Zimny prysznic wydaje się być katorgą, zwłaszcza jeśli zafundujemy go sobie rano, po przebudzeniu i wyjściu spod ciepłej kołdry. Owszem nie jest przyjemnym pierwszy kontakt z chłodną wodą, jednak warto wziąć pod uwagę, że taki prysznic doda nam energii na cały poranek. Jak to możliwe? Otóż zimna woda działa na organizm niezwykle pobudzająco. Przyspiesza krążenie krwi, a co za tym idzie pozwala nam się szybciej dobudzić i wejść na wysokie obroty. Jak każde zjawisko zimny prysznic ma wady i zalety. Tych pierwszych jest na szczęście zdecydowanie mniej. Ale warto o nich wspomnieć. Chodzi tu głównie o osoby cierpiące na problemy z układem krążenia, które powinny stopniowo przyzwyczajać się do zimnego prysznica, gdyż może on wywołać u nich zbyt duży szok termiczny.
Przygodę z zimnymi prysznicami należy rozpocząć ostrożnie. Nigdy bowiem do końca nie wiemy, jak nasz organizm zareaguje na taką rewelację. Na początek warto tak jak zwykle wziąć ciepły prysznic a pod koniec zmniejszyć temperaturę wody i przez kilka sekund polewać nią ciało. Z dnia na dzień należy wydłużać czas kiedy woda jest chłodna, a skracać ten kiedy jest ciepła. Kiedy już będziemy w pełni przyzwyczajeni i gotowi na przejście na chłodną kąpiel wówczas możemy całkowicie zrezygnować z puszczania ciepłej wody. Jak długo brać zimny prysznic? Otóż niewiele jest tu różnicy w stosunku do zwykłej kąpieli. Zazwyczaj nie przekracza ona 5-10 minut. Jest to jednak wystarczający czas, aby organizm odebrał odpowiednie bodźce.
Zimny prysznic rano czy wieczorem może dawać efekty, o których wielu z nas nawet się nie śniło. Poranne zimne prysznice pozwolą nam łatwiej się obudzić i bez problemu zastąpią kawę - doskonale pobudzają i dodają energii. Co ważne regularne, chłodne kąpiele mają duże znaczenie dla naszego zdrowia. Mogą one:
Zimny prysznic po treningu to ciągle rzadkość wśród osób amatorsko trenujących. Każdy jest bowiem przekonany, że na zakwasy najlepiej działa gorąca kąpiel. Jest w tym także sporo prawdy, jednak ciepła woda daje tylko chwilowy efekt ukojenia, który dość szybko mija. Tymczasem jeśli zdecydujemy się na zimną kąpiel po treningu, damy naszym mięśniom sygnał do przyspieszonej regeneracji. Co więcej, udowodniono, że działanie niskiej temperatury na ciało przyspiesza spalanie tłuszczu nagromadzonego w organizmie, czyli zyskamy w ten sposób także metodę na poprawę metabolizmu.
Ile stopni powinien mieć zimny prysznic, by można go tak określić? Otóż ciepłota wody nie powinna przekraczać 25°C, by odczuć wymierne korzyści z brania zimnego prysznica. Już po kilku tygodniach powinno dać się zauważyć zmiany w kondycji skóry i włosów, a także pierwsze efekty przyspieszonego metabolizmu.
Zobacz też: Dlaczego warto regularnie brać zimny prysznic? Pomoże ci m.in. zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o włosy