria spowodowała stan zapalny. Jeśli natomiast lekarz podejrzewa alergię, wówczas skieruje nas do alergologa, który zaleci pakiet badań specjalistycznych. 

Zobacz wideo Domowe sposoby na lepszą odporność

Zobacz też: Zapalenie zatok: objawy, diagnoza, leczenie

Więcej o: