Gorąca kąpiel. Jakie są wady i zalety gorących kąpieli? Kiedy warto je stosować?

Gorąca kąpiel kojarzy nam się z czasem relaksu i odpoczynku. Jak się okazuje, przynieść może ona nie tylko przyjemność, ale także konkretne korzyści zdrowotne.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Gorąca kąpiel. Wady i zalety, które warto znać

Gorąca kąpiel to często nasze jedyne marzenie po dniu pełnym pracy. Ciepła woda wpływa bowiem kojąco na organizm, ułatwia rozluźnienie mięśni, łagodzi bóle kręgosłupa, a także koi nerwy. Wiele osób w stanie wzburzenia, kiedy trudno zapanować im nad stresem korzysta z takiej kąpieli, aby nieco złagodzić swój nastrój. Bez wątpienia woda działa zbawiennie na człowieka. Często jednak pada pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest zimna, czy gorąca kąpiel? Jakie są wady i zalety gorących kąpieli? Otóż zarówno zimny prysznic jak i gorąca kąpiel mają pozytywny wpływ na ludzkie ciało, jednak warto pamiętać kiedy lepiej zastosować pierwszą, a kiedy drugą opcję. 

Niewątpliwie do zalet gorących kąpieli należy pozytywny wpływ na organizm. Jak już wyżej wspomniano gorąca woda łagodzi napięcie, zmniejsza dolegliwości bólowe, pomaga się zrelaksować i odprężyć. Niemniej jednak zbyt długie przebywanie w gorącej wodzie ma swoje wady - działa wysuszająco na skórę. Dlatego po takiej kąpieli warto zaaplikować na całe ciało nawilżający preparat: balsam, masło itp. 

Codzienny zimny prysznicZimny prysznic. Wady i zalety zimnych kąpieli

Gorąca kąpiel na zakwasy. Najlepszy sposób na złagodzenie dolegliwości po intensywnym treningu

Osoby, które intensywnie trenują lub odwrotnie - dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, narażone są na zakwasy. Jest to naturalne następstwo wzmożonego wysiłku, jaki podejmują mięśnie podczas treningu. W ciągu 24 godzin po wysiłku da się odczuć największe problemy - pojawia się ból, który niejednokrotnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Stan ten jest na szczęście przejściowy, a w miarę tego jak organizm przyzwyczaja się do regularnej aktywności, zakwasy pojawiają się rzadziej. Co jednak zrobić w przypadku gdy już nas dopadną? Gorąca kąpiel na zakwasy działa niczym kompres na zbolałe mięśnie. Przynosi natychmiastową ulgę dzięki temu, że pozwala rozluźnić mięśnie. Ciepła woda poprawia także krążenie, co z kolei przekłada się na przyspieszenie procesu regeneracji. 

Gorąca kąpiel na przeziębienie. Czy to dobry sposób na pozbycie się wirusów?

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych infekcji, które zazwyczaj sprowadzają się do tego, że pacjent ma podwyższoną temperaturę ciała, a także kaszel i katar. Czy gorąca kąpiel na przeziębienie jest dobrym pomysłem? Otóż większość sezonowych infekcji ma podłoże wirusowe, a jak wiadomo wirusy nie przepadają za wysokimi temperaturami. Dlatego w momencie kiedy czujemy, że w naszym organizmie rozwija się choroba, wówczas jak najbardziej warto wziąć gorącą kąpiel, która podziała mobilizująco na system immunologiczny - podwyższając temperaturę ciała, przyspieszamy krążenie krwi. Można także zastosować do kąpieli sole lecznicze lub zioła, które złagodzą objawy pochodzące z górnych dróg oddechowych. 

Zobacz wideo Domowe sposoby na lepszą odporność

Gorąca kąpiel a choroba. Kiedy nie zaleca się stosowania gorących kąpieli?

Gorąca kąpiel ma wiele pozytywnych aspektów, jednak nie w każdym przypadku można ją stosować. Istnieje szereg schorzeń, w trakcie trwania których stosowanie leczniczych kąpieli jest niemożliwe, a nawet niebezpieczne. Gorąca kąpiel i choroba układu krążenia? To nie jest dobre połączenie. Osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem, zaburzeniami krzepliwości lub schorzeniami serca powinny unikać takich sytuacji. Podobnie negatywny wpływ gorąca kąpiel może wywrzeć na:

  • kobiety podczas pierwszych dni miesiączki - wysoka temperatura przyczynia się nasileniu krwawienia
  • kobiety w ciąży - rozszerzenie naczyń krwionośnych pod wpływem temperatury może doprowadzić do krwotoku lub poronienia
  • osoby z problemami skórnymi - wysusza skórę, nasila pękanie naczynek

Kąpiel we Wrocławiu już jest droższa. Od 18 maja stawki za wodę i ścieki poszły w górę. Ceny będą rosnąć także e 2019 i w 2020 r. Jak często powinno się brać prysznic i ile powinien trwać? Eksperci: rzadziej i krócej niż myślisz

Gorąca kąpiel. Ile powinna mieć stopni?

Ile powinna mieć stopni gorąca kąpiel? Otóż wskazuje się, że temperatura wody nie powinna przekroczyć 40º C. W tak ciepłej wodzie nie warto także przesiadywać zbyt długo, gdyż pogarsza to kondycję skóry, a także włosów, które łatwiej się wysuszają. 

Zobacz też: Sucha skóra - to może być objaw poważnej choroby

Więcej o: