Jak pomóc osobie uzależnionej od internetu? Jak rozpoznać uzależnienie? [definicja, objawy]

Jak pomóc osobie uzależnionej od internetu? Czy ograniczenie dostępu do sieci to wystarczający sposób, aby pozbyć się problemu? Jak wygląda terapia uzależnienia?

Jak pomóc osobie uzależnionej od internetu, która nie chce pomocy?

"Jak pomóc osobie uzależnionej od internetu" - takie zapytanie coraz częściej pojawia się w wyszukiwarkach internetowych i jest najczęściej kierowane przez rodziców dzieci, które spędzają większość swojego czasu w sieci. Internet daje nam nieograniczone możliwości. Możemy dzięki niemu słuchać muzykę, oglądać filmy, być na bieżąco z najnowszymi informacjami z całego świata, robić zakupy, etc. Niemniej jednak zbyt intensywne korzystanie z niego może przerodzić się w uzależnienie, na które szczególnie narażone są młode osoby, które wychowują się w świecie, w którym dostęp do sieci jest jednym z podstawowych warunków funkcjonowania. Jak pomóc osobie uzależnionej od internetu, która nie chce pomocy? Należy jej uświadomić, że życie nie toczy się w sieci i że jej problem może w przyszłości doprowadzić do poważnych konsekwencji, nie tylko zdrowotnych. 

Osoba uzależniona od internetu. Objawy, które powinny nas zaniepokoić

Osoba uzależniona od internetu objawy początkowo zdradza niewielkie. Komu bowiem nie zdarzyło się zapomnieć podczas korzystania z sieci i spędzić na przeglądaniu stron kilku godzin? Takie przypadki się zdarzają, grunt, aby nie było to regułą. Uzależnienie od internetu jest uzależnieniem behawioralnym, które ciągle badane jest przez naukowców, gdyż stanowi stosunkowo nowe zjawisko przybierające na sile wraz z coraz powszechniejszym dostępem do sieci. Siecioholizm można zdiagnozować u osób, które wykazują:

  • wysokie zaangażowanie związane z poszukiwaniem środka uzależniającego, w tym przypadku dostępu do sieci
  • spadek wrażliwości na bodźce przyjemności,
  • osłabienie woli,
  • natrętne myśli.

W przypadku, gdy osoba uzależniona jest odcięta przez dłuższy czas od sieci, dochodzi do zjawiska tzw. "głodu internetu", który daje nieprzyjemne odczucia podobne do tych występujących przy innego typu uzależnieniach. Są to głównie objawy psychiczne: rozdrażnienie, niepokój, irytacja, zmienny nastrój.

Zobacz też: Abstynent - kim jest abstynent, czym jest abstynencja?

Osoba uzależniona od internetu. Jak rozpoznać problem?

Problemem w przypadku siecioholizmu jest odpowiednio wczesne zareagowanie na symptomy świadczące o postępującym uzależnieniu. Jak rozpoznać osobę uzależnioną od internetu? Otóż jej zachowanie jest dość czytelne - całe jej życie skupia się wokół komputera lub smartfona. Przeglądanie stron i spędzanie czasu w internecie zaburza codzienne funkcjonowanie takiej osoby. Nie jest ona w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków, zaniedbuje szkołę, pracę, własny wygląd zewnętrzny, a całą swoją energię poświęca komputerowi. Mimo ewidentnego pogorszenia relacji z bliskimi taka osoba nie ma zamiaru ograniczać swojej aktywności w sieci i nie widzi w niej nic złego. 

Zobacz też: Hipnoza - czym jest, na czym polega, kiedy się ją stosuje

Jak postępować z osobą uzależnioną od internetu?

Jeśli zauważymy pierwsze symptomy siecioholizmu należy natychmiast podjąć działania i rozpocząć od rozmowy z osobą, której problem dotyka. Jak postępować z osobą uzależnioną od internetu? Przede wszystkim należy być bardzo delikatnym i wyrozumiałym, gdyż osoby uzależnione zazwyczaj nie widzą problemu, z którym się zmagają. Według nich w każdym momencie mogą się one rozstać z przedmiotem swojego uzależnienia, co jednak w praktyce jest nieprawdą. Jeśli uzależnienie znajduje się na zaawansowanym etapie, wówczas konieczna może okazać się konsultacja z psychoterapeutą, który dobierze odpowiednią do danego przypadku metodę terapii i postara się podczas kolejnych sesji terapeutycznych dotrzeć do tego, jaki jest powód powstania zależności, a także ustalić jak w przyszłości pacjent musi postępować, aby ponownie nie wpaść w sidła nałogu. 

Osoba uzależniona od internetu: definicja i pojęcia, które warto znać

Definicja osoby uzależnionej od internetu może mieć różne formy w zależności od tego jakiego rodzaju zachowanie w sieci jest w przypadku danej osoby zaburzone. I tak wyróżnia się kilka rodzajów uzależnień od sieci:

  • erotomania internetowa, czyli nadmierne korzystanie z serwisów pornograficznych, chatów erotycznych, cybersex etc.
  • socjomania internetowa – jest to uzależnienie od chatów i kontaktów społecznych nawiązywanych za pośrednictwem internetu; jego konsekwencją jest zaburzenie w relacjach istniejących w rzeczywistym świecie
  • uzależnienie od sieci internetowej – pod tym pojęciem znajdują się przede wszystkim zależności od internetowego hazardu czy gier sieciowych, ale też zakupów w internecie, czy obserwowania mediów społecznościowych
  • przeciążenie informacyjne – jest to kompulsywna potrzeba sięgania do dostępnych w sieci informacji, których ilość tworzy natłok, z którym pacjent nie jest w stanie sobie poradzić.

Zobacz też: CBOS: Coraz więcej młodych ludzi używa leków uspokajających

Zobacz wideo Technologia 5G zrewolucjonizuje internet, ale czy zagraża zdrowiu? Rozmawiamy z Wandą Buk
Więcej o: