Co to jest stres oksydacyjny? Jak już wyżej wspomniano, jest on stanem, w którym dochodzi do zachwiania równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Zarówno jedne jak i drugie występują w ludzkim organizmie samoistnie i dopóki trwa między nimi równowaga, nic mu nie zagraża. Kiedy jednak dochodzi do sytuacji, gdy jedne z nich są nadprodukowane lub ich ilość spada, wówczas mamy do czynienia ze zjawiskiem stresu oksydacyjnego.
Jeśli zastanawiasz się, czy stres oksydacyjny jest niebezpieczny dla zdrowia, to niestety odpowiedź jest twierdząca. Zaburzenie to sprawia, że powstają sprzyjające warunki do rozwoju chorób nowotworowych, które jak wiadomo są bardzo wyniszczające dla organizmu, a często także prowadzą do śmierci pacjenta.
Do objawów stresu oksydacyjnego należą symptomy, które mogą świadczyć o wielu schorzeniach, dlatego jego diagnoza bywa niezwykle utrudniona. Najczęstszymi dolegliwościami, na które uskarżają się pacjenci dotknięci stresem oksydacyjnym, są:
Badania nad przyczynami stresu oksydacyjnego wskazują jednoznacznie, że w większości przypadków mają one pochodzenie zewnętrzne. Oznacza to, że o jego powstaniu decydują często czynniki niezależne od nas, które jednak w miarę możliwości należy eliminować. Do najczęstszych przyczyn stresu oksydacyjnego należą:
Leczenie stresu oksydacyjnego nie jest proste, ponieważ jego przyczyny zazwyczaj mają pochodzenie zewnętrzne. Oznacza to, że najprostszą drogą jest ich wyeliminowanie z naszego życia. O ile główną z przyczyn jego powstawania jest palenie papierosów czy nadmierny wysiłek fizyczny to w znacznej mierze od nas zależy, czy będziemy chcieli się ich pozbyć. Gorzej jest w przypadku zanieczyszczenia środowiska, na które nasz wpływ jest stosunkowo niewielki. Ogólnie jednak przyjmuje się, że najlepszą metodą walki ze stresem oksydacyjnym jest dbanie o zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w produkty zawierające antyoksydanty, ale też dbanie o umiarkowaną aktywność fizyczną i wypracowanie indywidualnych metod radzenia sobie ze stresem.
Stres oksydacyjny ma bardzo negatywne skutki dla ludzkiego organizmu. W wyniku jego powstawania w organizmie dochodzi do sytuacji, kiedy zwiększa się ilość wolnych rodników. Wiadomo natomiast, że te w znacznej mierze odpowiedzialne są za powstawanie m.in. zmian o charakterze nowotworowym. Ponadto stres oksydacyjny przyczynia się do uszkodzenia naczyń, może przyspieszyć rozwój miażdżycy, która z kolei prowadzi do poważnych schorzeń układu krążenia jak zawał serca czy choroba wieńcowa.
Stres oksydacyjny jest przyczyną wielu problemów ze skórą. Przede wszystkim przyspiesza proces jej starzenia się, ale także może doprowadzić do rozwoju najgroźniejszego nowotworu skóry, czyli czerniaka.
Suplementy w stresie oksydacyjnym mogą wesprzeć proces jego pozbywania się, ale tylko wtedy, gdy będą odpowiednio dobrane i przyjmowane pod kontrolą lekarza. Pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie zastąpią one zdrowej i zbilansowanej diety. Najlepszym źródłem przeciwutleniaczy są świeże warzywa i owoce, dlatego nigdy nie powinno ich zabraknąć w naszej diecie. Dodatkowo warto pamiętać także o odpowiednim poziomie nawodnienia organizmu, który jest niezwykle istotny dla zachowania jego równowagi.